На полноќ завршува рокот за поднесување листи за пратеници

На полноќ завршува и рокот за поднесување листи за пратеници.. До попладнево четири коалиции и партии ги имаа доставено до ДИК..

Неизвесноста заврши, изборната битка може да почне. Политичките партии и коалициите ги стокмија листите со кандидати кои ќе се тркаат на изборите на 8 мај. Најголемите партии со истакнати имиња на првите позиции, а сметките ќе им ги поматат помалите. Тие се предложени од пет коалиции и засега од три партии кои самостојно ќе настапат.

Во првата изборна единица главната битка ќе се води меѓу претседателите СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, но и лидерите на некои од помалите. Копјата ќе ги кршат Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски, а „запршка“ во изборното соочување ќе додадат и Блерим Беџети од ДУИ, Изет Меџити од „Вреди“, Добрила Андоновска која доаѓа од ГРОМ, Бобан Карапејовски од „Знам“, како и лидерот на Левица, Димитар Апасиев. Меѓу оние што најавија учество е и скопската градоначалничка Данела Арсовска која неодамна ја презеде партијата Нова Алтернатива, но засега нема потврда.

Во „двојката“ од коалициите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат Оливер Спасовски и Владо Мисајловски, додека во албанскиот блок Садула Дураку од ДУИ и Африм Гаши од Вреди. Во третата изборна единица силите ќе ги одмерат Сања Лукаревска и Драган Ковачки, Павле Арсоски од ЗНАМ, како и актуелниот пратеник на Левица, Борислав Крмов.

Неизвесна трка меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се очекува и во „четворката“. Таму носители на изборните листи се поранешниот министер Венко Филипче и потпретседателот на опозициската партија, Александар Николоски.

Први во петтата ИЕ од коалициите на власта и опозицијата во македонскиот блок се Јован Митрески и Ѓорѓија Сајкоски, како и Весна Бендевска од ЗНАМ и Јована Мојсоска од Левица. Во албанскиот кампус ќе се соочат ривалите од двете крила на Алијанса за Албанците - Зијадин Села, кој предизборно му се приклучи на Европскиот фронт на Ахмети и Салим Сулејмани кој е носител од крилото на Таравари и албанската опозиција. Изненадување за дел од јавноста е што на листата од редовите на ЗНАМ се најде и популарниот Божидар Божиновски познат како Моџо Килингтон

Лидерите од албанскиот блок, пак, силите традиционално ќе ги одмерат во шестата изборна единица. Од интегративците носител ќе биде нивниот лидер Али Ахмети, а него ќе го предизвика актуелниот градоначалник на Тетово и лидер на Беса, Биљал Касами. Кај СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, носителите ќе бидат жени. Од социјалдемократите ќе биде актуелната министерка за одбрана Славјанка Петровска, додека кај ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе биде пратеничката Дафина Стојаноска.

Рокот за поднесување на пратеничките листи истекува на полноќ.

ЦУК: Спасен овчар заглавен на речен остров во водите на Црна Река

Спасен е овчар заглавен на речен остров во надојдените води на Црна Река, заедно со неговите стотина овци, соопштија вечерва од Центар за управување со кризи.  

Оттаму нагласија дека сега овчарот и овците се на безбедно место, откако се намалило нивото на водата и тие биле евакуирани.

- Центарот за управување со кризи известува дека од единствениот број за итни случаи 112, до Секторот за операции и координација, во 17:32 часот добил информација за заглавен овчар среде Црна Река, со неговите стотина овци, на мало островче на 200 метри лоцирано под селото Манастирец во општина Росоман. Реката била надојдена заради зголемен проток при производство на електрична енергија од страна на АД „ЕЛЕМ“ ПО „ХЕЦ Тиквеш Водостопанство Тиквеш“. ЦУК презеде координативни активности за да се запре протокот на вода од Акумулација „Тиквеш“ и да се намали нивото на реката, соопштија од Центарот.

Од ЦУК веднаш биле преземени сите неопходни мерки.

- Овчарот чекаше нивото на реката да се намали за заедно со неговите овци да се засолни на безбедно место. При ваков случај, било потребно три до четири часа да се намали нивото на водата. Инаку, на лице место е испратена екипа на МВР – ПС Кавадарци, а во контакт со градоначалникот на Општина Росоман е добиена потврда дека и од таму ќе биде пратена екипа, информираа од ЦУК.

Видео: Пагани вреден два милиони снимен на поплавените улици во Дубаи

Велат дека е тенка линијата помеѓу храброста и глупоста.

Веројатно веќе сте виделе снимки од поплавениот Дубаи на социјалните мрежи - градот се соочи со рекордни врнежи од дожд, но ниту тоа не можеше да го спречи возачот на „Pagani Utopia“ на патот до целта.

Возилата вредни повеќе од два милиони евра најчесто се заклучуваат некаде за случајно да не се оштетат. Меѓутоа, овде тоа не беше случај.

Се гледа дека возачот на почетокот малку се двоумел, но на крајот храбро решил да помине низ поплавените улици. Тој ризикуваше, може да тргне наопаку и да го чини десетици илјади поправки, со оглед на тоа што автомобилот е речиси „залепен“ за земја.

„Pagani Utopia“ е многу ретка глетка, бидејќи се направени само 99 примери. Сите имаат твин-турбо 6.0-литарски AMG V-12 мотор кој испорачува 852 КС. Претпоставуваме дека нема оштетувања на болидот, но сепак треба да се признае за храброста (или лудоста) на овој возач.

Извор: Б92

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

 Десетици илјади луѓе демонстрираа денеска на шпанските Канарски острови во знак на протест против масовниот туризам на архипелагот во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Африка.

Според полицијата имало 20.000 луѓе, а според организаторите 50.000 во поворки низ улиците на градовите на Канарските острови, кои свиреле и извикувале слогани против неограничен туризам.

Демонстрантите носеа натписи „Жителите на Канарските острови не се на продажба“, „Мораториум на туризамот“ и „Почитувај го местото каде што живеам“.

За организаторите на демонстрациите, сегашниот економски модел е штетен и за жителите и за животната средина. Бараат надлежните да го ограничат бројот на туристи.

„Ние не сме против туризмот. Само бараме да го сменат сегашниот модел кој овозможува неограничен раст на туризмот“, рече еден од демонстрантите.

Насобраните бараат да се запре изградбата на два нови хотели на Тенерифе, најголемиот и најразвиениот од седумте острови на архипелагот, а жителите да имаат право на глас при донесувањето одлуки за развој на туризмот.

Демонстрации на поддршка беа одржани и во Мадрид и Барселона.

Сместени на брегот на Северна Африка, Канарските Острови привлекуваат туристи со нивните вулкански пејзажи и сончеви плажи. Архипелагот со 2,2 милиони жители лани примил 16 милиони туристи.

Една четвртина од населението работи во туризмот, што носи 36 отсто од бруто домашниот производ (БДП). /МИА

притисни ентер