Најмалку 67 загинати во силниот земјотрес во Индонезија (ВИДЕО)

Најмалку 67 лица загинале откако земјотрес со јачина од 6,2 степени го погоди островот Сулавеси во Индонезија.

Шефот на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина во Индонезија, Јан Гелфанд, за Си-Ен-Ен изјави дека очекува да се зголеми бројот на жртвите.

Стотици луѓе се повредени, според тамошната агенција за ублажување на катастрофи.

Земјотресот бил со епицентар на 6 километри северо-источно од Мајне, на релативно мала длабочина од 10 километри, нешто пред 1.30 часот во петокот навечер по локално време (четврток, 6.30 часот по средноевропско време), што предизвика илјадници жители во паника да ги напуштат своите домови на повисоките места.

По земјотресот не е издадено предупредување за цунами, но шефот на индонезиската метеоролошка и геофизичка агенција (БМКГ) Двикорита Карнавати на прес-конференција изјави дека може да следат силни потреси со можност уште еден силен земјотрес да предизвика цунами.

Серија земјотреси предизвикаа три свлечишта, оштетија мостови кон регионалните центри како што е градот Макасар и оштетија десетици домови, два хотели и канцеларијата на провинцискиот гувернер. Прекинато е снабдувањето со електрична енергија во областа.

Според АФП, неколку згради биле срушени во Мамују, вклучувајќи ја и болницата. "Болницата беше уништена. Има пациенти и персонал под урнатините, работиме да ги извадиме", изјави за Франс прес Аријанто, водачот на тимот за спасување во градот Мамују. Тој проценил дека 10 до 20 лица биле закопани во урнатините, но не можел да потврди дали се живи. Мамују е провинциски центар со околу 110.000 жители.

Земјотресот предизвикал паника кај жителите на западен Сулавеси кои се засолниле на ридовите. Портпаролот на провинциската влада Западен Сулавеси, Сафарудин, рече дека властите итно треба да ја обноват телекомуникациската мрежа и да поправат неколку оштетени мостови, како и да доставуваат шатори, основна храна и медицински материјали.

Индонезискиот архипелаг е на пацифичкиот „огнен прстен“, област со силна сеизмичка активност.

Во септември 2018 година, градот Палу во Сулавеси беше погоден од исклучително силен земјотрес со јачина од 7,5 степени, што предизвика разорно цунами.

Повеќе од 4.300 луѓе загинале и исчезнале во катастрофата, а најмалку 170.000 морале да ги напуштат своите домови.

Снимката која ја објави ќерката на Балашевиќ го расплака Балканот

„Најмногу го сакам татко како тато“, вели малечката Лола на снимката.

Лола Балашевиќ, најстарата ќерка на Ѓорѓе Балашевиќ, е неутешна по татковата смрт и на Инстаграм со своите следбеници сподели снимка со сестрата и родителите која настанала на крајот од осумдесеттите или на почетокот на деведесеттите години од минатиот век.

На снимката се Ѓорѓе, Оливера, Беба и Лола, а двете девојчиња зборуваат за љубовта кон својот татко и она што сакаат да бидат кога ќе пораснат.

„Најмногу го сакам татко како тато“, вели малечката Лола на снимката, а истата реченица ја сподели и во описот на видеото.

Стотиците нејзини следбеници не ги допре толку снимката колку плачењето и издишувањето на Лола Балашевиќ кои се слушаат во позадина.

Многумина и напишаа дека плачат додека ја гледаат снимката.

Снимката на Инстаграм е прегледана повеќе од 50 илјади пати.

Електричен автомобил кој чини само 4.500 долари

Бројот на продадени примероци од евтиниот кинески електричен автомобил со вена од 4.500 долари, го надмина бројот на продадени Тесла автомобили во Кина.

Овој многу компактен автомобил се покажа како вистински хит и на кинескиот автомобилски произведувач „SAIC“ му донесе голем приход.

„Hong Guang Mini EV“ со значката на „Wuling“ во Кина, се произведува во соработка со американскиот произведувач на автомобили „General Motors“.

Само во минатиот месев бројот на продадени автомобили од овој тип е двојно поголем во споредба, со бројот на продадени Тесла автомобили.

Иако најпопуларен е моделот кој чини 4.500 долари, со доплата од околу 500 долари може да се добие модел кој има вграден клима уред.

Според експертите, иако заостанува зад Тесла во смисла на квалитетот ,големината и дометот затоа што со едно полнење поминува само 160 километри (сосема доволно за во град), малиот електричен автомобил тоа го надополнува на полето на цената и компактноста.

Малиот автомобил може да се паркира било каде и е практичен за големите и пренатрупани кинески градови.

Малиот електромобил се продал во 25.778 примероци само во јануари, додека Тесла, за споредба, продала 13.843 автомобили.

Иако е голема разликата во бројот на продадени автомобили, продажбата на електромобили од повисока класа е во пораст во Кина, каде компанијата Тесла само во минатата година ја зголемила продажбата за двојно.

Италија ги заострува мерките заради новите видови корона

Италијанската влада денес ги заостри рестриктивните мерки во пет од 20 региони во обид да го спречи брзото ширење на инфекцијата со коронавирус, особено на многу заразните нови варијанти.

Италија воведе систем со четири зони во зависност од раширеноста на инфекцијата (бела, жолта, портокалова и црвена), што овозможува прилагодување на рестриктивните мерки, а ситуацијата се проценува секоја недела.

За прв пат од крајот на јануари, два региона, Базиликата и Молизе, се класифицирани како црвени зони.

Тоа значи дека тие треба да ги затворат баровите и рестораните, строго да го ограничат движењето на луѓето и да затворат се, освен неопходните продавници.

Три региони се префрлени од жолто во портокалова зона, Ломбардија и Пиемонт, кои ги вклучуваат Милано, Торино, соодветно и централниот крајбрежен регион Марке.

Во овие региони, рестораните и баровите се затворени, освен за достава, на луѓето не им е дозволено да ги напуштаат своите градови, освен во итни случаи, поради работа или поради здравствени причини.

Сардинија е првиот регион прогласен за бела зона и има само минимални ограничувања.

Од понеделник, два региона ќе бидат црвени, девет портокалови, осум жолти и еден бел.

Министерството за здравство во петокот предупреди дека бројот на заразени продолжува да расте. Во изминатите 24 часа имало 20.499 новозаразени, а во претходниот ден регистрирани биле 19.886 случаи.

Во последните пет дена, бројот на новозарезени се зголемил за 35 отсто во однос на истиот период минатата недела.

Италија објави 253 смртни случаи од коронавирус во петокот, а 308 ден претходно.

Со регионални ограничувања, спортските сали остануваат затворени скоро низ целата земја, а работното време на баровите и рестораните е ограничено.

Мерките скоро сигурно ќе останат на сила и по Велигден на 4 април.

Министерот за култура Дарио Франческини рече дека владата се уште размислува да за отворање на кината и театрите во жолтите зони од 27 март.

притисни ентер