Наместо автомобили , Сеат почна со производство на респиратори, по 100 дневно

Шпанскиот производител на автомобили Seat започна со производство на респиратори за пациенти со коронавирус, соопштија денес од компанијата.

„Денес, нашиот објект во Маторел (Каталонија) не произведува автомобили, туку респиратори кои помагаат при дишењето, како дел од соработката со здравствената служба, среде кризата со СОВИД-19“, соопшти Сеат на својата веб-страница.

Во Шпанија, вкупниот број на смртни случаи од коронавирус денеска достигна 13.798. Шпанија, по Италија, е земја со најголем број жртви во светот, со најмногу погодени се провинциите Мадрид и Каталонија.

Има 150 работници кои работат на производство на респиратори, кои се преместени од вообичаените работни места.

Компанијата произведува по 100 од овие уреди дневно и планира да го зголеми производството на 300 до крајот на неделава по добивањето одобрение од Министерството за здравство, објави весникот „Ел Паис“.

Шпанија се соочува со недостиг на санитарни материјали, така што разни компании ги реконструираат своите производни линии за производство на заштитни маски, костуми и средства за дезинфекција.

Во Шпанија, од 30 март, сите економски активности освен оние неопходните, како што се производство и дистрибуција на храна, електрична енергија и гас, се укинати за да се запре ширењето на коронавирусот.

Околу 47 милиони луѓе се наоѓаат во своите домови од 13 март и им е дозволено само да одат во продавници за храна, аптеки, болници, киосци, банки, бензински пумпи и да ги шетаат кучињата.

Денеска, дополнителни 5478 жители се заразиле и бројот на болни пораснал на 140.510. Ова е за 5,13 проценти повеќе од претходниот ден. Така, стапката на раст на заболените малку се зголеми бидејќи вчера изнесуваше  3,3 проценти.

Но, пред една недела, изнесуваше 10,8 проценти, што укажува дека вирусот се забавил бидејќи жителите се наоѓаат изолирани во своите домови.

Оваа недела парламентот треба да го одобри продолжувањето на вонредната состојба до 26 април, бидејќи конзервативците, најголемата опозициска партија, дадоа согласност.

притисни ентер