Надојдена река „проголта“ верници среде крштевање во ЈАР, најмалку деветмина загинати

Најмалку девет лица загинаа, а осум се водат како исчезнати откако поројните поплави во реката Јукскеи ги однесоа верниците кои присуствуваа на црковна церемонија на крштевање во Јужна Африка.

Повеќе од 30 верници вчера стоеле на карпите во реката кога почнал поројот, изјавил очевидец, пренесе Би-би-си.

Свештеникот бил спасен откако се закачил за гранка, додаде тој.

Спасувачките екипи денеска ја продолжија потрагата по исчезнатите.

Полицијата и противпожарните служби, како и специјализираните тимови за спасување на вода се вклучени во потрагата, изјави портпаролот на службата за итни случаи на Јоханесбург, Роберт Мулауџи.

Виктор Нкубе, кој учествувал во црковната служба, изјавил за локалната станица eNCA дека успеал да извлече пет лица од реката, која ги однела 100 метри низводно.

Од 33 лица кои учествувале на црковната церемонија, 15 се уште се водат како исчезнати, соопштија официјални лица.

Утре променливо облачно и студено

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до -2, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 5 степени.

Следува период на променливо облачно и студено време. Во вторник локално ќе провејува слаб снег и ќе дува засилен северен ветер. Во среда ќе има преодно намалување на облачноста, а од четврток повторно повремено ќе има слаби врнежи претежно од снег, велат од УХМР.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

притисни ентер