Нова микробиолошка опрема за Секторот за санитарна контрола при ЈП „Водовод и канализација" – Скопје

Во Секторот за санитарна контрола при ЈП „Водовод и канализација" – Скопје е поставена нова микробиолошка опрема, соопшти претпријатието.

– За целите на ревитализација на микробиолошкиот оддел се монтираше микроскоп со дигитална камера кој може констатациите од страна на аналитичарот напревени при испитување на подлогите да ги регистрира дигитално, меморира или како документ за консултација да ги испрати во мрежа со помош на рачунарот кој е составен дел од апаратот. Со ова се документира работата во микробиолошкиот оддел и истата станува комплетно транспарентна. Во оваа фаза беше опфатена и ревитализација на водоблокот или производството на лабораториска вода и вода за потребите на работа на автоклавите, се инсталираше систем со контрола за дејонизација која се состои од катјонска, анјонска и колона со мешана јонска маса со зголемен капацитет така што се произведува вода за сите сегашни и идни потреби на лабораториите за микробиологија. Истиот има кондуктометриска контрола за исправно користење на инсталацијата и нејзино соодветно одржување. Старите и дотрајани автоклави се заменети со нови. Истите комплетно ги покриваат потребите на одделот за микробиологија, информираат од ЈП „Водовод и канализација" – Скопје.

На овој начин, соопштуваат од јавното претпријатие, се заокружи и комплетира фазата на ревитализација на класичните и инструменталните методи кои се применуваат во одделот за микробиологија согласно стандардот ИСО 17025 и се направија подлоги за прием на нова генерација на аналитичка опрема во микробиологијата.

– Ова е само уште еден доказ дека Секторот за санитарна контрола, при ЈП Водовод и канализација – Скопје е чекор понапред во својата работа која ја извршува одговорно, транспарентно и во согласност со сите европски стандарди, регулативи и директиви, наведуваат од ЈП „Водовод и канализација" – Скопје./МИА

Премиер се пофалил дека за време на состанок со Меркел си играл Candy Crush

Бодо Рамелоу, премиер на германската држава Тирингија, малку се занел во прераскажување на настаните од минатонеделниот важен состанок со канцеларката Ангела Меркел и премиерите на другите држави кога биле донесени новите мерки .

Рамелоу, член на левичарската партија (Дие Линке), на новата социјална платформа Клубхаус, напишал дека играл Кенди Креш за време на состанокот. Тој ја нарекол канцеларката „дас Меркелчен“ (мала Меркел).

На прашањето на Кевин Кунерт, потпретседател на СПД, кој играл Кенди Креш, Рамелоу веднаш проговорил и се пофалил дека можел да игра „до десетто ниво“ по еден таков состанок. Имено, Рамелоу сметал дека неговиот разговор на таа платформа ќе остане надвор од досегот на јавноста. Но , тоа не се случи.

Веднаш, имало реакција од локалната ЦДУ која го нападнала премиерот Рамелоу дека неговото однесување покажува недостаток на почит кон тешката состојба. „Или тоа е израз на ароганција на моќ или министерски замор. Во секој случај, тоа е непочитување и неодговорност! " напишале од ЦДУ.

После тоа, Рамелоу сфатил дека ситуацијата станува сериозна, зашто треба да има избори во Тирингија оваа пролет, но се поблиску до одлука за нивно одложуваљње за септември, па тој почна да се извинува. Веднаш ја контактирал германската новинска агенција (Dpa) и објаснил дека Кенди Креш бил начин да се релаксира за време на долгите преговори. „Некои играат Судоку, други играат шах на нивните телефони, а јас играм Кенди Креш”, рекол тој.

Вчера вечер тој се извини за коментарот за „малата Меркел“ на Твитер, велејќи дека промената на мислењето следело по интервјуто со „паметна жена“ во Клубхаус. „Омаловажувањето на името на германската канцеларка беше чин на машко незнаење и искрено се извинувам за тоа“, напишал Рамелоу на Твитер, пишуваат германските медиуми и Тагесхау. .

Мерцедес им се извини на купувачите на новата Ѕ класа

Новата класа S штотуку пристигна, но веќе се соочува со своите први проблеми.

И, за овој проблем не е виновен надворешниот непријател, туку внатрешниот, и веројатно станува збор за комбинација на конструкциски грешки и контрола на квалитетот. Имено, Мерцедес морал да го иницира првото отповикување на S-Class на почетокот на годината.

Како што е познато, поради пократката внатрешна врска, постои можност да не може да ги издржи динамичките оптоварувања, па затоа е можно да се изгуби контролата, што може да заврши со сообраќајна несреќа.

Сопствениците на новата S-Class ќе мора да ги посетат сервисните центри каде што уште еднаш ќе бидат прегледани елементите на шасијата. Наводно, навојот е прекраток и врската не е доволно безбедна.

„Се извинуваме за потребата од вонредна посета на сервис и се надеваме на разбирање“, соопшти Мерцедес, пренесува „Бизнис инсајдер“. Како оправдување, тие велат дека грешката не била забележана на време затоа што внатрешната врска пристигнала како дел од поголема единица која што била директно инсталирана во возилото.

Да потсетиме, S-Class се произведува во ултрамодерната фабрика 56 во Синделфинген, во која Daimler инвестирал околу 730 милиони евра,пишува Бизнис Инсајдер.

„Само Вистина" со Сашо Орданоски

Во вечерашната „Само Вистина“ гостуваше Сашо Орданоски.

- Осцилациите одат во различни крешенда, пописот е нешто што мора да се направи, ќе се попишува и присутно и отсутно население, ако се зборува за етничкиот аспект, некој ќе биде многу разочаран, рече Орданоски.

- Секогаш има политика, посебно кога треба да се бројат графите на ваква или онаква етничка припадност. Нормално е дека ќе бидат подигнати сите нивоа на нервоза и недоверба, рече Орданоски.

- Во Македонија се доаѓа на власт со два или три пратеници повеќе, ни претстојат локални избори и секој ќе биде казнет или награден според сработеното, рече Орданоски.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

притисни ентер