Објавена е снимката од нападот врз сопругот на Ненси Пелоси (ВИДЕО)

Врховниот суд во Сан Франциско денеска објави видео од нападот врз Пол Пелоси, сопругот на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Нападот го снимиле полицајците со нивните телесни камери кога пристигнале во домот на Пелоси на 28 октомври 2022 година, кога тој бил нападнат. Видеото покажува момент на хаос во кој вооружениот напаѓач Дејвид ДеПејп со чекан го напаѓа сопругот на Ненси Пелоси.

На видеото се гледаат Пол Пелоси и Дејвид ДеПејп како го држат чеканот, а вооружениот напаѓач ја држи Пелоси за рака додека полицајците ја отвораат вратата.

„Спушти го чеканот“, вели полицаецот. „Ух, не“, одговара ДеПејп, кој потоа го грабнува чеканот од раката на Пелоси и го напаѓа. Полицајците потоа влетале во куќата, го совладале ДеПејп и му ставиле лисици на рацете.

Покрај снимката од камерите на телото, судот објави датотеки кои вклучуваат аудио од полициските разговори со ДеПејп, јавува Си-Ен-Ен, повикот на Пол Пелоси на 911 додека ДеПејп бил во домот и видеото од надзорот.

Одлуката на судот во Калифорнија со која се наредува јавно објавување на материјалот уследи по барањето на коалицијата на новински организации, вклучително и CNN.

Адвокатите на ДеПејп се спротивставиле на јавното објавување на снимките, велејќи дека тоа „непоправливо ќе му наштети“ на неговото право на правично судење. ДеПејп се изјаснил за невин за голем број државни и федерални злосторства поврзани со нападот, вклучително и напад и обид за убиство.

Да потсетиме дека ДеПејп упаднал во куќата на Пелоси и наводно извикал „Каде е Ненси?“. Во разговор со полицијата тој признал дека имал намера да ја пронајде претседателката на Претставничкиот дом и да ја држи како заложник.

„Ни кажа дека планира да ја киднапира. Ако му ја кажеше „вистината“, ќе ја пуштел да си оди, а ако „лажеше“, ќе и ги скршел колената“, се вели во извештајот на ФБИ.

„Беше сигурен дека Ненси нема да ја каже „вистината“, додаваат тие. Понатаму, ДеПејп наводно ѝ кажал на полицијата дека Ненси Пелоси е „водачот на глутницата“ за лаги што ги продава Демократската партија. Тој изјави на полицијата дека другите членови на Конгресот ќе увидат дека има последици за нивните постапки доколку „Пелоси биде одвлечена во комората со скршени колена“.

Неодамна е објавено дека ДеПејп ѝ открил на полицијата список на негови цели, освен оние за Пелоси. Планирал да го нападне Хантер Бајден, синот на претседателот Џо Бајден, гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом и актерот Том Хенкс, изјави полицаец кој разговарал со него во болницата веднаш по нападот.

Во претходното судско распрашување се вели дека ДеПејп како други цели именувал неколку истакнати државни и федерални политичари, нивни роднини и локален професор, но не идентификувал ниту еден од нив.

Полицаецот рече дека ДеПејп зборувал и за теории на заговор што го поттикнале нападот. Една од целите на ДеПејп бил Њусон, демократ и гувернер на Калифорнија почнувајќи од 2019 година. Неговата друга цел беше синот на Бајден Хантер.

Бајден беше политичка цел на десницата во последниве години, особено откако Њујорк пост објави во октомври 2020 година дека има инкриминирачки мејлови меѓу синот на претседателот Хантер и украински бизнисмен.

Актерот Том Хенкс, во меѓувреме, го поддржа Џо Бајден, појавувајќи се покрај него на масовно собирање средства во 2020 година.

Мистериозни „светлосни столбови“ се појавика на небото над Јапонија (ФОТО)

Жителите на мало рибарско гратче во Јапонија беа сведоци на необичен спектакл, а фотографиите ги преплавија мрежите и предизвикаа различни реакции.

Сè се случи на 11 мај над Дејзен во префектурата Тотори и се гледаат „столбови на светлина“ како висат низ облачното небо.

Мештаните биле збунети, а на небото изброиле девет „столбови“, пренесува Метро.

„Излегов од куќата и видов неверојатна работа“, изјави Хинт Пот за локалните медиуми.

И додека корисниците на социјалните мрежи шпекулираа за каков феномен се работи, експертите се огласија. Тие веруваат дека тоа е најобичен одраз на светлата на рибарските чамци во морето.

„Ова се случува кога светлината се прекршува од облаците и се снима еднаш на неколку години. Феноменот има свое име - Исариби Кочу.“

Авио компанија е казнета со 300.000 долари - ги држеле патниците во авион и по 4 часа

Американското Министерство за транспорт го казни Воларис со 300.000 долари за кршење на федералните закони за одложување на летовите.

Авиокомпанијата мора да плати казна од 150.000 долари сега, со можност да се соочи со дополнителни 150.000 долари доколку има слични прекршоци во следната година.

Според прописите, меѓународните летови не можат да останат на платформата на аеродромот повеќе од четири часа без да им дозволат на патниците да излезат од авионот.

Воларис во текот на 2021 и 2022 година дозволи два лета да ја надминат оваа граница без да им даде можност на патниците да ги напуштат авионите.

Летот на Воларис 5892 од Гвадалахара до Далас Форт Ворт бил пренасочен кон меѓународниот аеродром Џорџ В. Буш на 17 август 2021 година и имало доцнење од пет часа и 32 минути.

Летот 826 од Мексико Сити до Чикаго О'Харе бил пренасочен кон Сент Луис на 23 јули 2022 година и имал четири часа и 35 минути доцнење на пистата.

Управата за заштита на потрошувачите во воздухопловството на Министерството за транспорт извршиле истрага и утврдиле дека ниту еден од исклучоците од т.н. Правилата за одложување на пистата не биле применливи за овие летови, објави денеска Транспорт.

Одделот наложи повеќе од 164 милиони долари казни против авиокомпании за кршење на правата на потрошувачите за време на администрацијата на Бајден.

Небиу: Да се спуштат топката и тонот за да се решаваат проблемите

Пандов: Jас се самоидентификувам како Македонец, мојата држава е Македонија

Небиу:

Прво треба да се спуштат топката и тонот за да се решаваат проблемите. Треба да ги следиме тоновите на ГЕРБ кои најверојатно ќе се вратат на власт , тие се смирувачки, иако Радев не е од ГЕРБ, но темата Макеоднија се користи за исборни цели. Во последните пет години сите носители на јавни функции го користеа новото име, сега ова би било ретерирање од т.н. преседан и треба да им кажеме на граѓаните дека ќе следува реакција од Грција.

Пандов:

Не постои некој од ВМРО-ДПМНЕ што ќе го употребува новото име. Не постои човек во Македонија кому не му е навредливо новото име, тоа е нешто на кое сме се заколнале.За две недели имаат избори во Грција и заканите ќе им останат во кампања. Она што е во устав, тоа што е направено е направено, не велам дека ќе го менуваме Преспанскиот договор, не ни е ова да се караме со Грците, но човеково право е да се јас самоидентификувам како човек, а јас се самоидентификувам како Македонец, мојата држава е Македонија.

притисни ентер