Нови можности за македонскиот земјоделско-прехранбен сектор на рускиот пазар

Македонскиот земјоделско-прехранбен сектор да ги искористи можностите за поголем извоз на пазарот во Русија по санкциите коишто на 7 август ги воведе оваа држава кон Европската унија, САД, Канада, Норвешка и Австралија, апелира денеска Стопанската комора на Македонија.

Според Васко Ристовски од Стопанската комора на Македонија, за домашните производители е отворена голема можност да ги пласираат производите на пазарот во Русија.

- Тоа е голем пазар кој бара многу повеќе и кој може да плати, а од Македонија овој сектор може да даде многу повеќе во однос на тоа што веќе го извезуваме, рече на прес-конференција Ристовски.

Дејан Бешелиев, извршен директор на Македонско-руската стопанска комора укажува дека Македонија на рускиот пазар може да понуди овошје, зеленчук, и преработки од нив, вино, лекови. Тука спаѓаат и кондиторските производи за кои, нагалсува, во овој момент се отвора голема можност бидејќи голем дел од нив во Руската федерација беа увезувани од земјите кои сега се под санкции.

За свежо овошје и зеленчук веќе има договори кои се реализираат на терен. - Санкциите се во сила неполн месец, интересот од руските компании е зголемен и во овој момент најважните за нас параметри што има доста побарување на свежо овошје и зеленчук, а пред се сега е актуелно грозјето и праската коишто се извезуваат многу повеќе од вобичаеното, појасни Бешлиев.

Според него, Македонија има преференцијален статус за одредени производи кој изнесува 25 проценти од висината на декларираната царина во Руската федерација. До Руската федерација е доставена нова листа на производи за коишто би требало да има намалување на царината. - Како македонска страна бараме да бидат намалени и се надеваме дека во преговорите што се водат меѓу владините комисии ќе се успее да се воведе тоа и да се намалат царините. Производите се дефинирани пред 15-ина години, а листата со преференции би рекол дека за нас е нефункционална. Токму поради тоа минатата година се изготви нова листа од страна на РМ и е доставена. Тука влегуваат комплетно сите производи од прехранбениот сектор и секако дел од фармацевтскиот, индустрискиот сектор, наведе Бешлиев.

Македонско-рукста трговска размена, како што информира Ристовски, минатата година достигна 195 милиони американски долари, со извоз од Македонија од 31,5 милиони длари, а увоз од Русија од 136,6 милиони долари. Во земјоделско прехранбениот сектор извозот е 9,6 милиони од кои половината отпаѓа на овошје со износ од 4,8 милиони долари, по кое следат грозјето со 1,8 милиони долари, виното со 1,4 милиони и зеленчукот со 1,2 милиони долари. Генерално во целокупиот извоз доминираат лековите со 10,5 милиони долари, потоа производи од машинската индустрија 7,3 милиони долари.

- Вкупниот извоз на македонските земјоделско-прехранбени производи во Русија во однос на се што извезуваме е околу 1,5 проценти. Во делот на увозот, кој изнесува 163 милиони долари, најголем дел се енергенсите 116 милиони долари, металургијата 7,1 милион долари и минералните суровини, наведе Ристовски.

Во првите шест месеци е остварена размена од 74,7 милиони долари, со 17,7 милиони долари извоз и 57 милиони долари увоз. Споредено со истиот период лани има пад на целата размена од 46,7 проценти, но тоа воглавно отпаѓа на енергенсите. Во првата половина од годината Македонија има извезено земјоделско прехранбени производи за два милиони долари повеќе, односно за 17,3 проценти, а увозот е намален за 67 проценти. Од земјоделската и прехранбената индустрија извезени се производи во износ од 3,7 милиони долари, од кои најмногу зеленчук, 2,3 милиони долари, овошје од 1,1 милион долари и вино од околу 500 илјади долари.

Во првите шест месеци од годинава Русија е 10 трговски партнер на Македонија, а на годишно ниво според податоците за 2013 година е на 13 место. /МИА

Белорускиот опозициски лидер почна штрајк со глад во затворот

Водечкиот лидер на белоруската опозиција, Максим Заник, започна штрајк со глад во затворот, откако беше обвинет за обид за загрозување на националната безбедност.

Адвокатот Заник е еден од седуммината лидери на опозицискиот координативен совет кои се во затвор или во егзил. Тој тврди дека започнал штрајк со глад затоа што сака да го обелодени „апсурдот на гонење луѓе за слободно изразување на нивните мислења“.

Советот за човекови права на ООН донесе одлука во Женева да ги следи повнимателно злоупотребите на моќта во Белорусија, каде протестите траат веќе пет недели, собирајќи повеќе од 100.000 луѓе. Имено, граѓаните на Белорусија сметаат дека е време долгогодишниот претседател Александар Лукашенко да се повлече, бидејќи сметаат дека неодамнешните избори биле наместени.

Специјалниот известувач на ООН, Анаис Марин, рече дека има информации за обвинувања за силување, употреба на електрични шокови и други форми на ментална и физичка тортура.

Роден е без раце и нозе , па сепак вози комбе низ целиот свет(ВИДЕО)

И покрај големиот хендикеп Американецот може да вози и да патува каде што сака.

Џанис Мек Дејвид е роден без раце и нозе, но тоа не го спречува да се обиде да го живее животот во потполност. Покрај тоа што може да се справи со секојдневните животни предизвици како нормална личност без попреченост, Џанис успева да управува и со автомобил.

Тој вози специјално прилагоден Мерцедес Спринтер. Комбето е целосно прилагодено на неговите потреби. Почнувајќи од задниот дел, има автоматски рампи за влегување во инвалидска количка, до начинот на отклучување, палење на моторот и возење на самото возило. Специјално прилагодените контроли му овозможуваат да управува со ова големо возило целосно независно.

По качувањето во седиштето и врзувањето на автономниот систем, тој ги контролира сите команди. Контролниот екран од десната страна се користи за избор на функции и избор на брзини, додека лево е менувач што се врти, забрзува и сопира.

„Во животот, не треба да се фокусираме на проблемите, туку на можностите“, вели МекДејвид. Без сомнение, технологијата му овозможи не само да вози возило, туку и да биде независен и слободен во неговите животни потреби.

Жителите на сиромашните квартови на Мадрид,зафатени со корона:Заборавени сме

Жителите на најсиромашните квартови во Мадрид денеска изјавија дека се чувствуваат напуштено и жигосано додека ја чекаат одлуката на политичарите да воведат карантин поради повисоките стапки на инфекција со корона отколку во другите населени места.

Јазот меѓу богатите и сиромашните населби е во центарот на жестоката дебата во Шпанија за тоа како да се запре растот на нови инфекции. Висок официјален претставник во средата рече дека властите предвиделе карантин за повеќето погодени области.

Локалната политичарка Изабел Дијаз Ајузо порано оваа недела рече дека „начинот на живот на мигрантите“ е делумно виновен за ширењето на инфекцијата, предизвикувајќи бран критики.

„Тие создадоа стигма“, вели Натаниел Елиот, наставник по англиски јазик од Бостон, кој живее во мадридскиот кварт Пуенте де Валекас веќе 15 години.

Валекас, јужна населба во која живеат луѓе со пониски примања и има многу мигранти, е со една од највисоките стапки на инфекција во Мадрид. Тоа е скоро шест пати поголема отколку во Шамбери, една од побогатите населби на северот на градот.

Регионалните власти објавија дека ќе одлучат за мерките подоцна во текот на денот. Засега е непознато дали ќе се стави во карантин Валекас и околните населени места, но жителите се чувствуваат понижено.

Здравствениот систем тука е „уште попарализиран, пренатрупан, редици има насекаде“, рече пензионерката Мари Паз Гонзалес. „Ние сме напуштени, сега сме во рацете на Бога.

"Штом ќе го поминете мостот, сè се менува. Веднаш штом ќе преминете во соседното соседство, сè се менува", додаде Кармен Ибара, исто така пензионерка.

Хуан Антонио, пензионер, кој живее малку надвор од Валекас, но оди таму секој ден да се грижи за својата 93-годишна мајка, е уште подиректен и вели дека карантинот е глупост.

Шпанија е најпогодената западноевропска земја со повеќе од 625 000 заразени и повеќе од 30 000 починати од ковид-19.

Едно од најголемите жаришта е главниот град Мадрид, а јазот меѓу сиромашните и богатите е жешко прашање и во Барселона, вториот по големина град во земјата.

притисни ентер