Нелоски: Најдоброто за нашиот град е Шилегов да си оди

Најдоброто за нашиот град е Шилегов да си оди. СДСМ е најлошото нешто за нашето Скопје, рече Владимир Нелоски, претседател на Градски комитет на ВМРО-ДПМНЕ..

Ова се само 10 од многуте причини зошто Шилегов и СДСМ се најлошата опција за Скопје:

1. Злоупотреба на градските пари. Се плаќа повеќе од двојно за набавка на ствари и средства во споредба со градовите во регионот. Односно набавка на противпожарно возило со скала какво што градот Загреб набавува за 800.000 евра плус ДДВ, Шилегов го купува за 1.7 милиони евра.

2. Не се инвестира во нови зелени површини и паркови, туку се уништуваат постоечките и се сечат повеќе децениски стари дрвја, Скопје 4 години е помеѓу најзагадените градовите во светот.

3. 4 години имаме инфраструктурен застој. Еден проект не е направен, се што се прави е премачкување на стари улици со асфалт.

4. Шилегов ја продаде Градската куќа, а никој не знае каде завршија парите од продажбата на објектот.

5. Скопје со Шилегов станува нечист град, контејнерите се преполни, а улиците нечисти.

6. ФК Вардар, гордоста на градот Скопје пропаѓа, и судејќи по досегашниот однос градот на чело со Шилегов нема никаква намера тоа да го спречи.

7. Дивата депонија Вардариште го загадува целиот источен дел на Скопје, се трупа и се пали отпад, а решение нема.

8. Не се решава проблемот со кучињата скитници, и нема стационари. Загрозени се и луѓето и кучињата.

9. Урбаната мафија продолжува да дивее. Последен пример е новата населба која ја планираат Богоев и Шилегов да никне над Козле, со што дополнително се уништува шумата на Водно.

10. Не инвестирањето во нови сообраќајни решенија предизвикува сообраќаен хаос.

Шилегов не реши ниту еден од големите проблеми на Скопје и скопјани, напротив, уште повеќе ги искомплицира работите, и таму каде што немаше проблеми, тој за жал ги создаде.

4 години Шилегов и СДСМ, 4 години проблеми и стагнација, 4 години украден живот за скопјани. Доста е!

Загина млад мото-каскадер, вежбајќи да постигне Гинисов рекорд (ВИДЕО)

Каскадерот на мотоцикли, Алекс Харвил загинал вчера додека тренирал за да го сруши светскиот рекорд во скокање со мотори, пишуваат американските медиуми. Тој имал 28 години.

Алекс планирал да го сруши светскиот рекорд на Австралиецот Роби Медисон од 2008 година, на 106 метри. Неговиот подвиг бил закажан за вчера, веднаш по тренингот што го чинеше живот.

Снимката од тест скокот, изведена од Алекс на меѓународниот аеродром во округот Грант, се појавила на социјалните мрежи и покажува како неговиот мотор удира директно во горниот раб на ридот што му служел на Харвил како рампа за слетување. Од ударот тој излетал од моторот.

Харвил бил оженет и е татко на два сина, од кои помладиот е роден минатиот месец. Во 2013 година тој веќе стана Гинисов рекордер во скок во далечина на мотор.

Германија ги избриша Франција, Грција и Шпанија од списокот на ризични земји

Германија ги отстрани Франција, Грција, Швајцарија и делови од Шпанија од својата листа на земји во висок ризик поради ковид-19.

Промената стапува на сила во недела, а оние што пристигнуваат од овие земји во Германија нема да повеќе задолжително да презентираат негативен тест или да останат во карантин 10 дена.

Земјите како Грција и Шпанија, кои економски се потпираат на туризмот, соопштија дека нивните економии страдаат од ограничувањата на патувањата воведени за време на пандемијата, пишува ДВ.

Но, оваа промена на правилата важи само за оние кои патуваат по копно. Патниците со авион сепак при влез во Германија ќе треба да презентираат негативен тест, потврда за вакцинација или доказ дека биле заразени со ковид-19.

Голем број други места се отстранети од списокот на земји со висок ризик, вклучувајќи ги Белгија, јужна Данска, Естонија, Јордан, Литванија, три провинции во Холандија, Норвешка, неколку региони во Словенија и Света Луција.

Во Салвадор запленети 750 килограми кокаин

Околу 744 килограми кокаин, проценет на над 18 милиони долари, е запленет во Салвадор во операција за разбивање на шверцерска мрежа што работи на плажите во земјата, соопштила канцеларијата на државниот обвинител.

Шверцерите на дрога дејствувале во регионите Ла Паз и Сан Мигел, на истокот на земјата лоцирани помеѓу Хондурас и Гватемала. Во операцијата биле уапсени девет лица, вклучително и државјанин на Гватемала.

Акцијата ја водела полицијата за борба против злоупотребата на дрога врз основа на информации дека се шверцувале големи количини на дрога на плажите во двата региона во Пацификот, соопштила канцеларијата на обвинителот. Дрогата била запленета во објекти на плажа, каде биле пронајдени и неколку пушки и пиштоли, штѕ исто така биле запленети.

притисни ентер