Николовски: Во Агро советот нема да се крои политика

Во Агро советот нема да се крои политика, туку ќе се изнаоѓаат реални решенија за земјоделството.

Секој што мисли дека Агро советот ќе биде место на кое ќе се бара се и сешто и дека ќе има други влијанија, веднаш ќе му се заблагодариме. Овде нема да се крои политика, туку секој со својот ум, концепт и идеи ќе разговара и ќе нуди предлози и решенија, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на денешната конститутивна седница на Советот за земјоделство и рурален развој што се одржа во Владата.

Приоритет на Советот, потенцира Николовски, ќе биде домашното производство и обезбедувањето храна.

Министерот најави дека следуваат нови мерки со кои ќе се предвиди поддршка за есенската седиба. Мерките ќе ги креира Агро советот во текот на летото.

Пред членовите на Советот Николовски се осврна на сработеното во изминатите месеци, потсетувајќи дека е донесен Националниот план за поддршка на производството на храна.

Според него, земјава, како и останатите држави во светски рамки, е исправена пред голем предизвик – кризата која се продлабочи со руско-украинскиот конфликт.

-Максимална е мобилноста во светот за обезбедување храна. Ние преземаме навремени чекори за поддршка на земјоделството, во соработка со сите засегнати страни и релевантни чинители. Во тој контекст и Агро советот има обврска, пред се кон државата, да предлага, дискутира и изнаоѓа реални решенија. Убеден сум дека ќе го дадеме својот максимум. Наша задача ќе биде да ги мотивираме земјоделците целото домашно производство да биде предадено, пред се, во домашните преработувачки капацитети, истакна Николовски.

Тој, како што напомена, од Советот очекува широка, конструктивна дебата.

На предлогот на Министерството за земјоделство, Владата донесе Одлука за повторно активирање на Советот за земјоделство и рурален развој кој првпат е основан во 2012 година, но ниту еднаш досега не заживеа во формата за која беше креиран со Законот за земјоделство и рурален развој.

Во Агро советот учестуваат претседателите на постојаните потсекторски групи, претставници на здруженија на производители, преработувачи, стопански комори, претставници на науката, на потрошувачите и претставници од здруженијата на единиците на локалната самоуправа и здруженијата за заштита на животната средина.

Со ребалансот на Буџетот се обезбедени околу четири милијарди денари плус за земјоделството кои ќе бидат дел од Интервентниот фонд за креирање нови мерки, но и за целосно расчисување на сите долгови по секоја основа и кон кој било корисник. Се надевам дека нема да има ретроградни сили кои ќе се обидат да ја закочат оваа работа, туку напротив, дека сите ќа дадат поддршка во Собранието, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

Во обраќањето на конститутивната седница на Советот за земјоделство и рурален развој што се одржа во Владата, Николовски порача дека секој денар обезбеден од парите на граѓаните преку Буџетот, мора транспарентно и рационално да се искористи, а воено профитерство не смее да има.

-Даваме финансиска поддршка за производство дома. Испраќам јасна порака дека ќе ја следиме секоја компанија, секој трговец, зашто не може од парите на граѓаните во ваква светска криза и војна некој да прави воено профитерство и да тера бизнис. Не, сега е време да се обезбеди храна и затоа, за секој денар како инпут во земјоделството обезбеден од парите на граѓаните преку Буџетот, со ребалансот, секој ќе треба етички, морално и одговорно да се однесува. Имаме мандат да предложиме одлуки во секој момент доколку увидиме дека постојат загрозувачки елементи во нечие однесување, подвлече министерот.

Напаѓачот на Ружди: Ги читав „Сатански стихови“, тоа е навреда за исламот

Напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакал да каже дали нападот бил инспириран од фатвата што поранешниот ирански врховен лидер ја издал против писателот.

Во интервју за американски Њујорк пост, објавено денеска, напаѓачот Хади Матар изјави дека „прочитал неколку страници“ од романот на Ружди „Сатански стихови“ и дека идејата за нападот ја добил откако на Твитер видел дека писателот ќе биде гостин во Њујорк.

Токму поради таа книга Хомеини издаде фатва во 1988 година и ги повика муслиманите да го убијат Ружди. Техеран понуди награда од 3 милиони долари за тоа.

Ружди минатиот петок требаше да одржи предавање во местото Чаутауква во државата Њујорк за уметничката слобода, но 24-годишниот Матар го нападна со нож. Иако состојбата на 75-годишниот писател, роден во Индија и понатаму е критична, тој бил изваден од респираторот и почнал да зборува.

„Го почитувам ајатолахот. Мислам дека тој е одлична личност. Ќе кажам само толку за тоа“, ја цитира „Пост“ изјавата на Матар.

„Не ми се допаѓа толку многу“, рече за Ружди.

„Тој е некој што го нападна исламот, ги нападна неговите верувања и религиозниот систем“, нагласил напаѓачот, додавајќи дека гледал видеа од Ружди на Јутјуб. Тој ги отфрлил тврдењата дека бил во контакт со иранската Револуционерна гарда.

Семејството на Матар дошло во САД од Либан, најпрво се населило во Калифорнија, пред неговите родители да се разведат. Таткото се вратил во Либан, а мајката се преселила во Њу Џерси, пишува Њујорк Тајмс.

Мајката на Матар изјавила дека тој се вратил од патувањето на Блискиот Исток во 2018 година како променет човек и дека станал поповлечен и попосветен на исламот. По нападот на Ружди, мајката се одрекла од својот син и рекла дека не разговарала со него од инцидентот.

„Завршив со него“, изјавила таа за Тајмс.

Го сретнал Бруклин Бекам во скап автомобил и го прашал како го заработил,одговорот е хит(ВИДЕО)

Бруклин Бекам стана предмет на потсмев откако тврдел дека неговата кариера како „готвач“ на социјалните мрежи му го овозможила неговиот луксузен спортски автомобил.

ТикТокерот Даниел Мек неодамна го фатил најстариот син на мултимилионерите Дејвид и Викторија Бекам додека крстарел низ Беверли Хилс со неговиот црвен Мекларен П1. Мек, кој е снимен како ги прашува случајните возачи на скапи возила како ги купиле, истото возбудено го прашал и Бруклин, кој често објавува видеа како готви разни јадења дома.

"Еј човеку! Како заработуваш за живот? Твојот автомобил е одличен!" прашал Мек, кој на врвот на клипот напишал дека автомобилот чини неверојатни 1,2 милиони долари и дека се направени само 375 примероци.

„Хм, јас сум готвач“, одговорил Бруклин. „Ти си готвач! Навистина? Дали си најдобриот готвач на светот? Мек го праша, што го поттикна Бруклин да одговори: „Се обидувам да станам“.

"Само следете ја вашата страст. Што и да ве прави среќни, само продолжете да го правите тоа!" Бруклин им даде совет на оние кои сакаат да влезат во кулинарскиот свет. Како тонот на Мек во видеото да не беше доволно исмејувачки, бројни корисници под неговата објава оставиле саркастични коментари за младиот богаташ.

„Како се заработува за живот? „Моите родители се богати, па јас некако живеам“, „Како се живее? „Јас сум роден“, „Никогаш во животот не работел смена во ресторан“, „Роден во мултимилионерско семејство, а сега е оженет со ќерка на милијардер. Но, тој е готвач!“ се само дел од коментарите на видеото на популарниот тиктокер.

@itsdanielmac Bruh What Even Is A “Chef Name 😅💀@brooklynbeckham #mclarenp1 #p1 ♬ original sound - DANIEL MAC

Бруклин моментално има посериозни проблеми отколку саркастичните коментари од корисниците на социјалните мрежи. Имено, синот на познатиот фудбалер моментално е среде студена војна помеѓу неговата мајка и неговата сопруга Никол Пелц.

"Тие не се поднесуваат и не разговараат. Планирањето на венчавката се одвива во страшна атмосфера. Никола не сакала нејзината идна свекрва да има никаква врска со планирањето на свадбата и таа не сакала да ја вклучам во било што. Комуникацијата беше минимална“, изјави неодамна извор за проблемите меѓу мајката и сопругата на Бруклин.

Мисајловски од Маврово Ростуше: Граѓаните во сабота масовно да го поддржат Мевмед Џафери

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски денеска беше во Маврово Ростуше, се наведува во партиското соопштение.

Денеска ги посетивме Сретково, Врбен и Маврово.

Четири години беа сосема доволни за граѓаните да видат дека актуелната локална власт предводена од актуелниот кандидат на СДСМ немаат квалитет да го подобрат животот во оваа општина.

Во сабота граѓаните на Маврово Ростуше масовно ќе го поддржат концептот на ВМРО - ДПМНЕ за промени и проекти кој веќе со месеци се имплементира во најголемиот дел од општините во Република Македонија.

На 20-ти август Др. Мевмед Џафери убедливо ќе победи, а од наредниот ден ќе почнеме со многу работа да го средуваме Маврово Ростуше, општина која е национална гордост.

притисни ентер