Недостигот на стручен кадар најголем предизвик за германските инвеститори во Македонија

Недостатокот на стручен кадар е најголем предизвик за германските инвеститори во земјава- покажува последната анкета на Делегацијата на германското стопанство (АХК) за деловната клима во Македонија.

Директорката на АХК во Македонија Антје Ванделт посочи дека токму овој фактор ги демотивира странските компании да инвестираат во земјава, а решението го гледа во дуалното образование, но и во самите компании кои смета дека треба да обезбедат подобри услови за вработените.

-Дури 70 проценти од германските инвеститори во државата сметаат дека недостигот од стручни кадри е еден од најголемите ризици, помеѓу другото води кон тоа да се одразува кон тековното производство, да се одбиваат налози и да се намалуваат планирани тековни инвестиции. Комнаниите да не седат со скрстени раце туку да се обидуваат на вработените кои веќе ги имаат да им овозможат подобри услови,- Антје Ванделт – директорка на АХК во Македонија.

Останати предизвици за инвеститорите според анкетата се трошоците за персонал но и економско политичката состојба во државата. Сепак, на прашањето дали компаниите повторно би инвестирале во земјата, најголемиот дел од испитаниците односно 69% одговориле позитивно. За задржување на овие позитивни резултати Ванделт упати како што рече, неколку желби до новата Влада.

- Прва желба е продолжување на отворениот дијалог. Понатаму, контструктивна размена и консултации со економските тела, коморите, пред да се носат законски измени кои би се одразиле на производната индустрија. Би сакале зголемување на ефикансноста во делот на административните процеси, како што е издавање дозволи за работа, за престој, потоа поголема транспатнетност во процесите и натамошна дигитализација и продолжување на веке започнатите инфраксуктурни проекти.

Во врска со инвестициските расходи, 30 % од компаниите имаат намера да ги зголемат своите инвестиции, 33 да останат на истото ниво, а 37% да ги намалат издатоците за инвестиции.

Анкетата за оценка на деловната клима во Македонија се спроведува 19 години помеѓу германските инвеститори и компаниите членови на Македонско-Германското стопанско здружение.

Небиу: Нашиот глас за резолуцијата за Сребреница мислам е соодветен на ситуацијата

„Се согласувам треба да имаме пријателски однос со Србија како што треба да имаме со Албанија, Бугарија и Грција“

Постои фактички судска одлука на меѓународниот суд, дека не е воено злосторство туку е геноцид и има луѓе кои што се осудени за тоа. Има луѓе кои што го прифаќаат или не го прифаќаат тоа меѓу тоа постои таква одлука и тоа е последната пресуда за геноцид на територијата на Европа. Дали треба Македонија да се меша? Го гледав листингот на сите земји членки на НАТО и сите земји членки на окружувањето. Словачка и Грција се воздржале, мислам Грција поради специјалниот однос со Србија што го има како пријател. Не е резолуција за Сребреница туку како ден за одбележување како геноцидот, не не ни резолуција за Србија, ни резолуција за Сребреница.

Се согласувам треба да имаме пријателски однос со Србија како што треба да имаме со Албанија, Бугарија и Грција, мислам нашиот глас е соодветен на ситуацијата, рече Бесим Небиу во Само Вистина.

Хјундаи го претстави суперавтомобилот на водород (ФОТО)

Hyundai е подготвен да го пушти во производство својот прв суперавтомобил со погон на водород.

Како што пишува јужнокорејскиот весник Korea Economic Daily, суперавтомобилот би требало да пристигне во 2026 година и да се произведува во ограничени количини.

Наводно, суперавтомобилот внатрешно се нарекува N74 и се развива со погон на задните тркала. Станува збор за купе со две врати со врати со вертикално отворање и дизајнерски карактеристики кои неодоливо потсетуваат на првиот автомобил на Hyundai - Pony Coupe од 1974 година.

Концептниот модел развива 680 КС, а серискиот модел наводно ќе испорачува најмалку 776 КС. Споменатиот јужнокорејски весник наведува дека N74 од 0 до 100 km/h ќе забрзува за 3 секунди.

Hyundai планира да произведе само 200 примероци помеѓу 2026 и 2028 година. Тестирањето на прототипот е планирано за август, а се очекува еден да чини околу 338.000 евра.

N74 би послужил за соборување на рекордот на иконата Нирбургринг во категоријата сериски автомобили, што нема да биде лесно бидејќи Mercedes-AMG One го помина кругот за само 6 минути и 35,183 секунди. Суперавтомобилот на Hyundai може двапати да заврши цел круг пред да остане без енергија.

Така, изгледа дека Hyundai не цели кон профит со ова, туку да докаже дека водородот може да биде возбудлива технологија.

Јужнокорејската компанија веќе докажа со Ioniq 5 N дека електричните автомобили со батерии можат да бидат возбудливи.

Ако им се верува на документите, Hyundai сака да го направи тоа повторно со возило со високи перформанси напојувано од водородни горивни ќелии.

Протест за Палестина и на Оксфорд- десетици уапсени по судирот со полицијата (ВИДЕО)

Британската полиција денеска уапси десетина студенти на Универзитетот Оксфорд, а со некои од нив влезе во физичка пресметка за време на пропалестинскиот протест во кампусот.

Групата Оксфорд Акција за Палестина (ОА4П) соопшти дека администрацијата на универзитетот повикала полиција откако студентите почнале да протестираат во канцелариите на администрацијата, како што се случи во другите кампуси во Британија, САД и на други места во светот од почетокот на конфликтот во Газа.

Од полицијата велат дека се запознаени за настанот, а повеќе информации ќе дадат подоцна.

Администрацијата на универзитетот се уште нема официјален коментар, а претходно најави дека го почитува правото на слобода на изразување во форма на мирни протести.

Снимките објавени од ОА4П на социјалните мрежи покажуваат судири меѓу полицајци и студенти кои седеле на патот блокирајќи полициско комбе кое наводно превезувало приведени.

Демонстрантите бараа Универзитетот да ги прекине врските со компаниите поврзани со Израел, кој е во војна со палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа.

„Јасно е дека администрацијата претпочита да ги приведува, замолчи и физички да ги нападне своите студенти, наместо да се соочи со нејзиното олеснување на геноцидот што Израел го спроведува во Газа“, објави групата на X.

Демонстрантката Кендал Гарднер, студент по политички науки на Оксфорд, рече дека полицијата ги извлекла студентите од патот.

„Наидовме на екстремно насилство и непријателство“, изјави таа за Ројтерс.

притисни ентер