Николовски на трибина во Пробиштип: И анкетите потврдуваат, „Најдоброто" е во СДСМ

На секому му е јасно, сите знаат а тоа е потврдено и со анкети на јавното мислење, „Најдоброто" е во СДСМ, порача вечерва генералниот секретар Љупчо Николовски на трибината „Најдоброто за нашата општина" во Пробиштип.

- Денеска анкета на „Брима" потврди дека Најдоброто е повторно во СДСМ и затоа треба да се гордееме за се она што го правиме, затоа што го правиме чесно, искрено одговорно, со многу труд и посветеност во интерес на граѓаните. Денеска покажавме не на било која анкета, туку на анкета на Брима, дека СДСМ има водство пред ВМРО-ДПМНЕ и тоа водство се зголемува, дека заедно со коалицијата имаме сериозно водство, дека го имаме единствениот концепт кој нуди подобра иднина и за младите и за сите граѓани во оваа држава, посочи Николовски.

Генералниот секретар Николовски истакна дека за разлика од СДСМ која постојано се манува за подобро да им служи на граѓаните, од друга страна во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена.

- Од друга страна го имаме истото ВМРО-ДПМНЕ со целокупната криминална структура во врвот на партијата. Партија која цели четири години не се реформираше, а Мицкоски пред некој ден вели завршија реформите во ВМРО-ДПМНЕ. Тоа значи дека од таму нема ниту ќе има квалитетна понуда ниту на кадри и програми. Единственото нешто што од нив го видовме овие години беа само блокади и кочници на иднината на држават и на се што е добро за граѓаните. Беа против укинување на радиодифузна такса, против зголемување на минимална плата, против проектот Мој ДДВ, против поголема социјална помош, против, зелена нафта, затоа што тие се учени парите од граѓаните да ги вадат надвор од државата и да го пљачкаат сопствениот народ. Силно се спротивставивме на тие погубни политики и затоа довербата на граѓаните во СДСМ расте и затоа ВМРО-ДПМНЕ денес не е опција, затоа што оттаму, граѓаните не можат да очекуваат ништо ново, порача Николовски во Пробиштип.

Туристите кои летаат во вселената со SpaceX, разговарале со Том Круз

Туристите на SpaceX во моментов орбитираат околу Земјата со вселенско летало, разговарале од вселената со познатиот актер Том Круз.

Ракетата SpaceX полета во средата од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон орбитата на Земјата, а мисијата треба да трае околу три дена.

Летот на Спејс Икс од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канаверал го изнајми американскиот милијардер Џаред Исакман, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за финансиски услуги Shift4 Payment, исто така искусен пилот.

Покрај Ајзакман, на бродот има уште три лица, а овој квартет аматери патници во вселената се подготвувал со месеци за летот .

„Рук, Нова, Хенкс и Лео денес разговараа со Том Круз “, објави на Твитер мисијата Inspiration4, користејќи ги прекарите на првите четири турусти што летаат во SpaceX.

„Тие ги споделија своите искуства од вселената“, се појаснува на твитот. „Маверик, можеш да бидеш наш крилен напаѓач кога сакаш“. Маверик е името на елитниот пилот што го толкуваше Том Круз во филмот Топ Ган.

Минатата година, поранешниот администратор на НАСА за време на администрацијата на Доналд Трамп, Џим Бриденстајн најави бестежински филм со Том Круз на Меѓународната вселенска станица.

Деталите за филмот, кој треба да се снима во соработка со SpaceX, се уште не се познати.

Во кинеските ковид- болници малите деца се без придружба и во заштитни комбинезони (ВИДЕО)

Во бел заштитен комбинезон од глава до петици, четиригодишно момче оди по болнички ходник за да стигне во собата со скенер.

„Момчето (4) е заразено со корона, за жал, нема родители за придружба, оди сам во карантин, стои во описот на видеото на социјалната мрежа Твитер.

Сцената е снимена од медицинска сестра во карантинска болница во Путијан, кинеското жариште на делта сојот.

- Ќе ми се скрши срцето, е еден од коментарите на „Weibо“, кинеската платформа слична на Твитер.

- Очите ми се насолзија, напишал друг корисник.

Видеото служи како моќен потсетник за цената на кинеската политика за борба против корона вирусот, што и помогна на земјата да ги задуши повеќекратните повторувања на инфекцијата.

Инструкциите за елиминирање на вирусот се состојат од затворање на цели населби, тестирање на милиони жители за неколку дена и брзо изолирање на заразените луѓе и нивните блиски контакти во назначените објекти, пишува Си -Ен -Ен.

Овој пат, строги мерки се применети и за учениците - меѓу кои епидемијата за првпат е откриена и брзо се прошири. Со цел да се спречи понатамошно пренесување, заразените деца веќе се одделени од родителите во градинките и се сместени во болничка изолација.

Дури и децата кои биле во контакт со заразено лице, а тестовите покажале дека се негативни, биле ставени во карантин без родители.

Подоцна, сето тоа малку се олеснило, па на децата под 14 -годишна возраст им било дозволено да останат со своите родители или членови на семејството во карантин, но изолацијата за заразените деца останала.

Медицинската сестра која го снимила видеото за локалните медиуми изјавила дека очите и биле полни со солзи кога видела брза помош полна со деца во заштитни костуми, кои дошле доцна бидејќи едно дете не сакало да излезе од дома и плачело два часа пред да го принудат да влезе во возилото на брза помош.

Кога пристигнале, децата отишле на скенер, а некои биле толку мали што не можеле да се качат на масата за лекарот да ги прегледа, вели оваа медицинска сестра.

- Срцето ме заболе кога ги видов тие мали деца сосема сами, без родители до нив, во болница, кои беа многу исплашени, додаде таа.

На Веибо, некои се прашуваа зошто таквите мали деца не можат да ги следат нивните родители. Други објавиле дека нивните родители веројатно биле сместени во централен карантин како блиски контакти на заразените.

Карлеуша ги покажа силиконските гради (ФОТО)

Јелена Карлеуша објави фотографија на својот профил на Инстаграм, и по тој повод го воодушеви машкиот дел од нејзините следбеници.

Овој пат Карлеуша се одлучи за ролка, а акцентот сега беше ставен на половината и на силиконските гради.

Пејачката е облечена во бела ролка и долен дел од тренерка и корсет, но го крена џемперот за да може целосно да се види долниот дел од нејзините гради.

Следувале коментари за нејзиниот изглед, сите велат дека таа е вистинска бомба.

притисни ентер