На повидок ли е решение меѓу Белград и Приштина?

Вучиќ: Планот за Косово е прифатен од цела ЕУ, ако не соработуваме, евроинтеграциите ќе бидат прекинати

На Србија и треба мир и одговорен пристап, претседателот Александар Вучиќ навести дека го прифаќа европскиот план, топката сега е во рацете на косовскиот премиер Албин Курти. Во очекување на официјален одговор на Белград за актуелниот предлог на меѓународната заедница за финален договор меѓу Косово и Србија, специјалниот претставник Габриел Есокбар во интервју за ХТВ оцени дека има позитивни реакции од двете страни, иако вели разврската е на самиот почеток.

„Реалноста е дека во актуелната криза не е добра идеја Европа да одржува замрзнат конфликт во нејзините граници. Она што го правиме е да го користиме овој предлог како платформа за изнаоѓање решение кое би функционирало за двете земји. А тоа се решенија кои го отвораат евроатлантскиот пат, ги штитат малцинските заедници и навистина отвораат можности за економска интеграција. И затоа мислам дека има причина за оптимизам.- Габриел Есокбар, Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан.

Во вчерашното обраќање српскиот претседател Александар Вучиќ објасни дека на состанокот со „големата петорка“ вклучително и со Ескобар, му било кажано дека Србија мора да го прифати т.н. француско-германски план во целост, во спротивно земјата ќе се соочи со прекин на евроинтеграциите.

-Во втората реченица која што ми ја соопштија -во втората реченица, велат „Морате да го прифатите овој план, а ако не го прифатите, бидејќи ние сметаме дека тој мора да биде прифатена во целост де-факто новата преговарачка рамка за пат кон ЕУ, ќе се соочите: под 1. со прекин на процесот на ЕУ интеграции. Ќе се соочите со прекин а со тоа и повлекување на инвестициите, ќе анализирам се околу тоа. И под 3. со сеопфатни мерки во политичка и економска смисла кои ќе и нанесат голема штета на Република Србија.-- Александар Вучиќ, Претседател на Србија.

Меѓу другото Вучиќ најави голема борба за Заедницата на српските општини, но како што рече загрижен е поради непропорционалниот пристапот за решавање на проблемот.

Поранешниот претседател на Србија и лидер на опозициската Демократската партија предлогот на ЕУ го оцени како „лицемерна уцена“, а власта во Србија неспособна, да се соочи со косовското прашање.

„Ако се прифати тој принцип, односно дека Србија нема да се противи на меѓународната интеграција на Косово во мултилатералните институции, тоа значи дека ние имплицитно му обезбедуваме пат на Косово кон членство на Косово во ОН во некое догледно време, а тоа значи дека драматично сме ги урнале интересите на Србија, не ние, туку актуелната власт. , изјави Борис Тадиќ, поранешен претседател на Србија.“

Официјалната содржина на француско-германскиот предлог се уште не е позната иако проструи во дел од српските медиуми. Според документот што го објави „Данас“ во кој експлицитно не се споменува меѓусебното признавање или членство на Косово во Обединетите нации, но јасно е назначено дека Србија нема да се противи на пристапување на Косово во меѓународните огранизации.

ЛДП: Врвен приоритет останува брзото присоединување кон ЕУ

Извршниот одбор на Либерално-Демократската партија (ЛДП) вечерва донесе одлука за приклучување кон Европската коалиција, што е составена од партии кои се залагаат за полноправна интеграција во Европската унија.

„Согласно стратешките определби на државата, одлучивме на следните избори партијата да биде дел од Европска коалиција. За Македонија не постои друг пат освен брзо приклучување кон европското семејство. Од таа причина, како партија која постојано работи во интерес на граѓаните“, истакнаа од ИО на ЛДП.

Од Извршниот одбор на партијата посочија дека јасно е дека политичките партии во трка за поен плус и од популизам не можат да постигнат консензус за спроведување на големи реформи во клучни области, оттука е неопходно да се почне процесот на преговори низ кои ќе се реформира државата. На седницата на ИО, за шеф на Централниот изборен штаб на ЛДП, е предложен генералниот секретар Боби Мојсоски.

Извршниот одбор на седницата формираше и група за програмски преговори во рамки на претстојната Коалиција, што е предводена од потпретседателот Валентин Груевски, претседателката на Форумот на жени - Билјана Аврамоска Ѓореска, претседателката на ЛиДеМ - Јелена Мишиќ и член на ИО - Горан Петрушев.

,,Не постои друга алтернатива за земјата, како од политички, така и од економски аспект освен полноправно членство во ЕУ. Целта е брзи реформи, за видлив напредок дома. Мнозинството од граѓаните се за членство во унијата каде и природно припаѓаме.

Извршен одбор на Либерално демократска партија (ЛДП)

Целосна доминација на „Барби“ и „Опенхајмер“ за наградата Златен глобус (ВИДЕО)

Летниот кино хит Барби води во номинациите за Златен глобус со девет категории, пред историската драма Опенхајмер која има осум, објави денеска организаторот на филмската награда во Холивуд.

Барби ќе се натпреварува во категоријата за најдобра комедија и мјузикл со American Fiction, The Holdovers и други на церемонијата во јануари што ќе ја започне сезоната на американските филмски награди.

Опенхајмер, со Силијан Марфи во главната улога, меѓу другите ќе се соочи со Killers of the Flower Moon и Maestro во битката за најдобра драма.

Во телевизиските категории најмногу номинации има семејната драма Succession, девет.

Златните глобуси се добар показател за најпознатата филмска награда Оскар што се доделува во март. Тие ќе бидат избрани оваа година од нова организација, откако во јуни беше распуштена непрофитната холивудска асоцијација за странски печат, новинарска група која беше на удар на критики поради етичките пропусти и недостатокот на различност.

Сопствениците на Златните глобуси, Елдриџ Индустрис и Дик Кларк продукција, ја поставија наградата како профитабилен бизнис, а гласачкото тело ќе се состои од расни и етнички различни 300 новинари од 75 земји. Победниците ќе бидат објавени на церемонија на 7 јануари.

Случајно открил тајна врата во хотелската соба, а зад неа уште една- глетка како од хорор филм

Следното видео се појави во средината на 2023 година, но сепак сега го предизвикува вниманието на корисниците на социјалните мрежи.

Прво беше објавено на профилот на Дијана Алварез, а прикажува човек кој направил запрепастувачко откритие во хотелска соба.

Кога ќе пристигнете во хотелот, обично сакате да го погледнете секој агол, можеби да ја сликате собата за вашите пријатели. Сепак, едвај сте доживеале што направил човекот од оваа приказна.

Тој покажал како отвора една од гардеробите во задниот дел од собата, а јасно се гледа дека „грбот“ е поделен на два дела.

Користејќи ја картичката, го помести панелот и се појавува скриен премин! Кадрите се застрашувачки, особено кога ќе сфатите дека просторијата е практично опкружена со „невидлив“ тунел.

Зад панелот имало уште една скриена врата која води до темен тунел, а главниот лик очигледно не сакал да истражува каде води.

„Замислете да го најдете ова во вашата хотелска соба. Застрашувачки. Бизарно. За што би можело да биде?“, се вели во пораката.

Невообичаеното видео има милиони прегледи, а многумина коментираат дека изгледа како најстрашните хорор филмови.

Иако не е откриено каде се наоѓа хотелот, едно лице напишало дека се работи за Чиле, а снимената просторија била наменета за криење од земјотреси, пренесува Мирор.

Друг тврди: „Многу хотели имаат скриени ходници зад ѕидовите. Ги користат за шпионирање, го знам тоа“.

Имало и корисници кои сметаат дека хотелот е реновиран, така што откриениот простор е всушност дел од стариот простор.

притисни ентер