Николов: Еве податоци кои покажуваат дека поголема смртност од нас во регионот има само Романија

Во стилот на старите добри сталинистички времиња, се јави Венко Филипче со триковите и финтите на Зоран Заев да ја корегира опозицијата, но и да прати абер до оние новинари што малку повеќе анализираат.

Број на починати од Ковид на 1 милион жители.

Во стилот на старите добри сталинистички времиња, се јави Венко Филипче со триковите и финтите на Зоран Заев да ја корегира опозицијата, но и да прати абер до оние новинари што малку повеќе анализираат. По примерот, на Заев кој пред некое време објави табели за платите на докторите и сестрите, но со ситни букви дека станува збор за бруто плата, така и Венко ги заменува статистичките термини смртност и број на починати на 1 милион жители.

Користејќи различни термини, исто како што правеше на почетокот на епидемијата, кога опозицијата апелираше да се подготвиме за ударот и да се превземат мерки, Венко Филипче објаснува дека се злоупотребува терминот смртност за политички цели, а всушност во јавноста се зборуваше за број на починати од Ковид на 1 милион жители. Смртноста ни била добра од Ковид, иако тој и Министерството, не обезбедија респиратори. Не обезбедија тестови чии резултати ќе ги имаме брзо и ќе се носат одлуки брзо за секој пациент дали е Ковид + или не, па сега ќе се фали дека тестирал пост мортем. Се во име на транспарентноста и маркетингот зачинет со ПР трикови.

Еве неколку линкови и табели со анализа кои зборуваат за број на заразени и починати на милион жители каде што Македонија е претпоследна во регионот, има најголем број на починати на 1 милион жители веднаш после Романија. Ова нема што да не зачудува. Во системот не се промени ништо, лекарите и здравствените работници беа тие кои се судрија со вирусот,а кои беа оставени без опрема на почетокот и со цело срце и душа влегоа во битка со Ковид-19, додека нивниот ПР Министер држеше пресови 2 пати на ден. Се е транспарентно како што вели и велеше Венко и тоа два пати на ден на прес конференција.

Доколку беше транспарентно, јавноста ќе имаше увид на кој начин ја составил Комисијата за заразни болести, зошто го сменил пред 1 месец претседателот на Комисијата на заразни болести, ќе имаше увид во тестовите, времето и бројот на на нивното соопштување, ќе имаше увид колку години се стари респираторите кои се користат на Инфективна клиника, дали функционира собата со негативен притисок, колку квадратни метри простор има по пациент на интензивна нега, каква дијализа има ацетатна или бикарбонатна, колку денови во просек биле на респиратор починатите, зошто сеуште немаме неинвазивни вентилатори така наречени „кациги„ CPAP кои што ги гледаме на клиповите од италијанските болници. Тоа е транспарентност, се друго е ПР Маркетинг на кој министерот не одолеа да му се спротивстави, па виновни му се новинарите и опозицијата.

Класичен Сталинизам....

https://www.statista.com/statistics/1104709/coronavirus-deaths-worldwide-per-million-inhabitants/?fbclid=IwAR2NAolX_i7oj9Lb5AdCsBqTjKcVME1_v3MciPALCnnZvIHj6bmwUy8-CsQ

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

До 15 часот гласале 340 лица со Ковид-19 и во самоизолација

Започна тридневното гласање за десетите  по ред парламентарни избори кое ќе финишира во среда...

Први кои денеска го остваруваат своето право на глас се болните од ковид-19 и граѓаните што се наоѓаат во самоизолација...

Во седиштето на Државната изборна комисија е Јана Јосифоска.

Нови 88 случаи со Ковид-19, тројца починати, 123 оздравени пациенти

По неколкудневни троцифрени бројки на заразени од коронавирусот, изминатото деноноќие во Македонија се регистрирани 88 новозаболени и тројца починати...

Со последните детали од пред Инфективната клиника го вклучуваме Игор Манасиевски...

Славија – најатрактивниот модел на Шкода (ФОТО)

Беше само прашање на време кога маркетинг-експертите на Шкода ќе го тестираат пазарот за модел со ова име.

Славија е легендарно име кое најчесто го поврзуваме со спортски и популарни тимови како Славија Прага, која е годинашен шампион на чешката лига. Шкода исто така забележува дека Славија може да се најде како термин во словенската митологија, како и името на астероидот откриен во 1972 година од чешкиот астроном Антонин Мркос. Конечно, познатото кафуле од 1930-тите на бреговите на Влтава во Прага се викаше Славија.

И кога станува збор за Шкода Славија, тоа е Спајдер верзија на Скала. Тоа е дел од проектот Азуби во кој студентите дизајнираат уникатен автомобил додека учат за технологијата на производство на автомобили, историјата на домашната автомобилска индустрија и денешните трендови.

Тимот во моментов работи на дизајнот на ентериерот. Седиштата на Спарко веќе пристигнаа , а поголемиот дел од пилотската кабина ќе се задржи. Затоа најголем предизвик останува прилагодувањето на конструкцијата на возилото откако ќе се отсече покривот.

Според концептот, автомобилот ќе има две врати, а задниот крај ќе мора темелно да се редизајнира. Веќе е подготвен спортски ауспух со централно поставена завршница. Исто така, постојат и RS-рамки и голем број надградби.

Проектот „Шкода Славија“ се очекува да заврши во текот на летото.

притисни ентер