Мутаки: Турција може да има активна улога во обновата на Авганистан

Мутаки на 14 октомври ја предводеше талибанската делегација во официјална посета на Турција.

Турција со ресурсите што ги има може да има активна улога во инвестирањето, реализација на дел од проектите и во обновата на Авганистан, изјави вршителот на должност министер за надворешни работи Амир Хан Мутаки во интервју за турската новинска агенција Анадолија.

Тој додаде дека официјалното признание на неговата влада и меѓународната помош имаат големо значење за обнова на авганистанската економија.

Мутаки на 14 октомври ја предводеше талибанската делегација во официјална посета на Турција. Тој имаше средба со шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу, на која се разговараше за официјално признавање на талибанците.

– Како што кажавме на нашите средби изминатите денови со делегациите на САД и на Европска Унија во Доха и на нашите состаноци во Турција, државите во светот се создадени со сила, со државен удар или со избори, во кои доминираа едно лице или фамилија. Зошто таквите земјите се признаени, а владата во Авганистан продолжува да биде само фиктивна држава, истакна Мутаки.

Тој додаде дека тоа е узурпација на Авганистанците и оти таквата ситуација има негативно влијание врз авганистанската економија.

Мутаки нагласи дека талибанската влада ја гарантира безбедноста во Авганистан во однос на заканата од терористичките групи.

– Фактот дека новата држава во Авганистан не е официјално признаена е добро за Исламска држава. Земјите ширум светот, од една страна, велат дека ги контролираат Авганистанците за да не емигрираат. Од друга страна, тие официјално не ја признаваат владата и даваат сила на ИД. „Тоа не е во интерес на Авганистан или на светот, посочи Мутаки.

Владата ги „замрзна“ цените на основните производи до 31 јануари 2022 година

Во пресрет на новогодишните празници и најавениот ценовен шок, Владата по примерот на Србија денеска одлучи да ги замрзне цените на основните продукти.. Деталите ги има Дејан Трајковски.

За кои производи станува збор и до кога ќе важи одлуката?

Целосниоит извештај погледнете го во видеото.

Реакција од ВРМО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Славјанка Петровска

Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Празната прес конференција на Славјанка Петровска за дефокус на катастрофалните политики на СДСМ кои негативно се одразија и врз државата веќе не поминува кај граѓаните.

Граѓаните па дури и членовите на СДСМ гледаат дека Зоран Заев со СДСМ се однесува како да е нејзин сопственик. Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Зоран Заев преку својата политика донесе само штети во партијата и во државата. ВМРО-ДПМНЕ не сака да го коментира расколот кој што се случува сега во СДСМ, но најважно е со заминувањето на Заев да замине и заевизмот од власта, затоа што тој е сидрото кој не и дозволува на Македонија да оди напред.

Заевизмот е најголема закана за европските вредности и европската иднина на Македонија. Пиуните кои треба да го продолжат заевизмот треба да си заминат заедно со Заев. Тоа може да се случи само преку брзи предвремени парламентарни избори.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Се одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост: Дали државата прави доволно?

Да се воведат во образовниот процес децата со попреченост за професеионалните тимови е посебн предизвик,труд внимание  љубов но и хуманост. 

Со ваков ентузијазам со години работат и наставниците во прилепското училиште Климент Охридски. Од 750 ученици во 8 посебни паралелки во образовниот процес успешно се воведуваат 23 деца кои сега се згрижени во центарот за подршкана учењето.

Времето и часовите тука брзо минат. Седумте едукатори и рехабилитатори велат во прилепскиот регион има 176 деца со посебни потреби. Тие пак на секој ученик дали е во овој центар или во училиштата во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и Крушево му посветуваат толку а некогаш и повеќе од времето и планираните третмани.

Деновиве овие деца со своите едукатори ја покажаа својат добронамерност и со хуманитерна акција „Од децата за децата“ а тие пак подршка добиваат и од локалните власти..

Во југозападниот регион вакви центри за подршка на учењето има и во Битола, Охрид,Струга и Кичево. Меѓусебната соработка е според потребите, но сепак преку консултативните услуги, искуства, преку едукација и рехабилитација се настојува да се постигне целта.

притисни ентер