МЗ: Денеска се регистрирани 126 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 48 пациенти,починати се 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1140 тестирања. 

Регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-66, Куманово-6, Штип-15, Прилеп-3, Тетово-19, Струга-2, Велес-2, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-2, Пробиштип-2, Свети Николе-1, Ресен-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти од: Скопје-43, Штип-1, Битола-1, Ресен-3.

Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Тетово (56г). Во ГОБ „8 септември“ почината е пациентка од Скопје (56г). Во болницата во Гостивар почината е пациентка (71г) и во Прилеп пациент на 83 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6334, бројката на оздравени пациенти е 2475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3557. Од вчерашните тестирања еден е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3071, активни 2007

• Куманово 756, активни 299

• Дебар 92, активни 40

• Штип 345, активни 160

• Прилеп 261, активни 36

• Тетово 700, активни 384

• Струга 220, активни 135

• Велес 185, активни 40

• Битола 51, активни 17

• Охрид 167, активни 143

• Кавадарци 19, активни 13

• Гостивар 119, активни 63

• Гевгелија 10, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица 15, активни 10

• Крива Паланка 15, активни 9

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 6, активни 3

• Кочани 69, активни 22

• Пробиштип 19, активни 11

• Демир Хисар 2, активни 1

• Македонски Брод 4, активни 2

• Пехчево 6, активни 3

• Берово 2, активни 0

• Валандово 6, активни 2

• Виница 3, активни 0

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 4, активни 1

• Свети Николе 28, активни 24

• Кичево 30, активни 25

• Ресен 103, активни 94

• Неготино 21, активни 10 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1140 теста се преку: ИЈЗ –489, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –106, Биотек –110, МАНУ -115, Жан Митрев (Филип Втори) -180, Судска медицина-0, Систина со PCR метода -120, ЦЈЗ Битола-20, лабораторија Лаор- 0. Досега во земјата се направени вкупно 60.773 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 23 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, три деца позитивни и четири со симптоми на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 18 нови, вкупно хоспитализирани се 140 пациенти. На респираторна машина се 11 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се хоспитализирани 33 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 74 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 435

• Аеродром - 160

• Бутел - 155

• Гази Баба - 171

• Центар – 139

• Карпош – 157

• Сарај – 153

• Кисела Вода – 118

• Ѓорче Петров – 115

• Студеничани – 101

• Шуто Оризари – 81

• Арачиново – 53

• Илинден – 33

• Петровец – 19

• Чучер Сандево – 17

• Сопиште – 12

• Зелениково-2

• Странец – 2

• Нераспределен- 84

ВМРО-ДПМНЕ:Заев сака методите на манипулации и фалсификати на избори,да ги примени и за пописот

Секаде во светот се попишуваат граѓани кои живеат во одредена земја, само пописот по стадарди и методологија на Заев не е така. 

Законот за попис кој што насила го турка власта на заев не е статистичка туку пазарџиско политичка операција. Нема ниту евроспки стандарди, ниту јасна методологија. Попишувањето кое го замислил Заев е едноставно диктирање на амтични броеви кое значи фалсификат на реалноста.

Од ова штета имаат сите граѓани, а најмногу Македонија.

Затоа власта својот политички договор кој сакаат да го прикажат како закон за попис го туркаше шверцерски и без општетствен консензус целосно игнорирајќи го тоа што го укажуваше ВМРО-ДПМНЕ и експертската јавност.

Затоа власта на Заев сака да спроведе тн попис во услови кога европски земји и земји од регионот го одложуваат. Јасно е дека Заев сака методите на манипулации и фалсификати на избори, да ги примени и за пописот.

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните на ова ќе се спротивстават и доколку насилно го изгласаат, тогаш ќе почнеме иницијатива за собирање потписи во подрачните канцеларии на Министерството за правда за носење на закон за укинување на постојниот закон за попис кој ќе биде основа за фалсификатот кој го турка власта.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Николовски за Водици: Ова е ден на вербата во нови почетоци

На сите православни верници им го честитам денешниот голем христиани празник Богојавление Христово – Водици, рече во видео честитката генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски по повод христијанскиот празник Водици. .

Овој ден е симбол на вербата во нови почетоци, во обновувањето, вербата во чесното и исправното.

Пред нас е една таква година, на нови почетоци, полна со можности и оптимизам.

Посакувам конечна, заедничка победа над вирусот, нови радости во семејствата, меѓу пријателите, на работните места, благосостојба, спокој и мир.

Државата е тука за народот, за рестарт на економијата и екномски раст, за целосна и сигурна вакцинација, за правда и праведност.

Државата е тука за уште повеќе пари кај граѓните, плати, пензии. За нови градинки, училишта, патишта, болници...

Во духот на денешниот празник да се обврземе и пред себе си, на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање.

Да дадеме се од себе, затоа што новите почетоци тргнуват од секој од нас.

Нека е за многу години Богојавление – Водици. Бог се јави.

Да празнуваме одговорно, со почитување на мерките за заштита на здравјето и да се радуваме на новите почетоци.

Да сте здрави и живи!


Силен земјотрес од 6,8 степени ја погоди Аргентина (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и геолошки науки (ГФЗ).

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

Главниот бил проследен со уште најмалку пет последователни земјотреси што ги потресоа зградите, но засега нема извештаи за повредени и не е издадено предупредување за цунами.

Последователните потреси се движеле со јачина од 3,5 до 5 степени, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Објави од социјалните мрежи покажуваат како се тресат домови и згради, а сеизмичката активност предизвикала пукнатини на патиштата, додека шишиња паѓале од полиците на продавниците.

Гувернерот на Сан Хуан, Серхио Уњак, го повика населението да остане смирено и да контактира со соодветните служби доколку им треба помош и да се јават на 911.

„Да ги примениме во пракса сите потребни мерки што ги научивме“, рече тој.

ЕМСЦ објави дека земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала се случил во 23:46 минути по локално време (3,46 UTC) на 41 километар југо-југозападно од Сан Хуан, град со 447 000 жители.

притисни ентер