На владина седница ќе се бара повлекување на предлог законот за централата во Железара

По низата реакции во јавноста, министерството за економија денеска со барање до Владата да се повлече предлог законот за новата когенератвина централа во Железара која треба да ја гради грчки Митилинеос.

Дополнително, иако денеска нема официјално обрзаложение од ресорното министерство, пред неколку дена оттаму излегоа со предлог со грчката компанија да се преговара одново. Предлог законот заедно со останатите 3 закони за стратешки инвестиции се во собраниска процедура, а официјален предлагач на сите 4 ри е токму министерството за економија. Од ресорното министерство сметаат дека е потребно предлог законот да се врати на доработка во Владата, главната причина за ваквото барање според нив е одлуката за давање на државна помош во повеќе варијанти. Според предлог законот државата на Митилинеос треба да и даде 50 милиони евра како директна финансиска поддршка, без да добие удел во централата, дополнително се ослободува од одредени давачки, а ЕСМ е обврзана да ја купува електричната и топлинска енергија.

„Мислиме дека таквите инвестиции веќе ја користат државната помош од страна на Владата во вид на фидинг тарифи и договори за откуп на електрична енергија од ЕСМ, и дополнителна државна помош би било спорно и не знаеме дали има ваков пример во регионот и пошироко, за една инвестиција да има една или три видови државна помош и многу внимателно треба да се разгледаат тие барања и предлози за стратешките инвеститори.“ , посочија од министерство за економија пред неколку дена.

Токму вака предложеното законско решение ја крена на нозе и стручната фела. Од здружението на инженери сметаат дека со вака скроен закон во ќар ќе бидат само грците. Ќе им се дадат милионски суми, а за возврат ќе плаќаме три пати поскапа струја од таа што ја произведува ЕСМ. Дополнително според пресметките на инженерите бидејќи земјава според сегашниот предлог закон се обврзува и да купува загарантирани количини на топлинска на компанијата ќе и овозможи и годишна маржа од 4,4 милиони евра.

Предлог законите минатата недела го поминаа првиот собраниски филтер и треба да се носат по скратена постапка, без поддршка од опозицијата.

Силна експлозија одекна во Санкт Петерсбург

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов објави дека во областа Красногварде во тој град се случил „инцидент“ во кој делумно се оштетени балконите на две куќи, но дека нема повредени.

„Министерството за вонредни ситуации и припадниците на полицијата работат на местото на инцидентот во областа Красногварде. Нема повредени“, напиша Белглов на Телеграм.

Тој изјави дека станарите од тие згради се евакуирани, пренесува РИА Новости.

Силна експлозија го потресе рускиот град Санкт Петербург рано утринава, откако беспилотно летало удрило во станбена зграда, јавија локалните медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Како што пренесува локалниот весник Фонтанка, експлозијата се случила во северниот дел на градот, а фасадата на станбениот блок е „сериозно оштетена“.

Весникот „Известија“ објави и дека во Санкт Петербург имало експлозија која оштетила две згради и дека нема жртви.

По месец и половина, откриена е причината за смртта на претседателот на Херта

Иако неодамнешниот претседател на Херта од Берлин, Каи Бернштајн почина кон средината на јануари, јавниот обвинител дури по месец и половина ги откри причините за смртта, што ја шокираше Германија.

Да потсетиме дека Бернштајн легнал една вечер и не се разбудил утрото, а бил пронајден мртов од неговата сопруга која потоа повикала брза помош. За 43-годишниот Каи, сепак немало спас.

Во меѓувреме, германската јавност излезе со информација дека Бернштајн починал од природна смрт. Со други зборови, токсиколошките и хистолошките тестови не покажале ништо сомнително. Исто така, се верува дека причина за смртта е најверојатно срцев удар.

Бернштајн беше на чело на Херта од 2022 година, а веќе е познато дека е голем поддржувач на овој клуб и дека беше еден од симпатизерите во 90-те години.

СДСМ: Ново убиство, началниците и техничкиот министер на ДПМНЕ во МВР немаат капацитет

Техничкиот министер на ДПМНЕ, Тошковски и неговите началници немаат капацитет.

Пред само неколку дена во еден ден во Скопје се случи убиство, а потоа беше запален и кафе бар.

Се уште нема разрешница за овие настани.

Ново убиство е случи и во Прилеп, каде свирепо беше убиено малолетно момче.

Што прават неспособните кадри на ДПМНЕ во МВР?

Безбедноста на граѓаните се загрозува поради нивната некадарност, се наведува во партиското соопштение.

притисни ентер