Новиот пик го вклучи алармот: Комисијата предлага враќање на полицискиот час

Со троцифрен број на нововзаболени, епидимијата од коронавирус во Македонија бележи нов пик по априлскиот..

Ова го вклучи алармот кај надлежните, па попладнево Комисијата за заразни болести препорача Владата да го врати карантинот и полицискиот часа за време на продолжениот викенд што е пред нас..

Пред Министерството е Катерина Капкоска..

Американците „полудеа“ по новиот теренец, падна сајтот за резервации

Потенцијалните купувачи на само еден ден после премиерата побрзаа да го резервираат својот примерот од новиот Форд Бронко.

Конкутрентот на теренецот Џип Вранглер претставен е ноќта помеѓу понеделник и вторник, а Форд веднаш после премиерата отвори книга на нарачки за новиот Бронко.

Судејќи по првите реакции на купувачите, се чини дека американскиот произведувач со својот нов производ погодил директно во центарот на метата. Имено, набрзо откако Бронко е претставен пред јавноста, американските купували побрзале да извршат резервација, па на сајтот настанало задушување.

Сите оние кои се заинтересирани за купување на новиот теренец на Форд, после пријавата требало да остават депозит од 100 долари.

На потенцијалните купувачи им се на располагање верзии со 2 и 4 врати, а основниот модел чини 28.500 долари (верзија со 2 врати), односно 33.200 долари ( основен модел со 4 врати).

Првите примероци ќе бидат испорачани до купувачите на пролет 2021 година.

Живо: Пресконференција на ДИК за излезноста до 13 часот

Пресконференција на Државната изборна комисија  за излезноста до 13 часот. 

Прес-конференција на Државната изборна комисија во 13:30 часот за гласањето на Парламентарните избори во 2020.

Излезноста во Македонија до 13 часот според ДИК е 24,42 проценти.

Владимир Панчевски денеска сам се пријавил во затворот во Шутка

Екс претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски денеска самиот се пријавил во затворот во шутка, откако по него вчера од страна на МВР беше распишана национална потерница, по наредба на Основниот суд во Велес.

Претходно во три наврати полицијата не успеа да го пронајде Панчевски на посочената адреса по наредбата за негово приведување. Потерницата беше објавена на сајтот на Министерството за внатрешни работи

Основниот суд Велес, на поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Панчевски му одреди 30 дена притвор поради како што посочија отсуство на рочиштето за судскиот предмет „Акмис", во кој е обвинет.

притисни ентер