O.Сарај се заканува да ги отстрани приколките кај езерото Tреска, камперите бараат да останат

Камперите кои се повеќе од 30 години стационирани во комплексот треска, добија 60 дневнен ултиматум од Општина Сарај да ги дислоцираат камп-приколките за кои велат дека со децении уредно ги плаќаат сите комуналии.

Но, тие велат дека немаат каде да ги носат камповите, па ако општината решила очекуваат да ги тргне на сила.

- Некој инвестирал во вода, некој инвестирал во кујна и сето тоа да го средам за 60 дена и уште под притисок, не, не можам да го дозволам тоа, што сакаат нека прават нека ги запалат, нека ги запалат, што чекаат.

Одлуката за дислокација на кампприколките од општината ја правдаат со намерата да го исчистат просторот за да може тој наскоро да го врати стариот сјај.

Градоначалникот Блерим Беџети вели дека камперите го злоупотребуваат просторот, бидејќи има градби од цврст материјал што е противзаконски. Кампот брои околу 500 кампови, а се користат речиси 350. Според евиденцијата на општината треба да има 258, па Беџети вели фактички таму влегува кој сака.

-Се враќа моментот каде што туризмот таму ќе заживее, а и намената му е таква. Сведоци сме дека сме стигнале до овој момент, ќе продолжиме да работиме мнгоу поинтензивно за што поскоро да се врати тој сјај со намера за дневен и викенд туризам.

Камперите велат немаат ништо против комплескот повторно да заживее, но не сметаат дека тие се пробелмот.. велат дека езертото е споственост на граѓаните на Скопје и дека само тие имаат право да кажат што со него.

Граѓаните на Скопје, тие што го платија и го обезбедија овој простор, тие преку референдум или преку или некои други форми на изјаснување да кажат што понатака со ова. Ова е споственост на граѓаните на Скопје и само тие имаат право да кажат што со него.

Комплексот Треска бил пуштен во употреба во 1978, а на отворањето присуствувал и лично Тито.. Следните 10-15 години бил најпривлечна дестинација за разладување на скопјани.

Некогашната главна атракција за скопјани денеска наликува на пустина. Речиси е тешко да се замисли дека ова место некогаш било исполнето со детски џагор и илјадници посетители, кои уживале во убавините кои останале далеку во историјата.

Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч, за малку избегната тепачка (ВИДЕО)

Златан Ибрахимовиќ и Ромелу Лукаку жестоко се судрија во последните моменти од првото полувреме на четвртфиналниот натпревар од Купот на Италија меѓу Интер и Милан.

Ибрахимовиќ во 31-та минута го донесе Милан во водство со убав гол, а играчите на Интер стануваа се понервозни, што се гледаше на Лукаку, кого Ибрахимовиќ го испровоцира.

Белгиецот и Швеѓанецот се соочија очи во очи и веднаш беа разделени од соиграчите.

Ситуацијата беше на работ на голем инцидент кога судијата Паоло Валери го објави крајот од првото полувреме. Лукаку бесно се упати кон Ибрахимовиќ, кој се упати кон соблекувалната, а за да се избегнат поголеми проблеми, присутните на теренот морале да интервенираат.

И двајцата добија жолти картони.

Лукаку, наводно, му рекол на Ибрахимовиќ да престане да му се смее, а Ибрахимовиќ му одговорил: „Ајде, ајде да одиме“.

Ибрахимовиќ беше исклучен во 58. минута поради втор жолт картон за прекршок во центарот, а израмни Лукаку од пенал во 71. минута.

Британка се изживува врз неподвижна старица, семејството ја снимило (Вознемирувачко видео)

Бритинската полиција објави на својот Твитер вознемирувачко видео во кое се гледа злоупотреба врз дементирана старица од 29-годишна старателка , која е осудена на шест месеци затвор.

29-годишната Џени Деди требало да се грижи за полу-подвижната 69-годишна Лиз Јангс, но снимките од надзорните камери откриваат дека наместо тоа, таа ја влече за коса, и ги турка прстите во лицето и устата и ја влече за нос.

Во текот на летото 2019 година, ќерката на жената од видеото, Корина Канингам, која живеела со неа во куќа во Норфолк, започнала да забележува полесни повреди како што се модринки и гребаници на лицето и телото на нејзината мајка.

Поради сè, вклучила камера, која цело време снимала во собата. Полицијата објаснила дека семејството на Лиз Јангс сакало снимката да се сподели јавно за случајот да остане запаметен откако Деди е приведена.

Според „Дејли меил“, за време на една посета, Деди зела куче со себе, кое ја изгребало Лиз Јангс, предизвикувајќи длабоки расекотини на нејзините нозе.

Деди, пишува понатаму, ја принудувала старицата да јаде и вербално и физички ја малтретирала. На видеото се гледа како ја влече за коса и ги турка прстите во лице.

Во една прилика ја оставила гола скоро цели 30 минути, со влажна коса и само со крпа над колената.

Семејството на Лиз Јангс го видело видеото во ноември 2019 година и веднаш им било јасно дека старицата била малтретирана, по што интервенирала полицијата.

Деди признала дека лошо се однесувала кон лице кое има потреба од посебна грижа и е осудена на шест месеци затвор.

"Знаеме дека објавувањето на оваа снимка предизвика силни реакции, целосно разбираме дека е тешко да се гледа. Го зедовме предвид ова пред да го објавиме. Семејството на г-ѓа Лиз сакаше да спречи слични случаи", објави полицијата, пренесува британски Мирор.

Елизабет Харли во топлес, ја сликал нејзиниот 18-годишен син (ФОТО)

Актерката и манекенка Елизабет Харли позираа топлес во снег, а фотографијата што ја објави на Инстаграм ја направил нејзиниот 18-годишен син.

55-годишната Британка носи само палто и долен дел од бикини од својата нова линија за костими за капење.

„Како можев да одолеам? напишала заедно со фотографијата што ја споделила со повеќе од 1,8 милиони следбеници на Инстаграм.

Таа исто така открика дека ја фотографирал нејзиниот син Дамијан, кој оди по нејзините манекенски стапки.

Таа добила бројни комплименти за фотографијата, но големото внимание што го привлече, не помина без негативни реакции, а многумина често ја критикуваат за нејзината врска со синот.

притисни ентер