МОН: Со дигитализација на образованието, вложуваме во развојот на државата

Како што соопшти денеска Министерството за образование и наукa, се вложува во дигитализација на образовниот процес како еден од главните фокуси на реформата на националниот образовен систем. 

Подобрување на квалитетот на наставата, стекнување на дигитални вештини и безбедно пребарување на интернет, се дел од придобивките од набавената ИТ опрема за 40 основни училишта, преку проектот на Министерството за образование и наука за унапредување на основното образование кој е финансиран со средства од Светска банка.

Како што соопшти денеска Министерството за образование и наукa, се вложува во дигитализација на образовниот процес како еден од главните фокуси на реформата на националниот образовен систем. Станува збор за глобален тренд кој, како што се наведува, настојуваме да го следиме, а ќе придонесе и за развојот на дигиталното општество во земјава.

-Со примената на новата ИТ опрема, учениците во основните училишта ќе развиваат нови дигитални вештини, а особено важно е што ќе бидат заштитени од непристојни содржини кои ќе ги ограничува централниот систем инсталиран во рамки на МОН, стои во соопштението.

Од МОН потсетуваат дека покрај набавката на ИТ опрема за основните училишта, ресорното министерство ги опреми и кабинетите по предметите од групата на општествени науки како историја и географија со нови наставни и нагледни средства, а целосно се опремени и кабинетите по природни науки во сите основни училишта.

- Инвестирањето во образованието е инвестиција во иднината. Образован и квалификуван кадар може да придонесе за развој на општеството и средината во која живееме. Секоја инвестиција во процесот на образованието, двојно се враќа во државата, се вели во соопштението од Министерството за образование и наука.

Во Прилеп запален автомобилот на јавна обвинителка, насилно влегле во гаражата

Во текот на вчерашниот ден во Прилеп намерно е опожарен приватниот автомобил на основната јавна обвинителка на Основното јавно обвинителство Прилеп Марјана Илиеска. 

Веднаш по настанот извршен е увид на лице место. Обезбедени се траги и докази и се преземаат дејствија за откривање на сторител на кривичното дело.

Според првичните сознанија, за сега непознати сторители насилно влегле во гаражата во која бил паркиран автомобилот, го полеале со запалливо средство и го запалиле, предизвикувајќи материјална штета.

Јавното обвинителство на Македонија и Здружението на јавни обвинители силно го осудуваат ваквиот напад и обид за заплашување на раководител на основно јавно обвинителство со проширена надлежност.

Зголемен е интересот за вакцинација против пертусис

Зголемен е интересот за вакцинација против пертусис или магарешка кашлица во вакциналниот пунт Јане Сандански, изјави заменик министерката за здравство Манолева. 

Токму во оваа општина регистрирани се најмногу деца со пертусис и заменик министерката апелира родителите да ги вакцинираат децата бидејќи во најава според епидемиолошката состојба од другите земји е и епидмијата на морбили. И педијатрите велат дека интересот е зголемен и дека родителите не само во прва смена може да дојдат и во втора смена во вакциналните пунктови со цел да се намали метежот. Засега од први Јануари до денеска вакцинирани се 872 деца.

Засега во градинките се уште не се враќаат децата кои се нецелосно имунизирани. Од Министерството за труд и социјлна политика од секторот за детска заштита за канал 5 објаснија дека до овој момент не е пристигнат никаков допис ниту од министерството за здравство ниту од Центарот за јавно здравје дека има епидемија.

Со тоа не може да се спроведе мерката за невакцнираните деца. Од министерството за труд и социјална политика објаснуваат дека на терен имаат инспекции и дека децата кои не се во целост вакцинирани веднаш им се укажува на родителите да ги вакцинираат, а дотогаш да не посетуваат градинка.

Идната недела ќе се знае дали мерката за замрзнати цени на производите ќе продолжи

За помалку од десетина дена истекува мерката за замрзнати цени на дел од основните  прехрамбени  производи – надлежните анализираат, дали ќе се продолжи или не ќе се знае идната недела. 

Во меѓувреме законот за нефер трговски практики, со кој се очекува да се стави крај на неоправдано високите цени на прехрамбените производи, веќе ги мина двете комисиски расправи, надлежните очекуваат законот до крајот на месецов да биде донесен и на пленарна седница.

„Министерството за економија го анализира движењето на цените на пазарот, следната недела ќе се донесе конечна одлука дали ќе се продолжи мерката или не.“ - Министерство за економија.

Граѓаните разочарани велат и со замрзнатите цени на производите, не можат многу да си дозволат. За да се прехрани едно 4 члено семејство месечно се даваат повеќе од 20 илјади денари.

„Зар не е очигледно, народов прокука од се, какви замрзнати цени. Навидум се така, а уствари ништо. “

„Секојденвно има покачување, разлики има во дуќаните на цените...Со 14 илјади што да напраиме, стурја, лекови, вода тоа...“

„Не се намалени, се е исто. “

Поразговаравме и со пазарџиите. Велат цените на овошјето и зеленчукот тешко да се намалат. Немаме домашни производи, се е увезено, па оттука предвидуваат и раст на цените во иднина.

„Увозна роба има, нема роба, производителот не може да го пушти поевтино, давачките скаппи се. Не може да биде поевтино, може да иде нагоре .... “--изјави трговец на пазар.

Според, последните податоци на ССМ на едно четиричлено семејство за да ги покрие основните трошоци за живот, месечно му се потреби речиси 1.000 евра.

Според премсетките на синдикатот дури и со најавеното мартовско зголемување на минималната плата, две и пол најниски плати во дражава не можат да ги покријат месечните трошоци на едно 4 члено семејство. А доколку плаќаат и кирија за стан од 60 квадрати, тогаш им се потребни дури и 72 илјади 851 денар, сума кој едвај може да се покрие доколку двајцата родители се со просечна плата од по 38 илјади денари.

притисни ентер