На социјалните мрежи кружат повици за блокади на патиштата и ноќна стража во „Св. Спас“

Да не дозволуваме бугарските неонацисти да плукаат по споменот на великанот Гоце Делчев – пишува во повикот, на кој не е наведен организатор.. 

„ Повик до сите родољубиви! Дојдете со камиони, трактори, автомобили и друга машинерија и поддржете го протестот!“ – пишува во повикот кој кружи на социјалните мрежи во кој се апелира до граѓаните на 4-ти февруари да ја блокираат патарината Куманово-Скопје за да се запрат Бугарите, кои сакаат да дојдат во Скопје да се поклонат на гробот на Гоце Делчев на денот на неговиот роденден .

Да не дозволуваме бугарските неонацисти да плукаат по споменот на великанот Гоце Делчев – пишува во повикот, на кој не е наведен организатор..

Освен ова, на порталите се појавија информации дека во очи одбележувањето, од вечерта на 3-ти февруари ќе се организира и ноќна стража што ќе го чува гробот на Делчев во Скопје, но исто така не е познато кој ја организира.

Ваквите иницијативи се појавија откако бугарската фондација „Македонија“ повика на масовно присуство во црквата Свети Спас, а на Фејсбук објави и водич за сите бугарски државјани кои планираат да дојдат на почивалиштето на македонскиот револуцонер.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски уверува дека институциите се подготвени да го сочуваат јавниот ред и мир и да спречат евентуални конфликти и затоа вели дека нема потреба од организирање на граѓаните за блокада на патиштата..

„ Нема никаква потреба од било какво организирање на граѓаните не знам за блокада на патишта, ноќни стражи и било што друго. Зошто, затоа што тука се сите институции на системот. Јас кажав и ќе повторам апсолутно нема да дозволам како МВР понижување на македонскиот народ и македонските граѓани, во никој случај и од било кого, најмалку да не понижи некој кој доаѓа од надвор. Ние сме гостопримлив народ, кој знае да укаже чест и почит, меѓутоа таа чест и почит мора да ни биде возвратена. “вели Оливер Спасовски – Министер за внатрешни работи.

Министерот оценува дека сите манипулации што се прават во и надвор од земјава се поврзани со геостратешки интереси. Тој посочи дека за случајот со Пендиков многу лажни вести се шират дека институциите не реагирале кога инциденотот во Охрид бил пријавен.

„ Луѓе од иста групација се и оние кои што тепаат и оние кои што се тепани. Тоа ја докажува таа хибридна војна и секако дека секое инкриминирачко дејство кое што се прави.... државата реагира во овој дел и ние кажуваме да не може во ниту еден момент ниту еден граѓанин без разлика на која припадност да биде физички нападнат и да биде малтретиран и на тоа државата јасно ќе се спротистави и ќе преземе мерки како што презема во овој случај.“? експресното пренесување на лекување во Софија на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ Христијан Пендиков е смислено сценарио кое има за цел да покаже наводна грижа-

За претепувањето на Пендиков обвинителството отвори истражна постапка во која приведено е едно лице кое е во притвор, а засега нема нови информации за мотивите..

Првите шест авиони „Рафал“ во Хрватска пристигнуваат оваа недела

Хрватскиот министер за одбрана, Иван Анушиќ, денеска соопшти дека неделава во Хрватска ќе пристигнат првите шест од вкупно 12-те купени борбени авиони „Рафал“.

„Со историски прелет од Бордо до Загреб, пилотите на хрватското воено воздухопловство, кои беа обучени Франција, в четврток ќе ги донесат моќните ловци и нови заштитници на хрватскиот воздушен простор“, напиша Анушиќ на социјалната мрежа Х.

Тој додаде дека модернизацијата на воздушната флота е најголемата инвестиција на Владата и Министерството за одбрана во безбедноста на државата.

Во 2021 година Хрватска потпиша договор со Франција за купување на 12 половни француски борбени авиони „Рафал“ во вредност од 999 милиони евра.

Првиот авион беше преземен во октомври минатата година во француската воена база во Мон де Марсан.

Во Франција на обука беа испратени околу 90 членови на техничкиот и летечкиот персонал. /МИА

Рикен нов генерален директор на Борусија Дортмунд

 Поранешниот германски фудбалер Ларс Рикен (47) е назначен за нов генерален директор на Борусија Дортмунд, соопшти бундеслигашот

Рикен речиси целата своја играчка кариера ја помина во Борусија Дортмунд, а од 2001 година е на чело на клупскиот тренинг центар. На новата должност ќе стапи на 1 мај.

Рикен доаѓа на местото на Ханс-Јоаким Вацке, кој претходно оваа сезона најави дека ќе се пензионира на крајот од сезоната.

„Уверен сум дека со неверојатната сила на овој клуб ќе оствариме големи победи“, порача Рикен.

Борусија Дортмунд во моментов е петтопласирана во Бундеслигата, а на почетокот на мај ќе игра против Пари Сен Жермен во полуфиналето од Лигата на шампионите. /МИА

Гласањето за претседател во затворот Идризово се одвива без проблеми

Во затворот Идризово гласањето за претседателските избори денеска се одвива без проблеми, иформираат за МИА од Избирачкиот одбор. 

-Подготвките за гласањето завршија одлично. Гласањето започна во 7 часот и се одвива без проблеми. Во Избирачкиот список за ова гласачко место број 2536 се запишани 887 избирачи, а до пладне на гласање излегоа 235, изјави за МИА членот на Избирачкиот одбор Тони Трајковски.

Согласно Избирачкиот список денеска треба да гласаат 2.147 лица кои се на издржување казна затвор или се во притвор.

За претседателските избори денеска гласаат и болните и изнемоштените и лицата во старските домови.

Членови на Избирачките одбори ги посетуваат во нивните домови за да гласаат и 6.935 болни и изнемоштени лица, чии пријави беа прифатени.

Запишани се и 534 избирачи, кои поднеле пријава за гласање, во посебниот извод од Избирачкиот список за лица кои за време на изборите се наоѓаат во установи за вон семејно згрижување, како и двајца избирачи со статус на внатрешно раселени лица, согласно евиденцијата на Министерството за труд и социјална политика.

Право на глас на седмите претседателски избори имаат 1.814.317 избирачи. Избирачките места се отвораат во 7 часот, а гласањето трае до 19 часот. Се гласа на 3480 избирачки места во целата земја.

притисни ентер