Најмалку седум жртви во поплави во Таџикистан

 Најмалку седум лица загинаа во поплавите предизвикани од поројните дождови во планинските зони во Таџикистан, јави агенцијата Анадолија.

Според соопштението на Комитетот за итни состојби и цивилна заштита на Таџикистан, поројните дождови предизвикале поплави во планинските зони во земјата.

Во соопштението се наведува дека во поплавите загинале седум лица во подрачјата на Хатлан, Кулјаб и Хисар.

Се истакнува дека голем број куќи и инфраструктурни градби се оштетени, а дека тимовите за спасување продолжуваат со операциите во поплавените зони.

Според соопштението што го пренесува Анадолија, по инструкции на претседателот на Таџикистан, Имамали Рахман, формирана е владина комисија под водство на премиерот Кахир Расулзода, со цел откривање и покривање на штетата предизвикана од оваа катастрофа.

Вкупно 93 отсто од териториите на Таџикистан се состојат од планински зони, а во земјата напролет и наесен се случуваат поплави и свлечишта, кои резултираат со загуба на животи.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер