НБА: Мајами го одбрани шампионскиот трон, Леброн МВП

Кошаркарите на Мајами ја освоија третата шампионската титула во клупската историја во НБА , откако во мајсторката го совладаа Сан Антонио со 95-88 и ја добија финалната серија со 4-3 во победи.Маестралниот Лебон Џејмс со 37 поени, 12 скока и 4 асистенции го водеше Мајами до четвртиот триумф над Сан Антонио во финалната серија, со што жешките го одбранија шампионскиот трон во НБА.

И мајсторката како и претходните мечеви резултатски беше израмнета до самиот крај, ниту еден тим не успеа да изгради предност поголема од 7 поени, Сан Антонио до 30 секунди пред крајот имаше резултатски приклучок.

Според добрите познавачи на случувањата во НБА лигата ова беше најинтересната, најизедначената и најдобрата финална серија во последните 10 години во најсилното светско кошаркарско првенство.
Инаку покрај Леброн Џејмс одлична партија во тимот на Мајами одиграа и Двејн Вејд со 23 поени и 10 скока и изненадувањето Шенон Батие со 6 погодени тројки за 18 поени.

Кај поразениот Сан Антонио Тим Данкан имаше 24 коша, 12 скока и 4 украдени топки. Но капитенот на Спарси во последната четвртина невообичаено промаши четири шута од позиција од која е успешен со 90 % , што сигурно уште долго ќе го памети. Легендарните предводници на Сан Антонио Тим Данкан и Грег Поповиќ по прв пат во кариерата по 4 освоени титули ,загубија една финална серија.

Тони Паркер блесна во првата четвртина со 10 поени , но во продолжението не постигна ниту еден ко, трагичарот од шестиот меч ,Ману Џинобили мајсторката ја заврши со 18 коша и 5 асистенции, но повторно во клучните мигови имаше три загубени топки.

Beta/AP

На крајот сосема заслужено лидерот на старо новиот шампион Мајами, Леброн Џејмс кој во мајсторката нетипично за него постигна серија поени со шут од дистанца ,го доби МВП признанието за најкорисен кошаркар на финалето. Леброн финалната серија ја заврши со просек од 25,3 поени, 11 скока и 7 асистенции, и се израмни со легендарниот Мајкл Џордан со тоа што освои две титули во низа, две МВП награди во сезоната и две МВП награди во финалето на плеј офот.

Поплави во Индонезија, стотици раселени, има загинати и исчезнати

Најмалку 16 лица загинале, а неколку стотици се раселени од своите домови заради лизгање на земјиштето и поплавите кои го погодија островот Сулавеси во Индонезија.

Спасувачите се уште трагаат по 23 исчезнати после поплавите кои ја погодија областа Северен Лубу, во Јужен Сулавеси.

На снимките од терен се гледаат оштетени куќи преплавени со густа кал, додека пистата на локалниот аеродром е исто така прекриена со кал и остатоци од отпад, пренесе „АП“.

Во изминатите неколку денови, заради обилните дождови се прелеале три околни реки, предизвикувајќи евакуација на преку 650 луѓе, наведуваат локалните власти.

Амбасадорката Брнз на Твитер: Задоволна сум што граѓаните учествуваат во демократски процес

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Брнз се огласи на Твитер за избориуте во земјава. 

-Задоволна сум што ги гледам граѓаните на оваа земја како учествуваат во демократски процес. Тим од амбасадата на САД му се придружува на ОБСЕ, граѓанското општество и меѓународните набљудувачи за набљудување на изборите, и ќе бидат таму заедно со нив, напиша на Твитер, американската амбасадорка во Македонија, Кејт Брнз.

Во Општина Велес до 11 часот излезноста 19,67 проценти

На 84 избирачки места во Општина Велес од вкупно 45.989 регистрирани гласачи, до 11 часот излегле 19,67 проценти или 9.046 граѓани со прави на глас.

Како што информира за МИА, претседателката на ОИК, Лили Велковска, на сите избирачки места гласањето се одвива во мирна и демократска атмосфера, без инциденти.

притисни ентер