Не стивнуваат реакциите за возачот кој усмрти двајца битолчани во Охрид и доби условна казна

Судијата во изјава за Канал 5 вели дека олеснителните околности за обвинетиот возач да добие условна осуда биле тоа што делото било сторено во небрежност и дека тој ја признал вината. 

И по бурните реакции од семејствата на двете загинати момчиња, трите тешко повредени девојки, како и јавноста, судијата од охридскиот Основен суд Бојан Мартиноски останува на ставот дека донел правилна одлука со изрекувањето на условната осуда за 24 годишното момче обвинето за сообраќајната несреќа која се случи лани на 16 август на регионалниот пат Охрид – Свети Наум..

Судијата во изјава за Канал 5 вели дека олеснителните околности за обвинетиот возач да добие условна осуда биле тоа што делото било сторено во небрежност и дека тој ја признал вината. За него тоа што обвинетиот возел со брзина од 106 километри на час, на место каде што е дозволена брзина до максимум 60 километри на час не било причина за да се случи опасноста. До трагедијата, според пресудата, дошло откако сега починатиот возач се обидувал од комплексот Инекс во 1.40 по полноќ да се приклучи на регионалниот пат кон Охрид, а во тој момент во него директно удрил обвинетиот, кој претекнувал друго возило и се движел во правец од Охрид кон Свети Наум.. .

„Олесните околности највпечаливо било што во сообраќајното техничко вештачење од техничкиот факутелт во Битола имаме пропусти на возачот кој за жал сега е со смртен исход бидејќи тој ја создал опасноста, не застанал на знакот СТОП, не пропуштил правно првенство на возилата кои доаѓале од неговата лева страна, меѓу кои и возилото на обвинетиот, се случил на небезбедно растојание и таквата сообраќајна ситуација се претвора во сообраќајна незода, а пропустите на обвинетиот е тој што се движи со поголема брзина и не може да ја избегне ситуацијата. Неговиот пропуст не ја создава опасната ситација таа е создадена од страна на сега покојниот управувач на другото возило..“, изјави Бојан Мартиноски – судија во Основен суд Охрид.

Условната пресуда не е правосилна, по неа е поднесена жалба и истата ќе биде предмет на разгледување во Апелациониот суд. Ова е втора пресуда по таа за Зоран Милевски – Кичеец, кој беше осуден на шест месеци затвор за сообраќајка во која исто така имаше загинато лице, што во последните месеци предизвика многу реакции, по што министерот за правда Бојан Маричиќ изрази загриженост за казнената политика. Тој најави воведување на ново кривично дело „безобзирно управување со моторно возило“ за што се пропишува затворска казна и до 3 години, а доколку има смртни последици казната најмалку 4 години затвор.

Загриженост за се почестата правосудна пракса за изрекување поблаги казни за тешки дела изрази и Антикорупцисакта комисија, која ги повика Совето на јавните обвинители и Судскиот совет да постапат според надлежностите, посебно во последниот случај со Милевски- Кичеец каде, како што велат, е спроведена преблага казна по спогодбата на обвинителот со обвиентиот.

Сем Асгари ја брани Бритни по изјавата на поранешниот дека нејзините деца не сакаат да ја видат

Сем Асгари, сопругот на Бритни Спирс, се огласи по изјавите на поранешниот сопруг на пејачката, Кевин Федерлајн.

Имено, Федерлајн изјавил дека децата „не сакале да ја видат Бритни и не сакале да одат на нејзината свадба“. Спомна и како се чувствуваат непријатно бидејќи Бритни објавува разголени фотографии на Инстаграм.

„Му посакувам сѐ најдобро и се надевам дека ќе гледа попозитивно во иднината за доброто на сите вклучени. Но засега чувајте го името на мојата сопруга надвор од јавноста“, напиша Асгари на Инстаграм.

„Неодговорно е да се даваат такви изјави. Момчињата се многу паметни. Наскоро ќе наполнат 18 години и ќе можат сами да носат одлуки. Ќе сфатат дека е тешко да се има татко кој не направил многу да биде пример за нив. Ова наскоро ќе заврши. Не го познавам лично Кевин и немам ништо против него, освен што ја клеветеше мојата сопруга“, додал Сем, пренесува Page Six.

Потсетуваме, по изјавата на Кевин се огласи и Бритни.

"Тажно е да се слуша мојот поранешен сопруг како зборува за односот помеѓу мене и моите деца. Како што сите знаеме, никому не му е лесно да се одгледуваат тинејџери. Ме загрижува фактот што причината се базира на мојот профил на Инстаграм. Беше многу пред Инстаграм.Им дадов сѐ...Само, мама ми рече дека треба да им ги дадам на нивниот татко...“, напиша пејачката на Инстаграм.

Инаку, Кевин Федерлајн и Бритни Спирс беа во брак од 2004 до 2007 година.

Трифун Костовски утре во „Жешко политичко лето“

Утре (9.8.2022 година) во „Жешко политичко лето“ ќе гостува бизнисменот Трифун Костовски.

Доколку имате прашања до нашиот гостин испратете ги најдоцна до 12 часот (9.8.2022 година) на електронската пошта: [email protected] Ве молиме доколку сте од политичка партија праќајте од вашите официјални електронски пошти, а доколку сте граѓани, пишувајте ни од вашата електронска пошта, но прикачете и ваша фотографија.

Украинците тврдат: Спречивме руски атентат на нашиот министер за одбрана (ВИДЕО)

Двајца мажи кои работеле за руските разузнавачки агенции се уапсени за планирање на атентат врз украинскиот министер за одбрана и шефот на украинската воена разузнавачка служба.

Ова го соопшти денеска украинската безбедносна служба СБУ, која објави и видео за кое тврди дека го прикажува апсењето на руските атентатори.

СБУ објави дека открила план на руската воена разузнавачка агенција ГРУ, чии саботери планирале да го убијат украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, шефот на украинската воена разузнавачка агенција Кирил Буданов и познат украински активист.

Руските разузнавачи им ветиле на атентаторите од 100 до 150 илјади американски долари за секој од трите атентати, соопшти СБУ.

притисни ентер