Новите соеви се шират,од корона во последните 24 часа починале рекордни над 18.000 луѓе

Пандемијата на „ковид-19“ предизвикува сé поголем број жртви ширум светот, а новиот црн рекорд е повеќе од 18 000 смртни случаи во изминатите 24 часа, додека соевите на многу позаразниот коронавирус, се шират незапирливо во нови земји.

Во трката за вакцина, што е надеж во здравствена криза која продолжува да се влошува, еден од производителите, британската компанија АстраЗенека, денеска беше во центарот на тензиите со ЕУ.

Ситуацијата се влошува од ден на ден: вкупниот број на официјално пријавени случаи на инфекција во светот надмина 100 милиони, а Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека продолжуваат да се шират новите соеви на коронавирус. Британскиот сој се проширил во 70 земји, а јужноафриканскиот во 31 земја.

За прв пат од избувнувањето на пандемијата, денес се регистрирани 18.109 смртни случаи ширум светот, според податоците собрани денеска од АФП, врз основа на извештаите од здравствените власти.

Овој број го потврдува трендот забележан на почетокот на јануари: нагло зголемување на смртноста, побрзо поместување на дневниот биланс на жртви и израмнување на кривата на постојано зголемување (во просек 14.000 смртни случаи на 22 јануари, од 10.000 на крајот на ноември). Во светот, 2,16 милиони луѓе починале од ковид-19.

Во Велика Британија, првата европска земја што ја надмина границата на смртност од 100.000 лица, владата објави дека луѓето со постојан престој во Велика Британија кои доаѓаат од ризични земји ќе мора да одат во карантин во хотел.

Одлуката опфаќа патници од 22 земји каде соевите на вирусот се ризик за јавното здравје, како што се Јужна Африка, Португалија и земјите од Јужна Америка. Пристигнувањата од овие земји се веќе забранети за нерезидентите во Велика Британија.

Овие патници ќе бидат примени на аеродромот и „веднаш однесени“ во хотел, рече премиерот Борис Џонсон. Конзервативниот лидер беше на удар на критики за потценувањето на размерот на кризата.

Во Хајделберг автомобилите се исфрлаат од употреба, Американците го користат како модел

Германскиот град Хајделберг е најпознат како универзитетски и научен град со богата историја, со најстариот универзитет во земјата.

Таму се наоѓаат четири институти Макс Планк, Европската лабораторија за молекуларна биологија и познатиот замок стар 800 години. Но, Хајделберг наскоро може да стане уште попознат како град со нулта стапки на емисии на стакленички гасови што предизвикуваат глобално затоплување - и град каде автомобилите се исклучок од сообраќајот, а не правило, доколку успее планот на градоначалникот Екарт Вирцнер.

Вирцнер не е против електрични автомобили. Градот им овозможува на граѓаните кои купуваат електричен автомобил субвенција од 1.000 евра, со уште 1.000 доколку инсталираат станица за полнење. Но, електричните автомобили се ниско на списокот со алатки со кои Вирцнер се обидува да ги намали штетните гасови во градот. Проектот на Вирцнер му обезбеди на Хајделберг репутација на пионер во еколошки свесно урбанистичко планирање, пишува Њујорк Тајмс.

За да го намали присуството на автомобили на градските улици, Вирцнер купува флота од водородни автобуси, гради мрежа на „супер патишта“ за велосипеди што ќе го поврзуваат градот со предградијата и дизајнира населби на начин што го обесхрабрува користењето на возилата и го охрабрува пешачењето. Жителите кои се откажуваат од автомобил имаат право на една година бесплатен јавен превоз.

„Ако ви треба автомобил, користете апликации за споделување автомобили. Ако не можете да користите споделување автомобили затоа што живеете премногу далеку и нема јавен превоз, тогаш користете го автомобилот, но само до трамвајската станица, а не до центарот “, рече Вирцнер во интервју за американскиот весник.

Хајделберг така се позиционира во првите редови на движењето на еколошки свесни градови, што е најсилно во Европа, но е присутно низ целиот свет, вклучувајќи ги и американските градови Остин, Тексас и Портланд во Орегон. Дополнителен интензитет, нешто парадоксално, даде пандемијата на ковид-19 и карантинот што е воведено поради него. Жителите на многу градови добија можност да видат како би изгледал нивниот град без стандардниот метеж и им се допаѓало она што го виделе.

Во исто време, производителите на автомобили сè повеќе се обидуваат да се прилагодат на построгите регулативи за употреба на бензински (и дизел) автомобили во градовите. General Motors, Ford Motor и Jaguar Land Rover на овој начин ветија премин кон електрични автомобили оваа година.

Некои европски градови, како што се Стокхолм и Штутгарт, веќе забранија постари дизел возила. Десетици други, вклучувајќи ги метрополите Рим, Лондон и Париз, планираат да го ограничат градскиот сообраќај на возила што не испуштаат стакленички гасови во следната деценија и слично.

И националните влади вршат дополнителен притисок врз производителите и сопствениците на автомобили. Ирска, Холандија, Шведска и Словенија планираат да забранат продажба на автомобили со мотори со внатрешно согорување до 2030 година. Велика Британија и Данска велат дека тоа ќе го сторат до 2035 година, со тоа што само хибридните автомобили ќе бидат дозволени во фаза на транзиција од 2030 до 2035 година. И Франција најавува ваква забрана во 2040 година.

Хајделберг, меѓу другите мерки за премин од автомобили во други форми на сообраќај, предвидува изградба на мостови или надвозници кои ќе им овозможат на велосипедистите лесно да ги заобиколат областите со сообраќаен метеж, без да го делат патот со автомобилите. Во моментов, само околу 20% од жителите на градот користат автомобил за да се движат низ градот на дневна основа, но сообраќајниот метеж сè уште е присутен. Останатите 80% пешачат, возат велосипед или патуваат со електричен автобус.

Градот не се ограничил на еколошки сообраќај, но исто така ја намали потрошувачката на енергија во училиштата и градските згради за 50% во последната деценија - иако некои од овие згради се стари неколку стотици години.

"На крајот на краиштата, не станува збор само за автомобилите. Потребен ви е целиот пакет", заклучува Вирцнер.

Регистрирани се 722 нови случаи на Ковид 19 - ,починале 9 заболени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.701 тестирања, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19.

Во Скопје – 375, Прилеп – 44, Кавадарци – 35, Гевгелија – 29, Битола – 25, Гостивар – 23, Тетово – 22, Куманово – 20, Охрид – 16, Штип – 15, Крива Паланка – 14, Неготино – 13, Велес – 11, Струмица, Струга и Кочани – по 10, Богданци – 9, Кичево, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Берово и Крушево – по 5, Валндово – 3, Делчево, Пробиштип и Демир Капија – по 2, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 186 оздравени пациенти од:

Скопје – 50, Прилеп - 29, Кавадарци – 25, Куманово – 15, Тетово - 14, Велес – 9, Неготино – 8, Кочани и Гевгелија – по 6, Гостивар – 5, Струмица и Крушево – по 4, Богданци – 3, Штип, Свети Николе и Валандово – по 2, Делчево и Пробиштип - по 1.

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (81г,75г,74г,73г) и по 1 пациент од Пробиштип (88г), Струмица (88г), Кичево (72г), Куманово (70г), и Битола (61г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.701 тестови преку: ИЈЗ-513, ЦЈЗ Скопје-113, Авицена-371, Биотек-297, Жан Митрев (Филип Втори)-205, Систина-290, лабораторија Лаор–383, МАНУ-0, Судска медицина-33, ЦЈЗ Битола-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-148, Ремедика-59, лабораторија болница Козле-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1190, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 540.725 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.832, бројката на оздравени пациенти е 94.461, на починати е 3.185, а бројот на активни случаи изнесува 9.186.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 375, активни 4309

Куманово 20, активни 353

Прилеп 44, активни 719

Тетово 22, активни 262

Гостивар 23, активни 177

Штип 15, активни 118

Кавадарци 35, активни 549

Велес 11, активни 245

Битола 25, активни 212

Охрид 16, активни 444

Струмица 10, активни 187

Струга 10, активни 178

Кочани 10, активни 104

Кичево 5, активни 48

Неготино 13, активни 310

Гевгелија 29, активни 278

Свети Николе 5, активни 24

Крива Паланка 14, активни 140

Ресен 5, активни 55

Дебар, активни 17

Делчево 2, активни 66

Радовиш 5, активни 15

Берово 5, активни 33

Пробиштип 2, активни 37

Виница, активни 23

Валандово 3, активни 36

Крушево 5, активни 82

Богданци 9, активни 68

Кратово 1, активни 27

Демир Хисар 1, активни 26

Демир Капија 2, активни 32

Македонски Брод, активни 5

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево, активни 4

Дојран, активни 1

Дури 182 вакцини против корона минуваат низ клиничко истражување

До денес, во светот се регистрирани неколку вакцини, кои повеќето земји во светот ги користат во борбата против коронавирусот, но освен нив, во моментов има голем број на оние кои допрва треба да бидат одобрени за употреба.

Според официјалните податоци на Светската здравствена организација (СЗО) и Гави, во моментов 182 вакцини се подложени на лабораториски тестови, како и тестирање врз животни.

Бројот на оние кои биле подложени на првични лабораториски тестови е значително помал и, според податоците на СЗО, во овие тестови во моментов има вкупно 76 вакцини.

Иако официјално има три фази на клинички испитувања, вакцините може да се најдат на страницата Гави, кои во моментов поминуваат низ преодни фази помеѓу клиничките испитувања.

Во моментов има вкупно 25 вакцини во оваа фаза на тестирање. Според официјалните податоци, најголем број вакцини во оваа фаза имаат лабораториите од САД, вкупно пет вакцини. Од оваа бројка, четири вакцини се аденовирусни, со некои разлики во начинот на кој лабораториите веруваат дека треба да се користат овие вакцини.

Особено интересни се размислувањата на компанијата „Алтимун“, која, за разлика од другите, се обидува да произведе „вакцина“ во форма на спреј. Клиничкото испитување во фаза 1 на оваа вакцина започнало во декември минатата година. Исто така, компанијата Ваксарт се издвојува од другите во оваа фаза, по тоа што се обидува да произведе вакцина што ќе има орална употреба.

Од другите земји, вакцините од Канада до Австралија минуваат низ Фаза 1 и вреди да се споменат обидите на Иран, кој во моментов работи на тестирање на две вакцини, како и на Турција, која веќе најави влез во втората фаза на тестирање на вакцината на универзитетот Ерчиј.

Покрај тоа, вакцината на престижниот Империјал колеџ во Лондон, која развива вакцина заснована на РНК технологија, ја минува првата фаза на тестирање во Лондон. Истражувачите добиле 41 милион фунти од британската влада за оваа програма.

Во јануари, институтот ја информира јавноста дека во овој момент вакцината нема да ги помине класичните тестови, а фокусот на програмата во 2021 година ќе биде подобрување на ефикасноста на одговорот на вакцината при развој на нови мутации на коронавирусот.

Фазата на транзиција од првиот дел од клиничките испитувања (1/2) и втората фаза на тестирање во моментов претставува најбројна категорија кога станува збор за тестирање на вакцините. Низ оваа фаза на тестирање, која вклучува многу поголем број волонтери, во моментов поминуваат 30 потенцијални вакцини против коронавирус.

Јужна Кореја во моментов има најголем број вакцини во фаза на транзиција, тестирајќи четири вакцини. Исто така, вакцините од европските лаборатории и компании се во оваа фаза. Тука спаѓаат Валнев од Франција, чии претставници претходно нагласија дека очекуваат вакцината да биде одобрена во 2021 година, вакцината на италијанската компанија Такис ​​и холандската вакцина што се тестира на Универзитетот во Гронинген.

Во овие фази на тестирање, постојат и три вакцини на кои во моментов работат лабораториите во Куба. Првата кубанска вакцина во оваа фаза е „Мамбиса“, која кубанските лаборатории се обидуваат да ја тестираат во форма на спреј за нос, кој ќе содржи делови од коронавирусен протеин, но и протеин од хепатитис Б, кој исто така треба да го стимулира одговорот на имунитетот.

Втората кубанска вакцина „Абдала“ исто така успешно ја помина првата фаза на тестирање, а најавен е и почетокот на тестирањето во втората фаза.

Пет вакцини официјално влегле во втората фаза на тестирање. Една од нив е кубанската „Соберана 2“, која е во оваа фаза од декември 2020 година. Кубански научници изјавиле дека вакцината досега покажала исклучително добри резултати при тестирањето и најавиле дека третата фаза на тестирање ќе се изврши во текот на 2021 година во Иран.

Според СЗО, во моментов има пет вакцини во преодната категорија кон третата фаза на тестирање, а од тој број, две вакцини во моментов се тестираат во САД.

Во оваа фаза постои и вакцина од компанијата Медикаго, чие финансирање е поддржано и од меѓународната тутунска компанија Филип Морис.

Вкупно 16 вакцини во моментов се подложени на третата или четвртата фаза на тестирање, од кои 12 се веќе одобрени за употреба. Кина има најголем број вакцини кои моментално се наоѓаат во третата фаза, која покрај Синовак, тестира уште пет други потенцијални вакцини против коронавирусот.

Четвртата фаза на тестирање всушност е дел од верификацијата на вакцината и нејзиниот ефект откако ќе биде официјално одобрена за употреба.

Според СЗО, Модерна, АстраЗенека, Фајзер и Синовак, компании чии вакцини најмногу се користат во програмите за имунизација, во моментов ја минуваат оваа фаза.

Исто така, треба да се нагласи дека досега, низ три фази на тестирање, се одбиени само три вакцини, од кои две не ја поминале првата фаза на тестирање, додека третата неодобрена вакцина го завршила своето патување во втората фаза на тестирањето.

притисни ентер