Најмалку осуммина загинати во напад со гранати во Кабул

Околу 23 минофрлачки гранати погодија различни делови на Кабул рано утрово, при што загинаа најмалку осум лица, а 31 се ранети, изјави официјалното лице.

Гранатите врз главниот град на Авганистан биле истрелани од два автомобила, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Тарик Аријан. Никој не ја презеде одговорноста за нападот, чија цел бил дипломатскиот кварт Вазир Акбар Кан во Кабул.

Талибанците наскоро издале соопштение во кое негираат каква било одговорност за нападот. Исламската држава ја презеде одговорноста за неодамнешните напади во Кабул, вклучително и два разорни напади врз образовни институции во кои загинаа повеќе од 50 лица, повеќето ученици.

Непосредно пред минофрлачкиот напад, експлодира автомобил-бомба, при што загина припадник на безбедносната служба, а ранети се уште тројца.

Филијалата на Исламската држава во Авганистан објави војна на авганистанското шиитско малцинство и организира десетици напади откако се појави во 2014 година.

Насилството во Авганистан не се смирува, иако во тек се разговори меѓу талибанците и владините претставници за воспоставување мировен договор со кој ќе се стави крај на војната по повеќе од четири децении. Преговорите во Катар се одвиваат многу бавно и покрај повеќекратните повици за намалување на насилството.

Бројот на починати од корона во Франција надмина 70.000 , вратен е полицискиот час

Франција вчера го надмина прагот на 70.000 смртни случаи од ковид-19 од избувнувањето на пандемијата, според јавните здравствени власти.

Вкупно 70.142 лица починале како резултат на болеста, од нив 196 во последните 24 часа, се вели во дневниот извештај на националната агенција.

Бројот на новоинфицирани е сè уште висок со 21 406 случаи во последните 24 часа, слично како и во последните денови.

Позитивната стапка на случаи е стабилна и останува на 6,5 проценти.

Во Франција е во сила полициски час од саботата од 18 до 6 часот наутро во обид да се спречи зголемувањето на бројот на лица заразени со новите, позаразни варијанти на коронавирусот.

Досегашната политика на владата не била доволно ефикасна за значително намалување на бројот на дневни инфекции, а кампањата за вакцинација само што започна.

Министерството за здравство објави нови податоци за бројот на вакцинирани, 413.046, во саботата, за разлика од 389.000 во петокот, пишува Ројтерс.

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка измерени -16 степени

Минусни температури изутрина во седум часот се регистрирани во целата држава, а најстудено е на Попова Шапка, каде се измерени -16 степени. 

Во Берово и Маврово се регистрирани -15 степени, -14 во Крушево и Претор, -13 Битола, -12 Охрид, -11 Крива Паланка, -10 Прилеп, -8 Тетово, -7 Штип, Струмица, -6 Куманово и Демир Капија, -5 Скопје-Петровец, Скопје-Зајчев Рид и Дојран, а во Гевгелија – 3.

Висината ан снежната покривка на Попова Шапка изнесува 32 сантиметра, 20 во Битола, осум во Крушево, седум во Маврови Анови, а по шест односно пет сантиметри во Охрид и во Претор и Ѓуриште, два во Крива паланка и еден во Пожаране.

УМХР за денеска најави сончево време со мала до умерена облачност и студено. Во текот на денот облачноста ќе се зголеми, особено во северните делови, каде во текот на ноќта ќе има услови на места да провејува слаб снег. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен северозападен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од -7 до 3 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена, а до крајот на денот со значителна облачност. Во текот на ноќта во делови од котлината ќе провејува снег. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Максималната температура ќе биде околу 0 степени.

Во наредните денови, информираат од УХМР, следува период на стабилно и студено време со многу ниски утрински температури, а и дневните до вторник во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата. Од понеделник до среда ќе биде претежно сончево, а од четврток облачноста ќе се зголеми и во западните делови ќе има услови за локални врнежи од дожд.

СДСМ: Целосно сме посветени на развој и унапредување на инфраструктурата

СДСМ годинава продолжува со инвестициите во инфраструктурата, во капиталните проекти, кои се гарант за рестарт на македонската економија и основа за подобри услови за економијата и подобар живот за сите граѓани.

Во Буџетот за 2021 година за капиталните инвестиции се планирани околу 23 милијарди денари, што е за 20 проценти повисоко во однос на минатата година.

Во моментов, 840 милиони евра се инвестираат во изградба и рехабилитација на 400 километри патишта низ целата држава.

Се градат над 59 километри автопати, над 104 километри експресни патишта и 20 километри локални патишта.

За оваа година планирани се нови 25 проекти за изградба или реконструкција на водоводна и канализациона мрежа со вкупна вредност од 12,7 милиони евра.

Истовремено, во тек се 30 проекти за изградба или реконструкција на водоводна и канализациона мрежа со вкупна вредност од околу 14 милиони евра.

Се градат вкупно 574 станови за најранливите категории граѓани во 7 општини, а оваа година планирана е изградба на уште 5 нови згради со вкупно 202 домови за социјално загрозените граѓани.

Забрзано се реализира и процесот на гасификација. Гасоводот ја помина Битола и се гради кон Ресен, како и кон Тетово и Гостивар.

СДСМ како одговорна партија, преку институциите што ги предводи, останува посветена на креирање и реализација на мерки и политики што се во интерес на граѓаните и на државата, се наведува во партиското соопштение..

притисни ентер