Најцрн ден во Британија: Над 500 починати во последното деноноќие

Со петстотини смртни случаи во еден ден, најголем број од избувнувањето, а по смртта на 13-годишно дете, коронавирусот драматично се забрзува во Велика Британија, бидејќи се слушаат критики за недостаток на тестови за персоналот во итни случаи.

Земјата забележа нови 563 смртни случаи за еден ден, што претставува нов рекорд, според Министерството за здравство.

Здравствените власти регистрирале вкупно 2.352 смртни случаи во болниците и покрај ограничениот број тестови, скоро 30.000 официјално позитивни случаи, повеќе од 4.000 во последните 24 часа.

Од коронавирус е заразен и премиерот Борис Џонсон, кој во моментов е во карантин, министерот за здравство Мет Хенкок и принцот Чарлс, кој вчера излезе од ригорозната седумдневна изолација, препорачана од британските власти .

Меѓу жртвите на Ковид-19 е и 13-годишник, кој не страдал од никаква хронична болест, соопшти неговото семејство, повикувајќи ги граѓаните да останат дома за да „спасат животи“.

притисни ентер