Нова Влада до 20 јуни, објавени дел од имињата на министрите

Преговорите за кадровските решенија во идната Влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ, Вреди и ЗНАМ финишираат и се очекува деновиве да падне и конечниот договор, брифираат партиски извори за Канал 5.

Очекувањата на дел од лидерите на Вреди се дека новата Влада ќе се формира идната недела на 19-ти или 20-ти јуни. Од ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 посочија дека мандатарот Христијан Мицкоски предлог владиниот состав и програмата за работа ќе ги достави до Собранието во текот на следната недела, а најверојатно тоа ќе биде в понеделник на 17-ти јуни, но и понатму тврдат дека конечен договор за кадровските решенија се уште нема.

-Нема дефинитивни кадровски решенија. Предлог владиниот состав ќе биде доставен до Собранието следната недела. - ВМРО-ДПМНЕ

Од Вреди пак веќе и официјално ги соопштија дел од кадрите кои ќе седнат во министерските и вицепремеирските фотељи. Арбен Таравари во Утринската програма на Канал 5 потврди дека повторно ќе го превземе ресорот здравство и најави укинување на екононмските директори на клиниките уште на првиот работен ден. А откри и кој ќе раковории со дел од другите ресори.

„Ексклузивно би кажал дека од вечра имам дефинитивна одлука ако се избере идната недела Влада јас ќе земам одговорност да го продолжам тоа што го оставив во 2017-та и да бидам министер за здравство. Министер за екологија ќе биде Изет Меџити, министер за добро владеење и транспарентност ќе биде Арбен Фетаи којшто е роден и живее во Брисел и ќе се врати специјално да биде неколку години во Македонија. Фатмир Лимани најверојатно ќе биде министер за социјална политика. Тоа се имињата кои што дефинитивно ги знам. Уште за министерот за економија не сум сигурен чекаме вечерва дефинитивно да се знае“, посочи Тараври.

Од петте ресори кои ги добива Вреди во владиниот состав останува да се допрецизира само кој ќе раководи со вицепремиерското место за евроинтеграции, каде треба да седне кадар од Алтернатива. Во распределбата на министерските позиции ВМРО-ДПМНЕ како победничка партија на избори, добива најмногу 13 ресори, меѓу кои и клучните места поврзани со безбедноста, надворешната политика и Министерството за внатрешни работи. На контото на партијата на Максим Димитреивски одат Минситерствата за првда и администрација, но и од таму се уште не ги откриваат кадрите кои ќе раководат со нив. Владата на Мицкоски наместо досегашните 16 ќе брои 20 ресорни министерства, а ќе има и тројца министри без ресор. Мандатот на Мицкоски за формирање влада му беше доверен на 6-ти јуни, а крајниот рок за нејзино составување истекува на 26-ти јуни.

Декларацијата на самитот за Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

 Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка.

Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер на маргините на самитот за Украина во Швајцарија, јави ДПА.

Сепак, како што рече, основниот заеднички став нема да биде засегнат.

-Затоа не сум толку загрижен ако не потпишат сите сега, рече канцеларот.

Тој додаде дека пред Русија да седне на преговарачката маса, може да се замисли уште една конференција во различен формат

-Навистина мора да го гледате како процес, рече тој.

Дводневната конференција на 92 држави и осум меѓународни организации треба да заврши попладне, кога треба да биде објавена и конечната декларација.

Целта на настанот е да се иницира мировен процес во кој долгорочно ќе биде вклучена и Русија. Официјални лица од Москва во оваа прилика не беа поканети и не изразија желба да присуствуваат.

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина, имајќи предвид дека во Украина постојат легитимни органи на власт.

-Путин не отфрла ништо. Тој не ја отфрла можноста за преговори. Тој вели дека таму има легитимни тела, во согласност со Уставот на земјата, рече Песков, пренесуваат руските медиуми.

Тој додаде дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не е личност со која може да се склучи писмен договор бидејќи, како што наведе, „де јуре тоа би било нелегитимно“.

Зборувајќи за условите за почеток на мировните преговори кои Путин ги претстави во петокот - повлекување на украинските војници од новите региони на Русија и трајно откажување од членството во НАТО, Песков рече дека тоа не е ултиматум, туку мировен предлог.

-Тоа не беше ултиматум, тоа беше мировен предлог, кој беше претставен земајќи ја предвид реалноста на теренот, рече Песков.

Тој додаде дека договорите на хартија се резултат на многу сложени експертски преговори, рамнотежа на интереси и земајќи ја предвид реалноста на теренот, додавајќи дека така ќе биде и овојпат.

Англичаните ќе добијат бонус од 9.6 милиони фунти за европска титула

Англиските репрезентативци ќе добијат бонус од 9,6 милиони фунти доколку ја освојат титулата на Европското фудбалско првенство кое се одржува во Германија.

Информацијата денеска ја објави лондонски „Сан“.

Според истиот извор, селекторот на Англија, Герет Саутгејт, наводно ќе добие бонус од четири милиони фунти доколку неговите избраници ја освојат титулата на ЕВРО2024.

Англија вечерва го почнува настапот на ЕВРО2024 против Србија.

Избраниците на Саутгејт на 20 јуни ќе играат со Данска, а на 25 јуни со Словенија.

притисни ентер