Норвешка и предаде џихадистички ирачки имам на Италија

Фундаменталистичкиот имам Мула Кречар од Ирак денеска беше екстрадиран од Норвешка во Италија, јави Би-Би-Си.

Мула Кречар, чие вистинско име е Наџмадин Фараџ Ахмад, се наоѓа на терористичките списоци на ООН и на САД. Во јули 2019 година, судот во Италија го осуди како водач на џихадистичка група. Но, неговите адвокати побараа одложување на екстрадицијата поради пандемијата на коронавирус.

63-годишен ирачки свештеник дојде во Норвешка во 1991 година како бегалец. Тој беше основач на исламистичката група Ансар ал-Ислам, од која подоцна се дистанцираше.

Норвешка со години се обидуваше да го екстрадира, прогласувајќи го за закана за националната безбедност во 2007 година. Но, според норвешкиот закон, нелегално е да се екстрадира во Ирак, бидејќи таму може да биде осуден на смрт.

Но, минатата година, судот во Италија го осуди на 12 години за водење на движењето „Рути“, кое беше дел од Исламската држава, и се сметаше дека планира напади врз западните земји. Крикер овие обвинувања ги нарече „лажни“.

Но, денес, норвешкиот министер за правда, Монија Маланд изјави дека тој бил екстрадиран во Италија. Адвокатот на Крекер, Брињар Мелинг, изјави дека норвешките власти не му дозволиле на неговиот клиент ниту да се збогува со семејството. За разлика од неговата сопруга и четирите деца, Кречар нема норвешко државјанство.

Покрај тоа, Кречар е во особено ризична група за коронавирус, рече неговиот адвокат, бидејќи има дијабетес и висок крвен притисок. Тој го нарече денешниот ден срам за Норвешка.

притисни ентер