Никој не сака да се слика до Путин, во Ереван го дочекаа гневни демонстранти (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин вчера пристигна во Ереван, главниот град на Ерменија, на состанок на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (CSTO), колективниот воен сојуз на Русија.

Во исто време, Европскиот парламент изгласа необврзувачка резолуција со која Русија се прогласува за „држава спонзор на тероризмот“.

Кога Путин пристигна во Ереван, го пречекаа многу активисти кои протестираа против него, а што се однесува до регионалните лидери, ниту тие не беа воодушевени од неговото доаѓање.

Рускиот претседател беше пречекан од неколку стотици демонстранти во Ерменија, а многумина од нив носеа запалени факели и транспаренти на кои пишуваше „да нема војна“ и „Путин убиец “. Тие ги носеа и знамињата на Ерменија, САД и Украина.

Демонстрантите се собраа на плоштадот Русија и на плоштадот Нжде и ја повикаа Ерменија да се дистанцира од Русија, пишува Москва тајмс.

Очигледно и премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, имал јасен обид да се дистанцира од рускиот лидер додека се фотографирал на маргините на средбата.

Видеото кое го фати моментот кога Пашинјан се оддалечува што подалеку од Путин го обиколи светот и предизвика бројни реакции.

Неговото однесување изгледа многу помалку интимно од она на последната посета на Путин на Ерменија во 2019 година, кога Пашинјан направи селфи со Путин.

Освен Пашинјан, другите лидери, како што е претседателот на Таџикистан, Емомали Рахмон, се чини дека го игнорираат Путин.

Пашинјан, се разбира, има и други причини да се дистанцира од Путин. Ерменскиот премиер во минатото го изразуваше своето незадоволство од начинот на кој ОКСО, предводена од Русија, се справи со борбите меѓу Азербејџан и Ерменија оваа есен.

За време на средбата со Путин, Пашинјан нагласил дека на седницата на Советот за колективна безбедност на ОДКБ биле донесени многу одлуки, но дека не можеле да се договорат за некои прашања.

Претходно во текот на денот, Пашинјан им соопшти на лидерите на земјите-членки на ОДКБ дека нема да ја потпише нацрт-декларацијата на групата.

Тој изјави дека тоа се должи на отсуството во декларацијата за политичка оценка за „агресијата“ на Азербејџан врз територијалниот интегритет на Ерменија.

Видеото на кое Пашинјан одбива да ја потпише декларацијата го покажува и шокот на лицето на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

– Депресивно е што членството на Ерменија во ОДКБ не го одврати Азербејџан од агресивни дејствија – рече Пашинјан.

Путин само призна дека ОДК има „проблеми“, но не прецизира какви се тие.

Поранешната сопруга на Илон Маск открива зошто два пати се мажела за него

Поранешната сопруга на Илон Маск, Талула Рајли, откри зошто одлучила да се омажи за шефот на Твитер не еднаш, туку двапати.

Британската актерка двапати се омажила за извршниот директор на Tesla и SpaceX. Првиот пат биле во брак од 2010 до 2012 година, а вториот пат од 2013 до 2016. Сега таа откри зошто двапати се омажила за Маск.

„Претпоставувам дека причината поради која повторно се венчавме беше само тоа што беше глупаво да бидеме заедно невенчани откако се венчавме. Знаете, тоа е како навика. Велевме: „Ова е мојот сопруг“ и „Ова е мојата сопруга“. „О, не, чекај, ние веќе не сме такви. Подобро да бидеме повторно такви. Беше глупаво да се каже „ова е моето момче“ откако се венчавме. Затоа повторно се венчавме“, рече таа во интервју за „Индипендент“.

Додека била во врска со деловниот магнат, Рајли се грижела за неговите пет деца од претходниот брак со Џастин Маск, рече таа. Сепак, таа инсистира дека тоа „не била традиционалната улога на домаќинка“.

„Мислам, имаше ракети и автомобили, и имаше работи што експлодираа... се случуваше многу - многу од тоа беше многу стимулативно. Нејзините и децата на Маск беа многу вклучени во она што се случува. Тоа беше групен напор. Семеен напор“, објаснува Рајли.

„Илон беше одличен. Ме помина низ сето тоа. Така што не бев заглавена во замок во Бел Ер како трофејна сопруга, што не би било забавно. Сведок сум на тоа кај други, се разбира. Но, за среќа , тоа не беше мојата судбина“, додаде таа.

Германците загрижени: Се зголемува бројот на млади, кои умираат од дрога

Бројот на млади луѓе кои починале поради консумирање дрога во Германија е повеќе од двојно зголемен од 2016 година, известува јавниот сервис НДР, повикувајќи се на сопствено истражување.

„Во Германија вкупно 131 лице помладо од 22 години починало како последица на консумирање дрога во 2021 година“, објави НДР по истражувањето спроведено во надлежните институции на германските сојузни покраини.

Три деца помлади од 13 години биле меѓу оние кои починале минатата година, а вкупниот број на смртни случаи по консумирање дрога се искачил на рекордни 1926 во 2021 година. Експертите моментално не ја знаат причината за наглото зголемување на жртвите на конзумирање дрога кај младите луѓе.

"Оваа бројка, иако не е официјална, покажува дека е потребна нова насока во борбата против зависноста. Зависноста од дрога повеќе не смее да биде табу тема. На зависниците им е потребна помош, а не исклучување од општеството", рече Буркхард Блиенрт, комесар на федералната влада..

Истрагата на НДР беше покрената по неколку смртни случаи на млади луѓе на нелегални рејв забави. Според искуствата на учесниците на овие забави, потрошувачката на дрога е зголемена во последните години, како и бројот на малолетни учесници на овие нелегални собири.

Истовремено, намален е степенот на подготвеност да им се помогне на лицата кои ќе се најдат во акутна опасност поради конзумирање на дрога. Така, смртта на 20-годишно момче на рејв забава во Келн е поврзана со тоа што никој од присутните долго време не сакал да повика брза помош.

Министерот за здравство Карл Лаутербах одбил да го коментира истражувањето на јавниот сервис НДР. Актуелната влада неодамна воведе реформа на законот за опојни средства со која ќе се легализира консумацијата на канабис. Владата сака да ја легализира потрошувачката на канабис со цел да се намали криминализацијата на потрошувачите и полесно да се контролира трговијата и употребата на марихуана.

Џулија Робертс со ретка фотографија од децата го одбележа нивниот 18. роденден

Близнаците Хејзел и Финеус наполнија 18 години.

Децата на Џулија Робертс се полнолетни, а нивната славна мајка го одбележа полнолетството со ретка фотографија со нејзините деца на Инстаграм.

„18. Ве сакам“, напиша таа покрај фотографијата од минатото на која едното бебе го држи во раце, додека другото седи на нејзиниот стол.

Актерката ги роди двете најстари деца во 2004 година, две години откако се омажи за Дени Модер. Три години подоцна пристигна синот Хенри. Робертс и нејзиниот 53-годишен партнер отсекогаш ја чувале својата приватност во своите четири ѕида и ретко давале јавни изјави за своите деца.

За да се посвети на воспитувањето на своите деца, Робертс направи 20-годишна пауза од актерството. Таа води мирен и нормален семеен живот и напорно работи за да одржува рамнотежа. Нејзините деца ѝ помагаат во домашните работи како што се местење на креветот и перење алишта затоа што, според актерката, тоа се важни животни вештини.

притисни ентер