Објавена е снимката од нападот врз сопругот на Ненси Пелоси (ВИДЕО)

Врховниот суд во Сан Франциско денеска објави видео од нападот врз Пол Пелоси, сопругот на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Нападот го снимиле полицајците со нивните телесни камери кога пристигнале во домот на Пелоси на 28 октомври 2022 година, кога тој бил нападнат. Видеото покажува момент на хаос во кој вооружениот напаѓач Дејвид ДеПејп со чекан го напаѓа сопругот на Ненси Пелоси.

На видеото се гледаат Пол Пелоси и Дејвид ДеПејп како го држат чеканот, а вооружениот напаѓач ја држи Пелоси за рака додека полицајците ја отвораат вратата.

„Спушти го чеканот“, вели полицаецот. „Ух, не“, одговара ДеПејп, кој потоа го грабнува чеканот од раката на Пелоси и го напаѓа. Полицајците потоа влетале во куќата, го совладале ДеПејп и му ставиле лисици на рацете.

Покрај снимката од камерите на телото, судот објави датотеки кои вклучуваат аудио од полициските разговори со ДеПејп, јавува Си-Ен-Ен, повикот на Пол Пелоси на 911 додека ДеПејп бил во домот и видеото од надзорот.

Одлуката на судот во Калифорнија со која се наредува јавно објавување на материјалот уследи по барањето на коалицијата на новински организации, вклучително и CNN.

Адвокатите на ДеПејп се спротивставиле на јавното објавување на снимките, велејќи дека тоа „непоправливо ќе му наштети“ на неговото право на правично судење. ДеПејп се изјаснил за невин за голем број државни и федерални злосторства поврзани со нападот, вклучително и напад и обид за убиство.

Да потсетиме дека ДеПејп упаднал во куќата на Пелоси и наводно извикал „Каде е Ненси?“. Во разговор со полицијата тој признал дека имал намера да ја пронајде претседателката на Претставничкиот дом и да ја држи како заложник.

„Ни кажа дека планира да ја киднапира. Ако му ја кажеше „вистината“, ќе ја пуштел да си оди, а ако „лажеше“, ќе и ги скршел колената“, се вели во извештајот на ФБИ.

„Беше сигурен дека Ненси нема да ја каже „вистината“, додаваат тие. Понатаму, ДеПејп наводно ѝ кажал на полицијата дека Ненси Пелоси е „водачот на глутницата“ за лаги што ги продава Демократската партија. Тој изјави на полицијата дека другите членови на Конгресот ќе увидат дека има последици за нивните постапки доколку „Пелоси биде одвлечена во комората со скршени колена“.

Неодамна е објавено дека ДеПејп ѝ открил на полицијата список на негови цели, освен оние за Пелоси. Планирал да го нападне Хантер Бајден, синот на претседателот Џо Бајден, гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом и актерот Том Хенкс, изјави полицаец кој разговарал со него во болницата веднаш по нападот.

Во претходното судско распрашување се вели дека ДеПејп како други цели именувал неколку истакнати државни и федерални политичари, нивни роднини и локален професор, но не идентификувал ниту еден од нив.

Полицаецот рече дека ДеПејп зборувал и за теории на заговор што го поттикнале нападот. Една од целите на ДеПејп бил Њусон, демократ и гувернер на Калифорнија почнувајќи од 2019 година. Неговата друга цел беше синот на Бајден Хантер.

Бајден беше политичка цел на десницата во последниве години, особено откако Њујорк пост објави во октомври 2020 година дека има инкриминирачки мејлови меѓу синот на претседателот Хантер и украински бизнисмен.

Актерот Том Хенкс, во меѓувреме, го поддржа Џо Бајден, појавувајќи се покрај него на масовно собирање средства во 2020 година.

Мицкоски: Точно е дека има притисоци за уставни измени, но јас нема да попуштам ниту милиметар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за „Само интервју“ на Канал 5 телевизија говорејќи за уставните измени, истакна дека точно е дека постојат притисоци, но нема да попушти ни милиметар.

Мицкоски за „Само интервју“ на Канал 5 телевизија говорејќи за уставните измени, истакна дека точно е дека постојат притисоци, но нема да попушти ни милиметар, бидејќи не се работи за инает, туку за одбрана на државните интереси.

- Ако ме прашувате дали има притисок и дали има непријатни состаноци, ќе ви кажам да, има притисок и има непријатни состаноци. Но ако ме прашате дали сум подготвен да паднам на тој притисок ќе ви кажам дека ни милиметар нема да се поместам. Затоа што моите аргументи кои јас ги пренесувам на тие состаноци не се аргументи темелени на инает туку на логичен след на настаните. Разговараме и дебатираме, потенцира Мицкоски.

Мицкоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ставот го кажа уште во 2022 година и дека оттогаш ништо не е променето.

- Нашата позиција беше јасна уште на онаа прес конференција на 28 април 2022 година. Тука не поставиме простор никој да има дилема, втората точка од таа прес конференција беше формирање на тимови кои ќе преговараат со Бугарија и вклучување на тимови од ВМРО-ДПМНЕ кои ќе работат про-боно да и помогна на владата. Затоа што замислете го Ковачевски поставен во јануари 2022, неизбран од народот, веќе во април стигнува информации дека нешто се пдоготвува, зилеговме во јавност у понудивме решение и прашуваме дали овој човек имал воопшто информации за процесот. Секако тој не е вториот Кисинџер да може за 3 месеци да направи нешто со кое сите ќе бидеме задоволни затоа понудивме луѓе кои ќе помагаат, за жал бевме одбиени, рече Мицкоски.

Мицкоски додаде и дека потоа имаше средба заедно со потпретседателот Николоски заедно со пратеникот Милошоски со Маричиќ и координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митревски на кој власта повторно изнесе плитки аргументи и не сакаше да ги прифати аргументите на ВМРО-ДПМНЕ:

- Бидејќи ги следам пораките кои доаѓаат од СДСМ да сме се вклучеле да работиме на уставните измени и да сме аргументирале тоа за кое ние сме биле против, може тие имале спротивни аргументи. Седевме на тој состанок ги кажавме аргументите, а од другата страна не добивме контрааргументи, туку констатиравме дека нивните аргументи се плитки. Тие одлучија да влезат во авантура и да се создаде проблем, изјави Мицкоски.

Хајди Клум облече фустан што изгледа како течен метал

Хајди Клум привлече внимание со модната комбинација на Fashion Trust Awards.

Германската манекенка се појави во сребрен фустан на Кејт Бартон, што изгледаше како течен метал. Ја стегна половината со огромен метален појас, а во раката носеше чанта во форма на аквариум со риба.

Хајди редовно привлекува внимание со своите модни избори, некои на црвениот тепих, некои имагинативни костими поради кои го доби прекарот „Кралица на Ноќта на вештерките“.

Директорот на ТикТок ја брани апликацијата пред американскиот Конгрес

Извршниот директор на TikTok денеска одговараше на тешки прашања на американските конгресмени кои бараат да се забрани кинеската социјална мрежа бидејќи ја гледаат како закана за националната безбедност на САД.

Сведочењето на Шу Зи Чоу пред Конгресот доаѓа по еднонеделните напори на кинеската компанија да ги убеди Американците и нивните законодавци дека апликацијата носи економска вредност и ја поддржува слободата на говорот.

TikTok, кој има повеќе од 150 милиони корисници во САД, се соочи со обвинувања дека ги споделува податоците на своите корисници со кинеската влада и дека не прави доволно за да ги заштити децата кои ја користат мрежата.

Републиканецот Кети МекМорис Роџерс, претседателка на Комитетот за енергија и трговија на Претставничкиот дом, го започна сослушувањето тврдејќи дека „ТикТок ги собира речиси сите податоци што може да се замислат - од локациите на корисниците и она што тие го пишуваат и копираат и со кого разговараат до биометриските податоци и многу повеќе. .

„Не веруваме дека TikTok некогаш ќе ги прифати американските вредности - вредностите на слободата, човековите права и иновациите“, рече републиканката, додавајќи дека кинеската комунистичка партија може да го користи TikTok „како алатка за манипулирање со цела Америка.“ .

Чу рано во своето сведочење зборуваше за неговите корени од Сингапур и тврдеше дека компанијата „не промовира или отстранува содржина на барање на кинеската влада“. Тој им вети на одборот и на корисниците дека нема да има „никаква манипулација од која било влада“.

Некои политички експерти веруваат дека забраната на TikTok може да им наштети на демократите кои ја користат платформата за да допрат до помладите гласачи. Тројца демократи во Горниот дом на Конгресот се спротивставија на забраната.

Сепак, повеќето пратеници сакаат TikTok да биде забранет. Кинеската апликација минатата недела објави дека администрацијата на претседателот Џо Бајден побарала од кинеските сопственици да ја напуштат својата сопственост или ќе се соочат со забрана.

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека принудувањето на продажбата на TikTok сериозно ќе ја поткопа довербата на инвеститорите ширум светот, вклучително и Кина, да инвестираат во САД. „Доколку веста е вистинита, Кина решително ќе се спротивстави на тоа“, соопшти Министерството.

притисни ентер