Несогласувања во Министерството за финансии околу новата аукција на државни записи

Освен во МВР, несогласувања во техничката влада има и во останатите секори што ги делат власта и опозицијата.Новото задолжување беше причина за кавга меѓу министерката за финансии Ангеловска и заменичката Кочоска.

Иако 12 дена ја извршува функцијата, дополнителната заменик-министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочоска, се жали дека се уште нема пристап до дел од документите во Министерството. Одговарајќи на новинарско прашање, таа истакна и дека воопшто нема комуникација со министерката Нина Ангеловска, но изрази надеж дека наскоро ќе и се одговори позитивно на барањата.

Од Кабинетот на Ангеловска потврдуваат дека Кочоска се уште не ги добила сите барани документи и извештаи, но уверуваат дека тие се процесираат во најбрз можен рок.

Несогласувањата меѓу министерката и заменичка почнаа откако Кочоска објави дека постои допис до вработените од страна на Кабинетот на Ангеловска со кој им се забранува на раководителите со неа да зборуваат директно, што беше објаснето со интерниот правник во министерството.

Денешените пак, се околу новата аукција на државни записи вредни 8 милиони евра.. Кочоска тврди дека тоа е ново задолжување, а Ангеловска дека станува збор за редовна активност за евтино финансирање на буџетскиот дефицит, но и на стари доспеани обврски.

Освен МВР и Финансии, работите во техничката влада не одат мазно ниту во останатите сектори што ги делат.. Кавги има и труд и социјала и земјоделие.

Фото: Лепа Брена не е баш вешта во користење на Фотошоп

Последната фотографија која ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Лепа Брена од секогаш важела за една од најубавите и најзгодни пејачки на овие простори. Дури и на 60 години, Брена ги воодушевува сите со својот изглеед.

Многумина и завидуваат на витката фигура, меѓутоа последната фотографија која Брена ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Имено, на фотографијата се гледа не баш професионално користење на Фотошоп кое разоткрива дека дури и Брена сака да го подобри својот изглед.

ВМРО-ДПМНЕ: Промените во ВМРО-ДПМНЕ не им се допаѓаат само на Заев и хотелската коалиција

Новите одлуки на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ единствено не им се допаѓаат на Заев и хотелската коалиција која одработува за него.

Не ни очекуваме да ги поздрават одлуките, затоа што тие се насочени кон победа над мафијата и организираниот криминал на власта.

За разлика од Заев кој не најде сила за никакви промени по драматичниот пораз од 200 илјади гласови разлика во 2014 година и поразот во 2016 година, ВМРО-ДПМНЕ покажа сила за катарза и промени.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

НАТО домаќин на петтата рунда технички преговори меѓу турската и грчката делегација

Во седиштето на НАТО пактот во вторник ќе се одржи петтата рунда на технички преговори меѓу турската и грчката воена делегација, изјави Хулуси Акар, министерот за одбрана на Турција, пренесе „Анадолија“.

-Ни сме, се разбира, за мир, стабилност, преговори и дијалог. Ги подржуваме преговорите, но нема да дозволиме било какови свршен чин- рекол Акар на видеоконференцијата на која присуствувале турските генерали.

Техничките преговори имаат за цел намалување на ризикот од инциденти во екот на растот на тензиите во источниот Медитеран.

Одржувањето на технички состаноци меѓу турските и грчките воени делегации е договорено по неодамнешниот разговор на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтемберг.

Првиот технички состанок на турските и грчките воени делегации беше одржан на 10 септември, исто така во седиштето на НАТО.

Акар повтори дека Турција е одлучна и способна да ги заштити правата и интересите и на Турција и на Турската Република Северен Кипар во истокот на Медитеранот.

Грција ги оспорува моменталните активности на Турција околу енергетското истражување во источниот Медитеран.

Турција, земјата со најдолгиот брег на Медитеранот, прати наменски бродови за извршување на енергетски истражувања во својот континентален појас, велејќи дека Анкара и Турската Република Северен Кипар имаат права во тој регион.

Од дијалогот за праведната распределба на ресурсите, корист ќе имаат сите страни, истакнуваат турските власти.

притисни ентер