Николов: Да го направиме Штип заеднички дом, во кој сакаме да растат нашите деца

Особено ми е драго што имам чест да сум кандидат за градоначалник на општина Штип, крстосница на источниот дел од државата,предложен од најодговорната, државотворна партија СДСМ,рече Сашко Николов, кандидат за градоначалник на општина Штип.

Мисијата, нашиот заеднички дом да го развиеме во модерен, европски, еколошки, безбеден град со еднакви можности за сите, ја започнавме пред 3 години.

Сега, пред нас ја имаме шансата да продолжиме по зацртаниот, исправниот пат. Како иден градоначалник на општина Штип посветено ќе работам на развивање на секој дел од Штип и околината, на целосно решавање на клучните проблеми во градот и заеднички со вас, нашиот град ќе го направиме дом во кој сакаме да растат нашите деца.

Во главниот фокус на мојата програма е инфраструктурата, а истовремено и обезбедување на еколошки здрава и чиста животна средина, грижа за сите граѓани подеднакво, подобри услови за учениците во училиштата, за најмалите во градинките, како и грижа за нашите највозразни сограѓани, пензионерите.

Имаме визија, имаме цел и ќе ја оствариме. Забрзано ќе работиме драстично да ја намалиме разликата помеѓу градските и руралните средини во однос на инфраструктурата.

Градиме по план и во наредниот период ќе продолжиме со реализација и на крупните проекти кои за Штип.

Ќе следува реконструкција на крстосница во населбата Сењак, помеѓу улиците Сремски фронт и Борис Крајгер како и на улиците Панче Караѓозов, Солидарнсот, Браќа Даневи, Петти конгрес, дел од од Булеварот Партизанска со пари обезбедени од Министерство за транспорт и врски преку Светска банка.

Заштитата на животната средина е проблем за кој штипјани бараат решение и тоа ќе го оствариме. За таа цел ќе се воведе нов режим на собирање на смет за што во функција се стават пет нови специјални возила за собирање смет.

Ќе се реализира и проектот за селекција на отпад- пластика и стакло со поставување на контејнери на 30 нови локации.

Како и останатите поголеми градови, така и Штип се бори со намалување на загадувањето на воздухот и се стреми да стане зелен град.

Во таа насока ќе се постават мерни станици кои ќе го мерат квалитетот на амбиенталниот воздухот, ќе се формира нова паркова површина во населба Сењак 3 како и на паркови површини во с. Чардаклија и с.Караорман.

Долгогодишниот сон на Штипјани станува реалност. Обезбедени се средства од Влада на Република Северна Македонија за започнување на изградба на брана на река Отиња, проект од историска важност за Штип.

Воведуваме гасификација во Штип.

Она што е важно да се истакне е и дека завршени се идејниот и инфраструктурниот проект, во финална фаза е основниот проект. По завршување на постапката која ја води Владата, ќе се пристапи со изградба на 20 километри гасоводна цевка до Штип.

Со цел безбедност на граѓаните и растеретување на сообраќајот и подобар проток, на левата страна од река Отиња ќе изградиме пешачки конзоли со средствата кои се веќе обезбедени од Буџетот на Република Северна Македонија и Буџетот на Општина Штип.

Целосно ќе се посветиме на создавање квалитетни услови за живот и работа на сите наши граѓани, од најмладите до највозрасните.

Ќе продолжиме со континуирано инвестирање и доопремување на училиштата и детските градинки. Престој на деца на самохрани родители во детските градинки е целосно бесплатен. Ќе се реновира клон градинката Пчелка, ќе се обезбедат соларни панели во сите клонови од детските градинки, а во тек е проект за изградба на детска градинка во рурална средина.

Во наш фокус ќе бидат и реконструкции на училиштата за што е предвидена промена на кров во основното училиште Гоце Делчев и поставување термоизолациона фасада, како и промена на кров на гимназијата „Славчо Стојменски".

Сакаме Штип да биде град во којшто сакаме да растат и да останат да живеат нашите деца, нашите млади. Токму затоа сметам дека е исклучително важно да се дадеме себе си максимално во креирање средина која ги задоволува нивните потреби, го зајакнува нивниот дух, а од некои од нив создава и врвни спортисти.

Затоа среќен сум што можам да најавам завршување на затворениот базен во СРЦ Суитлак како и на кошаркарското игралиште во СРЦ Суитлак. Изградба на нова трибина на градскиот стадион и изградба на нова трибина на градскиот стадион, како и воведување на нови спортски содржини под Исарот.

Почитувани,

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на нови кои се во нивен интерес. Јас ве уверувам дека хипократовата заклетва не е мојот начин на работа само во докторската професија. Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднакво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Штип заслужува уште повеќе и уште подобро!, рече Николов.

Ковид Центарот на Клиничка Болница во Битола доби најсовремена опрема од Ротари Клубот

Донирани се пет хемодинамиски монитори за возрасни, деца и новородени, два бронхоаспиратори со вакум и четири протокомери за кислород во вредност од 2.144 390.00. 

Ротари Клуб Битола Широк Сокак, предаде во употреба најсофистицирана опрема во Ковид Центарот на Клиничка Болница Битола, а ова е најголемата донација во своето 12-годишно постоење, а воедно и една од најголемите донации на опрема во Ковид Центрите во земјава.

Донирани се пет хемодинамиски монитори за возрасни, деца и новородени, два бронхоаспиратори со вакум и четири протокомери за кислород во вредност од 2.144 390.00. Со оваа опрема пациентите згрижени во Ковид Центарот во Битола ќе добијат можност нивната состојба да се следи со помош на врвна медицинска апаратура на реномираниот производител Дрегер Германија .

Средствата се обезбедени од лични донации на членови на клубот кои се мечирани во Ротари Интеранационал , донации од партнерски Ротари клубови Логатец, и Љубљана 25 од Словенија, Галезбург Санрајз САД , Ротари Дистрикт 1912 , Ротари Дистрикт 2483 Р. Србија како и средства на граѓаните на Битола кои беа донирани за време на минатогодишниот Втор Битолски Новогодишен базар.

Инспирирани и поттикнати од оваа голема донација на Ротари Клубот Битола Широк Сокак , добавувачот Винора одлучи кон оваа донација да се приклучи и да ја надгради со донирање на опрема која е од витално значење во справување со пандемијата со Ковид 19 и тоа два апиратори на струја, два протокомери за кислород со овлажнувач, ларингоскопски сет, 20 маски за висока концентрација на кислород.

Еден од клучните елементи што оваа донација ја прави уште по значајна е фактот што се работи за апаратура која после завршување на пандемијата ќе биде ставена во функција во операционите сали на Клиничка Болница Битола.

Бурла: До крајот на 2021 год. ќе има повеќе вакцини против коронавирус отколку што се потребни

Извршниот директор на компанијата „Фајзер“ Алберт Бурла изјави дека е убеден дека до крајот на 2021 година ќе има повеќе дози на вакцини против коронавирус отколку што се потребни за борбата против пандемијата.

Правиме се што можеме да ги зголемиме производните капацитети, но проблемот е што мораме да ги зголемиме во наредните неколку месеци, вели Бурла на онлајн конференција.

Тој предупреди владите се уште да не ги олеснуваат мерките.

– Важно е да ја користиме вакцината како едно средство, рекол тој и додал дека несомнено е дека таа ќе биде најефикасна, со најдолг траен ефект.

– Времето кога ќе може да се вратиме во нормала не е далеку, но дефинитивно не е сега, навел тој.

Фајзер минатиот месец објави дека нивната вакцина е ефикасна околу 95 отсто. Велика Британија е првата држава на светот која ја одобри употребата на вакцина против коронавирус на Фајзер и Бионтек.

Канабисот отстранет од списокот на најопасни дроги на Обединетите нации

Комисијата на Обединетите нации за наркотици го отстрани канабисот од списокот на најопасни дроги, на кој се наоѓаат и хероинот и синтетичките опијати.

Одлуката ја поддржаа 27 земји, 25 беа против, а една беше воздржана.

Канабисот е опфатен со Единствената конвенција за опојни дроги во 1961 година. Тој беше вклучен во категорија што дозволува национални забрани за дроги со „особено опасни својства“.

Потегот на Комисијата на ОН за наркотици, чие седиште е во Виена, е преземен врз основа на препорака на Светската здравствена организација (СЗО).

Сепак, Комисијата не го легализира канабисот. Тој сè уште е наведен меѓу дрогите кои предизвикуваат „голема зависност и злоупотреба“.

Тоа значи дека производството и трговијата со канабис сè уште е ограничено на употреба во научни и медицински цели според меѓународното право.

притисни ентер