Напад во гратче во близина на Штутгарт , полицијата апелира до жителите да останата дома (ВИДЕО)

Две лица се повредени во инцидент попладнево во Плосинген, германско гратче во близина на Штутгарт.

Според странските медиуми, во нападот биле користени и огнено и ладно оружје. Едно лице, осомничено за нападот е уапсено додека две се во бегство.

Местото е под полициска блокада, па германските власти ги повикаа граѓаните да не ги напуштат своите домови, освен ако не мораат.

притисни ентер