Над 40 верници се разболеле од коронавирус по миса во црква во Франкфурт

По мисата што се одржала во црква во Франкфурт, повеќе од 40 луѓе кои присуствувале, биле позитивни на коронавирусот, изјави првиот човек на градската здравствена служба, Рене Гошалк.

Тој за агенцијата ДПА изјави дека скоро сите имаат многу благи симптоми, или немаат никакви симптоми на болеста, а само еден пациент морало да биде хоспитализиран.

Свештеникот кој ја држел мисата изјавил дека службата се одржувала на 10 мај и дека биле применети сите препораки на здравствените власти за да се спречи ширењето на вирусот.

Најмалку 16 лица заразени во црквата се од соседниот град  Ханау, поради што здравствените служби на тој град решиле да ја забранат претходно одобрената молитва на локалното муслиманско население, што требало да се одржи во недела, пренесува АП.

притисни ентер