Николоски: Оваа влада на Ковачевски е континуитет на корумпираната влада на Заев

Оваа влада на Ковачевски е континуитет на корумпираната влада на Заев, мора да има соочување со народот.

Оваа влада на Ковачевски е континуитет на корумпираната влада на Заев која граѓаните ја казнија на избори, влада која донесе економско опустошување, континуирана ситуација на дневно поскапување, губење на работни места и економско тонење, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Александар Николоски на денешната собраниска седница на која се дискутира за избор на нова влада, при што додаде дека со оваа влада корупцијата цвета и воедно ни носи национално понижување.

- На неодамнешните избори јасно беше кажано од Заев дека се „all in" и избори на кои се одлучува за легимитетот негов, неговата влада и партија и народот жестоко го казни. Ние сме денес овде затоа што поразена е секоја политика на Зоран Заев, ние сме овде затоа што народот жестоко ги порази националните понижување, жестоко ја порази корупцијата, неспособноста и економските потфрлувања. Затоа Зоран Зоран заминува, но немаше храброст да ја извади својата партија на соочување со народот за генералниот концепт по кој државата треба да се движи. Скоро и да нема пример да вака вештачки се бега од народот, рече Николоски.

Тој истакна дека соочување со народот е потребно, народот треба да каже дали се согласува со овие политики.

- Сега се соочуваме со најголемиот срам во историјата на постоењето на македонската демократија, а тоа е да се киднапира пратеник кој се појави после 5 дена. Денес имаме влада без легимитет, влада на стари ликови, на континуитет која не може да се покаже како нова, а клучните ресори ќе ги водат истите луѓе. Оваа влада не може да понуди нови политики. Нивните политики не може магично да се сменат. Затоа гледаме кавга во јавноста за префрлување на одговорност во однос на извесното национално предавство во односите со Бугарија, нагласи Николоски.

Тој додаде дека видовме како корупцијата продолжува цвета, и кога во криза се предлагаа мерки Заев единствено што направи беа два големи тендери во РЕК Битола во 4 очи од 25 милиони евра.

- Тој континуитет на корупција го продолжуваат истите кадри кои остануваат во оваа влада. Ова е влада која нема визија за економија, која не донесе странски инвеститори и нема визија како да го подигне стопанството, изјави Николоски.

Николоски се обрати кон помалите политички партии кои ја поддржуваат оваа влада како ДОМ, ЛДП, НП, ДС и посочи дека зошто ја поддржуваат одговорот е или се уценети или се криминализирани па немаат избор.

- Ваквото понижување кое на себе си го правите нема друго образложение. Затоа ве поттикнувам сами да излезете на следни избори да видите што мисли народот за вас затоа што поддржувате ваква влада и вакви политики, потенцираше Николоски.

Тој посочи дека ова е влада која 4 години лаже за почеток на преговори и процесот на евроинтеграција го злоупотреби како ниедна друга земја.

- Викаа ќе имало датум во декември, па во јануари. Во декември датум немаше, а јас лично ви кажав дека во јануари може да има датум за скијање и тоа се случи. Да така безобразно се лаже македонската јавност е врв на поигрување и потценување со националните интереси.

Оваа влада нема решенија за битката со корупцијата, економската и енергетската криза и европските интеграции. Затоа единствено решение за брзи предвремени избори. сето останато е бегање од народот. Следува пеколен период на соочување со гневот на народот. Промените доаѓаат и ќе се случат побрзо отколку што мислите. Нема да ја поддржиме оваа влада, а следниот период да се гледаме и во институциите, но и надвор на улиците и заеднички да стигнеме до предвремени парламентарни избори кои ќе значат промени во Македонија, рече Николоски.

Османи в петок на седница на собраниската Комисија за надворешна политика

Министерот за надворешни работи Бујар Османи в петок на 28 јануари ќе присуствува на седница на собраниската Комисија за надворешна политика, информираат од МНР.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието и претседател на Комисијата за надворешна политика Антонијо Милошоски, претходно денеска информира дека преку писмо побарале од шефот на дипломатијата да дојде на седница на собраниската Комисија и да ги достави одговорите кои што македонската страна ги има испратено до официјална Софија за таканаречениот „план 5+1", откако во декември го одбил нивното барање, што е вели негова законска обврска за отчет пред Парламентот.

– Ова го бараме затоа што сметаме дека не е транспарентно и не е демократски доколку пратениците во софиското Собрание знаат она што македонските пратеници не го знаат и македонската јавност има право преку претставниците во Законодавниот дом да дознае за што се работи. Дали има нешто да се крие или има нешто да се разговара со сите пратеници, изјави Милошоски.

Во писменото барање се предлага седницата да биде отворена за јавноста и да се одржи што е можно поскоро или од 26 јануари до 15 февруари годинава.

САД постигнале „целосна едногласност“ со сојузниците околу Украина

Стејт департментот повторно ја предупреди Русија дека евентуална воена инвазија на Украина ќе биде пречекана со брз и жесток одговор од Соединетите американски држави и НАТО сојузниците.

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс вели дека во текот на неделата, се очекува американската страна да одговори на безбедносните барања на Русија, но и дека на светот само еден човек знае што точно Русија подготвува за Украина

-Кога станува збор за тоа што планираат Русите, јасно е како ден и секој може да го види масовното трупање на руски сили долж границата со Украина. Ние бевме многу јасни дека сме загрижени кога станува збор за други форми на агресија и провокации кои Русите би можеле да ги преземат и кои веќе ги преземале, но има само една личност која знае што подготвува Русија за Украина и таа личност е Владмир Путин, вели Нед Прајс.

А во меѓувреме портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изрази загриженост за најавите дека се спрема терен за итно поставување на американски трупи во Украина и го обвини Вашингтон дека на овој начин ги влошува и онака креквите релации помеѓу двете земји

-Не загрижуваат изјавите дека САД имаат 8,500 војници на готовс, кои се спремни да бидат поставени во Европа доколку дојде до ескалација со украинската криза. Со овие постапки, Вашингтон ги потпалува тензиите во Украина а оваа криза е наметната токму од постапките од страна на САД и НАТО, вели Дмитри Песков.

Додека западот и истокот во континуитет се обвинуваат за тоа кој ги предизвикува ескалациите во регионот, НАТО доцна синоќа даде согласност за испраќање на дополнителни воени сили во Источна Европа како реципроцитет на константното трупање на руска армија долж руско-украинската граница. Доцна синоќа и американскиот претседател Бајден одржа видео средба со речиси сите европски лидери, по што беше соопштено дека постигнале целосна согласност на Москва да и нанесат жестока економска штета, ако изврши напад во Украина.

АА: Транспаренси интернешнал потврди дека Македонија е меѓу најкорумпираните земји

Транспаренси интернешнал денеска и официјално го потврди тоа што Алијанса за Албанците постојано го предупредуваше. 

Сегашниот режим е еден од најкорумпираните во светот и во овогодинешното рангирање е рангиран во групата земји како Танзанија, Суринам, Мароко, Гвајана, Етиопија, Колумбија, итн. За да биде иронијата поголема, земјите кои до вчера важеа за најкорумпирани, денес се во многу подобра позиција од нашата земја, додека далеку од Северна Македонија се диктаторските земји како Куба.

Оваа состојба има само еден виновник, хибридниот режим кој ги заробил правдата и обвинителството и инсталираше корупција во секоја сфера и институција. Да потсетиме дека во ова рангирање придонесоа пасошите за светските криминалци, ослободувањето на локалните криминалци и затворањето на невините граѓани кои немаат пари да ја купат слободата иако им припаѓа.

АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

притисни ентер