Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ за изборниот процес

 Со жалење констатираме дека Христијан Мицкоски и донесе пораз на ВМРО-ДПМНЕ.

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ упатува честитки за сите учесници во изборниот процес, кој согласно досегашните извештаи од набљудувачите, помина во мирна и демократска атмосфера, како што и доликува на Република Македонија која ги отпочнува проговорите со Европската Унија.

Воедно, со жалење констатираме дека Христијан Мицкоски и донесе пораз на ВМРО-ДПМНЕ, а со тоа, потврда дека на партијата и се неопходни реформи и темелна чистка, со цел нејзина демократизација.

Ова е уште еден доказ дека Мицкоски е казнет и од нашето членство кое не дозволува ВМРО-ДПМНЕ да биде претворена во партија налик грчката Златна Зора. На членството му благодариме за стабилната поддршка која ја покажа, за разлика од Христијан кој донесе само негатива покажувајќи дека не умее да го искористи кадровиот потенцијал на нашата партија и избра да оди со кандидати како министерката на Бранко-Гога и Сафет Бишевац.

Изборниот пораз на ВМРО-ДПМНЕ кој го донесе Мицкоски е последица на распарчувањето на партијата кое тој го донесе, исклучувајќи ги сите кои мислат различно од него и неколкумината негови потрчковци. Наместо како лидер, да обединува за силна победа, тој ширеше омраза, лаги и го ситнеше отпорот против владејачката гарнитура. Тој остана настрана и од помирувањето кое е толку потребно во нашето општество.

Срамно е немањето на доблест за признавање на дебаклот кој ние најавивме дека ќе и се случи на партијата, а со оглед на деструктивните политики водени од Мицкоски. Залудни се оправудавањата дека ВМРО-ДПМНЕ ја победила СДСМ и обидите за манипулација на чесното членство. Наместо тоа, Мицкоски, веднаш, без размислување, треба да поднесе оставка за катастрофалниот резултат кој и го донесе на партијата. Со него, треба да ги понесе и неговите „лева" и „десна" рака, како и сите нивни придружници кои изминативе години во континуитет ја носеа партијата во пропаст, наместо да се залагаат за членство на Република Македонија во Европската Унија и НАТО.

Самонаречениот лидер Мицкоски, кој во изборите се претстави како „даскал", ги изгуби овие избори со 40.000 гласови помалку во споредба со претседателските избори. Доколку се направи споредба со парламентарните избори во 2016 година, ВМРО-ДПМНЕ поради нечесните политики кои ги водеше Мицкоски има 150.000 гласови помалку. Тој самиот кажа дека доколку ги изгуби изборите или не состави Влада, ќе си поднесе оставка. Редно е барем еднаш да го одржи зборот и да замине засекогаш од ВМРО-ДПМНЕ. Доста беше лажен патриотизам и сквернавење на партијата. Доста беа погрешни политики и урнисување на името ВМРО-ДПМНЕ.

Во нашата партија има чесни поддржувачи, членови, активисти. Ти не си ВМРО-ДПМНЕ , ти си уништувач на идејата за модерно, центар десно ВМРО. Затоа, Христијан Мицкоски, заминувај веднаш.

Независна пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

И покрај вечерашниот неуспех, Роналдо ја испиша историјата на Јувентус

И покрај победата од 2: 1 против Лион во Торино , Јувентус нема да продолжи со натпреварите во Лигата на шампионите.

Со голот против Лион во осмина финалето од Лигата на шампионите, 35-годишниот Кристијано Роналдо стана играч со најмногу голови во една сезона во историјата на Јувентус.

Тоа беше 36-тиот гол на португалскиот напаѓач оваа сезона, со што го собори 95-годишниот рекорд на Ференц Хизрез. Подоцна, Роналдо постигна уште еден погодок во голот на Лион со топовски шут, па стигна до 37. гол оваа сезона.

Од 37 гола дури 14 се постигнати од пенал. Тој исто така има седум асистенции, а оваа сезона, по две години, успеа да постигне гол од слободен удар.

Минатата сезона, во својата прва сезона во Јувентус тој постигна 28 гола со 11 асистенции.

Канада побара милост за своите граѓани осудени на смрт во Кина

Канада е „сериозно загрижена“ од одлуката на Кина да му изрече смртна казна на четвртиот Канаѓанец за обвиненија за шверц на дрога и побара милост за сите Канаѓани кои се соочуваат со смртна казна во таа земја.

Ова денеска го соопштија претставници на канадското Министерство за надворешни работи.

Смртната казна против Канаѓанецот Је Џанхуи, осуден за трговија и производство на дрога, е втора ваква одлука на кинескиот суд за неколку дена.

„Две смртни казни изречени на канадски граѓани во последниве денови е многу загрижувачки“, рече портпаролката на канадското Министерство, Ангела Савард.

Канада се спротивставува на смртна казна во сите случаи, каде било, додаде таа.

„Канада постојано му го пренесува на Кина силното спротивставување на смртната казна и ќе продолжи да го прави тоа“, додаде таа.

„Канада бара милост за сите канадски државјани осудени на смрт и ја повикуваат Кина да покаже милост кон господинот Је“, рече портпаролката.

Французите добија предупредување: Носете маски , иако е жешко

Францускиот министер за здравство Оливие Веран ги повика своите сонародници да ги почитуваат мерките против коронавирусот, и покрај жештината, што го отежнува носењето маски.

„Франција продолжува, Французите треба да продолжат“, рече министерот како одговор на прашањето за проблемот, особено за компаниите, во спроведувањето на здравствените мерки како што се носењето маски на топлото време.

Ризикот од пренесување со прскање на капки низ воздухот ги оправдува преземањето на сите можни средства за борба против вирусот, рече тој, мислејќи на носењето маски.

Носењето маски е задолжително во Франција на затворени јавни места, а сега во десетици градови е задолжително и на отворено.

Носењето маски, на пример, ќе биде задолжително од утре во најпосетуваните области на Марсеј, втор по големина град во земјата, а веќе е воведено од денес на дината Пилатес, највисоката песочна дина во Европа висока 102,5 метри, што ја посетуваат по два милиони луѓе годишно.

Министерот го посети старечкиот дом на југозападниот дел на Франција, каде се очекуваат температури од над 42 степени. Топлотниот бран што ја зафати речиси целата земја треба да трае до средината на следната недела.

Бројот на лица тестирани позитивно за коронавирус во Франција е во пораст за 30 проценти, со над 1.500 нови инфекции на ден.

"Ќе надминеме 600.000 тестови неделно. Ние правиме 100.000 повеќе тестови секоја недела од претходната , но тоа не е доволно за да објасниме зошто бројките растат", рече Веран.

Вчера на реанимација имало 390 пациенти, а тој број осцилира помеѓу зголемувањето и паѓањето во последните денови, иако е далеку од 7000 тешки случаи регистрирани на врвот на епидемијата во април.

Норвешка вчера ја стави Франција во „црвената зона“, па патниците кои пристигнуваат во Норвешка од Франција мора да одат во задолжителен десетдневен карантин.

притисни ентер