НУК достави до Министерството за економија предлог-мерки за угостителската индустрија

 Независната угостителска комора (НУК) денеска на состанокот на Кординативното тело што се одржа во Министерството за економија ги достави предлозите за краткорочни и долгорочни мерки.

На состанокот учествуваа претставници на сите комори, асоцијации и здруженија на туризмот во земјава.

-Предлог досегашните т.н. протоколи да се заменат по примерот на светот со препораки за превенција и заштита во справување со пандемијата КОВИД-19, да се унифицираат препораките за целокупната индустрија, ревидинирање на постојните правила и правилници за угостителската индустрија, воведување ред во угостителската дејност, угостителските објекти во кои не се почитуваат препораки за работа – да бидат пломбирани (затворени) до крајот на пандемијата и да немаат право да користат субвенции и други мерки како што се државни кредити и гаранции, дефинирање казнена политика за непочитување на спроведување на препораките зашто постојната казнена политика за непочитување на т.н. протоколи за работа не даде соодветни резултати, наведува Комората.

Во краткорочните мерки, НУК предлага итна достапност на повластени долгорочни државни кредити или долгорочни државни гаранции за одржување на ликвидноста на угостителите, субвенции за зачувување на работните места – угостителските работници, да се врати мерката во висина на нето плата за тие што работат висина од 15.000 денари, на угостителските објекти што се затворени или не можат да работат да им се обезбеди мерка за плата во висина на бруто плата од 24.000 денари, а загрозените угостителски работници кои останале без работа поради рационализација на трошоците кај угостителите да преминат во посебно формирана агенција или Завод за вработување и од таму да се користат на работа во угостителските објекти при што секој угостителски објект ќе партиципира во платата.

Се бара и ослободување или субвенција за закупнини за деловен простор во сопственот на државата и локалната самоупраа за угостителска дејност и трошоците за поставување на урбана опрема кај локалните самоуправи, како и целосно ослободување од обврските кон јавните претпријатиа, целосно ослободување од закупнини за деловниот простор што е сопственост на државните фирми за стопанисување со деловен простор, целосно ослободување од закупнини за деповен простор даден под закуп од локалните самоуправи и намалување на 50 отсто на закупнини за деловен простор кој се користи од приватниот сектор.

-Субвенција за угостители кои користат сопствен деловен простор за угостителска дејност, ослободување и од сите трошоци за користење за поставување урбана опрема на јавни површини – т.н. летните тераси од локалната управа и Град Скопје и кириите кон јавните претпријатија. Ако неможе да се ослободат, да се даде субвенција во висина на платени трошоци за поставување урбана опрема, се дел од предлозите.

Од долгорочните мерки се предлага формирање фонд за подршка и инвестиции, ургентно донесување одлука наместо постојната даночна стапка од 18 и пет отсто да се донесе мерката за унифицирање на данокот на додадена вредост на сите угостителски услуги на 10 отсто ДДВ и целосно ослободување на данок на добивка за наредните пет години за реинвестирање на добивка во унапредување на угостителската индустрија, долгорочни субвенции за надоместување на штетите направени во изминатите шест месеци, како и штетите што следуваат за времетраење на пандемијата.

НУК бара и да се ревидираат Законот за угостителска дејност и правилниците на државните инспекторати за да се почне постапка за усогласување на постојната законска регулатива со регулативата на ЕУ, како и да се изготви целосен регистар и попис на угостителски објекти со цел нивна правилна евиденцијиа и класификација, а потоа, врз основа на регистарот да се направи проценка на загубите во секторот и правилник за субвенција и право на користење на државни кредити или државни гаранции. /МИА

Бајден бара од Сенатот да не гласа за избор на врховен судија пред изборите

Демократскиот кандидат за претседател Џо Бајден денеска побара од Сенатот, каде доминираат републиканците, да не гласаат за кандидатот на Врховниот суд пред претседателските избори.

„Намерата на претседателот Трамп да назначи друга личност за да ја замени Рут Бадер Гинсбург, која почина во петокот, пред изборите на 3 ноември, е едноставно да покаже сурова политичка моќ“, рече Бајден во говорот во Филаделфија.

Таквото назначување, поддржано од Сенатот, ќе го зацементира конзервативното мнозинство во Врховниот суд на шест наспроти три, што може да влијае на законите и животот на САД со децении. Назначувањата во Врховниот суд се доживотни.

Бајден рече дека ако победи на изборите, ќе мора да има шанса да предложи нов судија на Врховниот суд. Тој повтори дека ќе номинира Афроамериканка ако има шанса, што ќе биде првпат во Врховниот суд на САД.

Претходно денес, друга републиканска сенаторка, Лиса Мурковски, рече дека нема да гласа за именување судија на Врховниот суд пред изборите. Со тоа таа стана вториот републикански сенатор од вкупно 53 од 100 места во Сенатот што јавно изрази несогласување со намерата на Трамп.

Вчера слична изјава имаше и сенаторката Сузан Колинс од Мејн. Трамп најави дека следната недела ќе ги објави номинациите за испразнетото место на Рут Бадер Гинсбург.

Повеќето Американци, вклучително и многу републиканци, сакаат наследникот на Рут Бадер Гинсбург во Врховниот суд на САД да биде одреден од победникот на претседателските избори во ноември, покажува анкетата на Ипсос објавена денеска од Ројтерс.

Анкетата спроведена во целата земја спроведена на 19 и 20 септември, по објавувањето на смртта на судијата Гинсбург сугерира дека многу Американци не се согласуваат со планот на Трамп.

Анкетата покажа дека 62 проценти од Американците се согласуваат дека местото во Врховниот суд треба да го пополни победникот на изборите. 23 проценти од испитаниците не мислат така, а останатите не се сигурни. 80 проценти од демократите и 50 проценти од републиканците се согласуваат со одложување на именувањето по изборите.

Најголемата британска банка HSBC среде скандал со перење пари од милијарди долари

Банката ХСБЦ им дозволила на измамниците да префрлаат милиони долари низ целиот свет дури и откако дозна за нивната измама, покажале тајните досиеја, објави Би-Би-Си.

Најголемата британска банка ги префрлила парите преку американскиот бизнис на сметките на HSBC во Хонг Конг во 2013 и 2014 година.

Нејзината улога во измамата од 80 милиони американски долари (62 милиони фунти) е детално прикажана во документите кои се појавија - „извештаи за сомнителни активности“ на банката , наречени Датотеки FinCEN.

HSBC вели дека секогаш ги исполнувала своите законски должности за пријавување на ваквите активности.

Досиејата покажуваат дека измамата за инвестиции, позната како Понзи шема, започнала набргу откако банката била казнета со 1,9 милијарди долари (1,4 милијарди фунти) во САД поради перење пари.

Адвокатите на измамените инвеститори велат дека банката требало да реагира порано за да ги затвори сметките на измамниците.

Истекувањето на документите вклучува низа други откритија - како што е предлогот на една од најголемите банки во САД, која што можеби му помогнала на озлогласен мафијаш да пренесе повеќе од 1 милијарда долари.

Датотеките FinCEN се всушност 2.657 документи, во чие средиште се наоѓаат 2.100 извештаи за сомнителни активности или САР.

САР не е доказ за лошо дело - банките ги испраќаат до властите доколку се сомневаат дека клиентите не можат да работат законски.

Според законот, тие мора да знаат кои се нивните клиенти - не е доволно да поднесат САР и да продолжат да земаат валкани пари од клиенти, додека очекуваат извршителите да се справат со проблемот. Доколку имаат докази за криминална активност, треба да престанат да ја движат готовината.

Протекувањето покажува како се переле пари преку најголемите банки во светот и како криминалците користеле анонимни британски компании за да ги сокријат своите пари.

САР излегоа на веб-страницата Базфид и беа споделени со Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ICIJ).

ICIJ го водеше известувањето за протекувањето на „Панама документи“ и „Рајски документи“ - тајни досиеја со детали за офшор-активностите на богатите и славните.

Фергус Шил, од конзорциумот, рече дека датотеките FinCEN се „увид во она што банките го знаат за огромниот проток на валкани пари низ целиот свет “.

Протечените САР се доставени до американската мрежа за истраги на финансиски криминал или FinCEN помеѓу 2000 и 2017 година и опфаќаат трансакции вредни околу 2 трилиони долари.

ФинЦЕН рече дека истекувањето може да влијае на националната безбедност на САД, за да спроведе истраги за ризик и да ја загрози безбедноста на оние што ги поднесуваат извештаите

Велика Британија исто така ги претстави плановите за реформа на својот регистар на информации за компанијата за да се спречи измамата и перењето пари.

Инвестициската измама за која била предупредена ХСБЦ е наречена WCM777. Тоа доведе до смрт на инвеститорот Рејналдо Пачеко, кој беше пронајден удавенна вински имот во Напа, Калифорнија, во април 2014 година.

Тој се пријави на шемата и се очекуваше да регрутира други инвеститори. Ветувањето беше дека секој ќе се збогати.

Шемата ја започнал кинескиот државјанин Минг Ксу. Малку се знае за тоа како тој живеел во САД, иако тој тврди дека студирал во Калифорнија.

Живеел во областа на Лос Анџелес, Ксу - или „Д-р Фил“,делувал како пастор во евангелските цркви.

Ксу рече дека работи со глобална банка за инвестиции, Светски пазар на капитал, која ќе исплати 100% профит за 100 дена. Во реалноста, тој ја водел шемата WCM777.

Преку патувачки семинари, Фејсбук и веб-семинари на ЈуТјуб, собрал 80 милиони долари продавајќи претпоставени можности за инвестирање во компјутерски облак.

Илјадници луѓе од азиската и латино-заедницата биле приведени. Измамниците користеле христијански слики и биле насочени кон сиромашните заедници во САД, Колумбија и Перу. Жртви имало и во други земји, вклучително и во Велика Британија, пишува меѓу другото Би-Би-Си во долгиот напис за истекувањето документи , што довело до откритие на огромната измама.

Фер плеј потег на годината: Му го препушти медалот на противникот (ВИДЕО)

Диего Ментрига, шпански триатлонец, се најде во центарот на вниманието на јавноста по одличниот фер-плеј потег на трката во Сантандер.

Ментрига беше на четвртото место и заостануваше зад британскиот триатлонец Џејмс Тигл сè до стотина метри пред самиот финиш. Тогаш Британецот направи голема грешка и не сврте кон целта, туку во погрешна улица.

Ментрига не сакаше да ја земе бронзата на тој начин, па чекаше Тигл да сфати што сторил и го пушти да помине низ целта пред него.

"Видов дека не е во ред да се свртам и застанав, тоа беше потсвесна реакција. Џејмс го заслужи овој медал. Тој не ги забележа знаците или беа поставени погрешно. Не сакав така да ја земам бронзата. Не сум сигурен, но мислам дека повторно би го сторил истото". - рече Ментрига.

притисни ентер