Нов извештај на ООН за климата: Светот е пред катастрофа

Експертите на ООН ги проучувале плановите за спас на климата усвоени од 100 земји и заклучиле дека нивното спроведување ќе доведе до натамошно зголемување на емисиите на стакленички гасови.

Научниците неодамна објавија дека глобалните емисии на CO2 треба да се намалат за 45% до 2030 година за да се избегне најлошото сценарио. Новата анализа на експертите на ООН покажува дека оваа цел не само што нема да се постигне, туку дека емисиите ќе се зголемат за 16 проценти во тој период, пишува Би -Би -Си.

Ова на крајот може да доведе до зголемување на просечната температура за 2,7 степени над нивото на периодот пред индустријализацијата, што е далеку над границата поставена од меѓународната заедница.

„Зголемувањето од 16% е причина за загриженост“, рече Патриша Еспиноса, главен преговарач на ООН за климата.

„Ова е во спротивност со повиците на научниците за брзо, трајно и сеопфатно намалување на емисиите за да се спречат најтешките климатски промени и страдањата на најранливите групи луѓе“, рече таа.

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш го нарече тековниот курс катастрофален.

"Ова го крши ветувањето од пред шест години дека целта од 1,5 степени Целзиусови од Парискиот договор ќе биде постигната. Неуспехот да се постигне оваа цел ќе се мери со масивни загуби на животи и средства за живот", рече Гутереш.

Според правилата на Парискиот договор, земјите треба да ги ажурираат своите планови за намалување на емисиите на стакленички гасови на секои пет години. Но, ООН тврдат дека од 191 земја учесничка во договорот, само 113 досега го сториле тоа.

Студијата спроведена од страна на Климатската акција Тракер покажала дека само неколку од најразвиените земји, вклучувајќи ги Велика Британија и САД, ги заостриле своите цели за борба против климатските промени.

Во друга анализа, Институтот за светски ресурси и климатска аналитика посочуваат дека Кина, Индија, Саудиска Арабија и Турција, кои заедно се одговорни за 33% од гасовите што предизвикуваат ефект на стаклена градина, допрва треба да ги усвојат ажурираните планови.

Тие исто така тврдат дека Австралија и Индонезија ги имаат истите цели што ги имале во 2015 година.

Студијата покажала дека Бразил, Мексико и Русија очекуваат нивните емисии да растат, а не да се намалуваат.

За најсиромашните земји, кои се и најчувствителни на порастот на нивото на морињата и екстремната топлина и суша, приоритет е брзото намалување на емисиите на стакленички гасови.

„Земјите од Г20 мора да го преземат водството во брзото намалување на емисиите за да ги ублажат климатските промени“, рече Сонам ​​П. Вангди, претседател на Групата на најмалку развиените земји.

„Тие се земјите со најголем капацитет и одговорност, крајно време е да се изразат и да почнат да ја третираат оваа криза како криза“, рече тој.

Кина, земјата со најголеми емисии на стакленички гасови, претходно најавила зголемување на емисиите до 2030 година. Сепак, постојат надежи дека тие сепак би можеле да ги ревидираат своите планови пред големата климатска конференција во Глазгов.

Мицкоски: Ги повикувам и останатите членови на историската Комисија да поднесат оставка

Шокиран сум од веста дека Ванчо Ѓоргиев поднел оставка од член на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања, изјави денеска во Битола, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски нагласи дека ако е вистина тоа оти „некој меѓу двата изборни круга одлучува да распродава дел од македонскиот идентитет и да ја продава Македонија и на сметка на тоа политички да опстане", тогаш тој „навистина е шокиран".

– Веднаш повикувам и останатите членови на Комисијата која преговара, да ја следат постапката на професорот Ванчо Ѓоргиев. Ние имаме јасна Декларација во Парламентот и очекувам да се држат до Резолуцијата што ја усвои македонскиот Парламент. Очекувам личните и бизнис интереси да бидат оставени на страна и апелирам до членовите на историската комисија за трезвеност, патриотски чувства, затоа што ова се чувствителни моменти за македонскиот народ и да внимаваат што преговараат и што потпишуваат, изјави Мицкоски.

Градежен работник паднал од скеле и се повредил

Градежен работник се здобил со тешки телесни повреди при пад од скеле додека работел на објект во струшлата населба Езерски лозја, соопшти денеска СВР Охрид.

Според информацијата, во Одделението за внатрешни рабпти – Струга вчера во 17.15 часот било пријавено дека 37-годишниот У.Б. од Охрид се повредил при изведување градежни работи на куќа во Струшко.

– Тој е пренесен во болницата „Св.Еразмо" во Охрид, каде му биле констатирани тешки телесни повреди, изјави портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Полициски екипи извршиле увид на местото на незгодата. /МИА

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Претседателот на македонскиот тим експерти во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев, во изјава за МИА потврди дека еден член од Комисијата денеска поднел оставка.

– Еден член од Комисијата усно денеска поднесе оставка, но Комисијата продолжува со работа, изјави кусо Ѓоргиев за МИА, без да даде повеќе детали за оставката.

Дел од медиумите претходно објавија дека членот на Комисијата, Ванчо Ѓорѓиев денеска поднел оставка, поради како што тврди „обиди за политичко влијание врз работата на Комисијата од страна на висок функционер на МНР".

Како што пренесоа дел од медиумите, во неговото писмено соопштение причини за неговата оставка се и, како што тој наведува, „двојното водство во македонскиот дел од Комисијата и отстапка од утврдените принципи за консензуално носење одлуки, измени во учебникот по историја без негова согласност, отстапка од зацртаните црвени линии од другите членови на Комисијата, а на штета на националните интереси".

Комисијата најави дека наскоро ќе излезе со соопштение до јавноста, со што ќе даде повеќе детали за оставката на Ѓорѓиев.

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, денеска на прес-конференција, прашан за оставката на членот на Комисијата, рече дека МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките што ги носат членовите на Комисијата за историско-образовни прашања со Република Бугарија. Тој истакна дека за него е најважно Комисијата да продолжи со работа и оти МНР ќе продолжи логистички да го поддржи тој процес, и, повтори ниту се мешало ниту ќе дозволи да се меша во содржината и во одлуките што ги носат историчарите. За Османи, како што рече, повеќе загрижува фактот што нема напредок на состанокот, „отколку тоа дали еден член поради различни причини се повлекол". /МИА

притисни ентер