Норвежаните се во потрага по нафта и плин на Арктикот, сакаат да го зголемат производството

Норвешка денеска објави дека ќе им понуди рекорден број локации за истражување на нафта и гас на Арктикот на енергетските компании за да го зголемат производството.

Најголемиот европски снабдувач на гас и главен извозник на сурова нафта се подготвува да им понуди на енергетските компании 78 блока во Баренцовото Море, најмногу откако почнаа да организираат аукции во 2003 година.

Осло, исто така, планира да понуди 14 нови блокови во Норвешкото Море, исто така во зоната на Арктикот. Владата на тој начин ќе понуди 92 нови блока за експлоатација оваа година, во споредба со само 28 во 2022 година. „Овозможувањето на нови откритија на север е важно за Европа, земјата и регионот“, рече норвешкиот министер за нафта и енергија Терје Асланд.

Според официјалните норвешки проценки, само една третина од наоѓалиштата на нафта и гас се откриени во Баренцовото Море. Осло планира да го зголеми производството на нафта и гас со цел да ѝ компензира на Европа за изгубените руски извори на енергија, но животната средина би можела да ја плати цената.

Водите во близина на ледената покривка на Арктикот се важни места за исхрана на бројни видови, од зоопланктон до поларни мечки и китови. Активистичката еколошка организација Гринпис предупреди дека повеќето од понудените блокови се „далеку северно“ од Баренцовото Море, а некои се во области каде ледената покривка останува во текот на годината.

„Владата е креатор на политика која е непријател на природата и климата“, се вели во соопштението на Гринпис Норвешка. Ледената покривка на Арктикот се шири во зима и се намалува во лето. Во последниве години, е намалена поради климатските промени, велат научниците.

„Владата сè уште мисли дека Норвешка треба да биде на врвот во светот во однос на извозот на фосилни горива и загадувањето во остатокот од светот. Климатската криза бара сосема спротивен одговор“, напиша претставник на малцинската партија Социјалистичка левица, Ларс Халтбрекен на Твитер.

Муцунски: Ветив дека ќе работиме поинаку и на дело го покажуваме тоа

Деновиве заврши реконструкцијата на основното училиште „Блаже Конески“ во Аеродром.

Проект, кој целосно се реализираше со средства првично планирани за кабинетот на градоначалникот, кои беа пренаменети за овoj проект по инацијатива на градоначалникот Тимчо Муцунски.

“Ветив дека ќе работиме поинаку и на дело го покажуваме тоа. Реализираме проекти кои за дечињата значат многу. Сега родителите веќе не треба да водат грижа, затоа што дечињата ќе учат во модерни и реновирани простории. Откако беше обновена фасадата на училиштето и извршена оваа реконструкција, важно е дека до крајот на оваа година планирано е да започне и доградба на училишната зграда. Со тоа, ќе го зголемиме капацитетот на училиштето и ќе обезбедиме подобри услови за реализација на училишните активности“, истакна градоначалникот при посетата на основното училиште.

Инвестицијата во висина од 30 илјади евра, средства целосно обезбедени од буџетот на Општина Аеродром, опфати санација и реконструкција на дел од училишната зграда, реконструкција на училницата за дневен престој, санација на санитарните јазли, промена на вратите и промена на подот во дел од училниците.

Со овој проект уште еднаш покажавме дека инвестициите во објекти наменети за децата се исклучително важни. Сите механизми на општината се ставени на на располагање за дечињата да спортуваат и рекреираат во модерни објекти каде има соодветни услови за нивен раст и развој. Новиот начин на управување, одговорното и транспарентното работење и пренамената на непродуктивните трошоци кон проекти за нашата иднина се уште еден доказ за нашата намера дс го направиме Аеродром поубава општина за сите генерации.

Влада: Произведени 21.229 MWh електрична енергија

21.229 MWh електрична енергија, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и дополнителните снабдувања.

АД ЕСМ на 29.01.2023 година произведe 21.229 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти, соопшти владината прес-служба.

Во Термоелектраните произведени се 14.085 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 7.144 MWh.

Магла има на патниот правец Лисец – Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Намалена видливост до 30 метри поради магла има на патниот правец Лисец – Попова Шапка.

Како што информира АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

притисни ентер