Новинари на ВоА и на РСЕ биле шпионирани со Пегаз

Алатката за шпионирање, наречена Пегаз, е развиена од израелската компанија НСО Груп.

Американската Агенција за глобални медиуми (УСАГМ) е револтирана од извештаите дека повеќе од 180 новинари, вклучително и од Гласот на Америка (ВоА) и од Радио Слободна Европа (РСЕ), наводно биле цел на софистициран шпионски софтвер од воена класа, соопшти УСАГМ.

– Следење приватни разговори на новинари на кој било начин е неприфатливо. Оваа злоупотреба мора да престане, а новинарите мора да бидат заштитени, истакна рече вршителот на должноста директор на УСАГМ, Келу Чао.

Истрагата на медиумскиот конзорциум наречен „Проект Пегаз" откри дека шпионски софтвер наменет за владите да ги следат терористичките активности бил користен за обид за хакирање на паметни телефони на новинари, активисти за човекови права, директори на компании и владини службеници.

Алатката за шпионирање, наречена Пегаз, е развиена од израелската компанија НСО Груп.

Вашингтон пост, кој е дел од конзорциумот, објави дека меѓу новинарите кои биле цел на софтверот има и неколкумина од Гласот на Америка.

Во новиот извештај на Проектот за известување за организиран криминал и корупција, кој исто така е дел од конзорциумот, се истакнува дека азербејџанската Влада го користи софтверот Пегаз за да шпионира стотици локални активисти и новинари, вклучително и петмина сегашни и поранешни дописници на РСЕ

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер