Надминат бројот од 2 милиона жртви од корона , само во Европа починале 400.000 луѓе

Бројот на пријавени случаи на коронавирус во светот е повеќе од 96 милиони, а повеќе од два милиони починале, од кои 400.000 во Европа.

САД сè уште имаат најголем број потврдени случаи на инфекција со коронавирус, 24.078.773 и се лидери според официјалниот број на смртни случаи, 399.003, според денешните податоци на страниците на универзитетската болница Џонс Хопкинс.

Следува Индија со повеќе од 10,5 милиони заразени.

На трето место со 8,5 милиони заразени е Бразил, земја со 210 милиони жители што вчера започна национална кампања за вакцинација против коронавирус, само еден ден по итното одобрение за вакцините СиноВак и АстраЗенека.

Русија е на четвртото место со повеќе од 3,6 милиони заразени. Русија денеска потврди 21.734 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Властите соопштија дека 586 лица починале во истиот период , со што бројот на смртни случаи дијагностицирани со ковид-19 во Русија достигна 66.623.

Рускиот здравствен регулатор Роспотребнадзор денеска објави, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, дека втората руска вакцина против ковид-19, наречена EpiVacCorona, е стопроцентно ефикасна.

Велика Британија е на петтото место според бројот на заразени, со 3.443.350 и 90.031 смртни случаи, највисока стапка во Европа.

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок деенска објави дека ќе биде во самоизолација до недела откако преку мобилна апликација бил предупреден дека контактирал со лице со позитивен тест за коронавирус.

Повеќе од 400.000 луѓе починале од ковид-19 во Европската унија, изјави денеска комесарката за здравство на Европската комисија, Стела Киријакидес.

Обраќајќи се пред Европскиот парламент, таа истакна дека изминатите десет месеци биле потешки за европскиот блок „отколку што можевме да замислиме“ и ја повика ЕУ да ја сврти страницата со помош на моќното оружје, бидејќи две вакцини се веќе одобрени и следуваат нови одобрувања.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој граѓанин веќе должи 2.200 евра, а Заев го задолжи за дополнителни 330 евра

Ново задолжување со Евро-обврзница. Банкротирана држава.

Пред околу четири години, шарената револуција предводена од СДСМ организираше протести против задолжувањето на Република Македонија со Евро-обврзница. Да издвоиме неколку наслови од дневниот печат:

„Нема правда кога јавниот долг вртоглаво расте"

„Секој граѓанин на Македонија веќе должи по 2.200 евра, а режимот сака да го задолжи за уште 330 евра, во очајнички обид да продолжи да владее криминално",

Кире Наумов: Денеска спасивме Македонија да не се задолжи за дополнителни 230 милиони евра

Кире Наумов: Еврообврзницата ја стави Македонија во должничко ропство

Јавниот долг и официјално ќе го надмине износот од 5 милијарди евра или 54 отсто од БДП.

Навистина иронично. Ги изманипулираа граѓаните за висината на јавниот долг, ги организираа да протестираат и да го фарбаат Министерството за финансии. Но што прават денес? Се задолжуваат во огромни размери, без компас и воопшто не знаат зошто.

Паролата во 2016 година на СДСМ беше: Секој граѓанин должи по 2200 евра, а денес секој граѓанин должи по повеќе од 3 000 евра. Но каква е ситуацијата денес?

Јавниот долг во 2020 година веќе го надмина прагот од 60% односно мастришкиот критериум, а со ваквото темпо на задолжување, до 2021 година јавниот долг ќе достигне повеќе од 65% од Бруто-домашниот производ. Што ова значи за граѓаните?

Република Македонија денес е банкротирана држава. Само за камати во 2021 година Република Македонија ќе исплати повеќе од 120 милиони евра или секој

граѓанин ќе плати 600 евра само за камата. Но дали граѓаните знаат зошто ќе ги дадат овие пари? Секако дека НЕ.

Потрошувачката во Република Македонија значително е опадната. Приходите во буџетот по основ на ДДВ во 2020 година опаднаа за 10%, а ваквиот тренд продолжува и во 2021 година (пад на приходите по основ на ДДВ од 2%). Новите 60 000 невработени стануваат голем товар за буџетот на Република Македонија, па се поставува и прашањето како и кој ќе ги враќа овие нови долгови. Одговорот е јасен – идните генерации.

Ќе се согласиме, дека задолжување е неопходно, но за конкретни проекти. Потребно е за изградба на Автопатити, железници – хидро и солрани централи, за Изгрдба на скијачки центри …. Но зошто се задолжува Владата на Заев? За некој автопат ? За железница ? Не – туку само за едноставен поткуп на гласачите пред избори. Нема проекти, нема идеи односно комплетна безидејност и апатија.

Министерството за финансии се испофали за висината на каматата. Но дали во Министерството за финансии знаат дека Република Словенија издаде Евро-обврзница со негативна камата? Дали во Министерството за финансии знаат дека земјите од Источна Европа многу поретко се одлучуваат за Евро-обврзница и се ослонуваат на сопствените финансиски пазари ?? Извор – Bloomberg.

Кога подетално ќе анализираме, одлуката на Народната банка за забрана на исплата на дивиденди најверојатно е мотивирана токму од состојбата во Република Македонија со јавниот долг. Имено, Државата во следниот период ќе мора да се задолжи на домашниот пазар, а сето тоа ќе може да го направи само ако банкарскиот сектор е ликвиден. Токму затоа и вакво ограничување во услови на високи профити кај банкарскиот сектор.

За крај се поставува прашањето дали можеби требаше ВМРО ДПМНЕ да пишува писма до меѓународната заедница, до големите комерцијални банки и финансиски друштва и да објаснува за големата задолженост на нашата земја и да бара да не се издаде Евро-обврзница? Секако дека НЕ. Тоа може да го направи само некој што не ја сака Македонија.

Комисија за финансии на ВМРО-ДПМНЕ

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Без работа во изминатата една година во тетовско останале 1157 луѓе

На подрачјето на Тетово и петте рурални општини има 7588 повеќе невработени, покажуваат податоците на Центарот за вработување ако се споредуваат 2020 и 2021 во овој период.

Во март 2020 имало 13194 невработени, додека сега на 28 февруари се евидентирани 7588 повеќе односно 20782 невработени. Поради Ковид-19 кризата без работа останале 1157 лица.

-Во периодот од 11 март 2020 година до 28 февруари 2021 или една година со кризата со Ковид-19 престанок на работен однос во Центарот за вработување се евидентира кај вкупно 1157 луѓе. Понатаму по однос на прв пат пријавени лица во евиденција на невработени лица до 28 февруари има 2520 невработени лица. Останатите невработени лица се по други основи, информира раководителот на Центарот за вработување во Тетово, Љупчо Апостоловски.

Кај луѓето што ја изгубиле работата најчесто станува збор за вработени во преработувачката дејност и трговијата.

-Според основот на престанокот на работниот однос најголем дел се поради истек на вработување на определено време, а во однос на дејноста на работодавачот најголем дел се од преработувачката дејност и трговијата на голема и мало, информира Апостоловски.

Според евиденцијата вкупниот број на невработени лица 20782 лица се активни баратели на работи и 4608 пасивни баратели на работа.

-Бројот на невработени лица евидентирани во Центарот во однос на претходниот месец јануари 2021 е зголемен во февруари за 310 невработени лица, вели раководителот.

И тетовскиот центар од 15 март започнува со спроведување на оперативниот план за активни програми и мерки за вработување на пазарот на трудот за 2021 година.

МЗ. 721 новозаболени, 1753 оздравени, 9 починати

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 .

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 357, Прилеп – 72, Кавадарци и Гевгелија – по 42, Неготино – 30, Охрид – 26, Велес – 20, Гостивар – 18, Куманово – 17, Битола – 16, Кочани – 12, Крушево – 10, Струга – 8, Штип и Богданци – по 7, Крива Паланка – 5, Кичево, Ресен и Валандово – по 4, Тетово и Виница – по 3, Струмица, Делчево, Демир Капија и Пехчево – по 2, Свети Николе, Радовиш, Пробиштип, Кратово, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани се 1.753 оздравени пациенти од:

Скопје – 750, Делчево – 120, Охрид – 97, Кавадарци – 85, Тетово – 80, Велес – 74, Струмица – 64, Гостивар – 57, Прилеп – 51, Битола – 42, Куманово и Кичево – по 38, Струга – 35, Штип - 25, Гевгелија, Ресен и Дебар – по 22, Крушево – 19, Неготино, Кочани и Демир Капија – по 15, Радовиш – 14, Крива Паланка – 12, Виница и Свети Николе – по 8, Богданци - 6, Македонски Брод – 4, Кратово – 3, Валандово, Пехчево, Пробиштип, Македонска Каменица и Берово – по 2, Дојран и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се по 3 пациенти од Скопје (85г,80г,69г,), 2 пациенти од Куманово (81г,74г) и по 1 пациент од Прилеп (75г), Велес (73г), Крива Паланка (73г) и Валандово (71г). Осум пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 3.323 тестови преку: ИЈЗ-679, ЦЈЗ Скопје-131, Авицена-305, Биотек-317, Жан Митрев (Филип Втори)-180, Систина-272, лабораторија Лаор–176, МАНУ-0, Судска медицина-14, ЦЈЗ Битола-78, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-113, Ремедика-22, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1029, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 533.505 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 105.269, бројката на оздравени пациенти е 93.942, на починати е 3.165, а бројот на активни случаи изнесува 8.162.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 357, активни 3750

Куманово 17, активни 314

Прилеп 72, активни 663

Тетово 3, активни 246

Гостивар 18, активни 145

Штип 7, активни 102

Велес 20, активни 223

Кавадарци 42, активни 561

Битола 16, активни 183

Охрид 26, активни 404

Струмица 2, активни 158

Струга 8, активни 163

Кочани 12, активни 88

Кичево 4, активни 40

Неготино 30, активни 279

Гевгелија 42, активни 243

Свети Николе 1, активни 19

Крива Паланка 5, активни 106

Ресен 4, активни 47

Дебар, активни 21

Делчево 2, активни 66

Радовиш 1, активни 10

Берово, активни 30

Пробиштип 1, активни 31

Виница 3, активни 23

Валандово 4, активни 33

Крушево 10, активни 76

Богданци 7, активни 52

Кратово 1, активни 26

Демир Хисар, активни 22

Македонски Брод, активни 4

Демир Капија 2, активни 27

Македонска Каменица 1, активни 2

Пехчево 2, активни 4

Дојран 1, активни 1

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

притисни ентер