Новинарката на CNN одби да ја покрие главата за интервјуто со иранскиот претседател (ВИДЕО)

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси не се појави на долго планираното интервју со новинарката на CNN, Кристијана Аманпур, откако таа го одби неговото барање да носи шамија за време на интервјуто.

Раиси ја замолил Аманпур да си ја покрие главата со шал непосредно пред почетокот на интервјуто, а таа учтиво одбила.

Аманпур, која пораснала во иранската престолнина Техеран и течно зборува фарси, рече дека ја носи шамијата додека е во Иран за да се придржува до локалните закони и дека ако не носи шамија, нема да може да функционира како новинарка.

„Овде во Њујорк, или каде било на друго место надвор од Иран, никогаш ниту еден ирански претседател не ми барал да носам шамија, а јас сум го интервјуирала секој ирански претседател од 1995 година. Многу учтиво одбив во мое име, во име на Си-Ен-Ен и на новинарките насекаде во светот бидејќи тоа не е услов“, рече Аманпур.

Иранскиот закон бара од сите жени да носат покривки за глава и широка облека на јавни места. Правилото се спроведува во Иран од Исламската револуција во 1979 година и е задолжително за секоја жена во земјата, вклучително и оние кои ја посетуваат земјата.

Да потсетиме, 22-годишната Махса Амини почина во притвор, откако минатата недела беше уапсена од полицијата за морал, бидејќи наводно не го почитувала правилото за носење хиџаб. Очевидци тврдат дека полицијата ја однела до возило и ја претепале.

Демонстрантите во Техеран и другите ирански градови претходно денеска запалија полициски станици и возила, а протестите не покажуваат знаци на стивнување. За утре се најавени собири за поддршка на конзервативните ирански власти.

Протестите за смртта на Амина се најголеми во Иран од 2019 година. Тие се најмногу концентрирани во курдскиот северозапад од земјата, но се проширија во главниот град и најмалку педесет градови низ земјата. Најмалку 31 цивил е убиен од почетокот на протестите во Иран.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер