МОН: Објавен е повик за субвенциониран студентски оброк за академската 2022-2023 година

Министерството за образование и наука информира дека на www.mon.gov.mk е објавен јавен повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк.

Министерството за образование и наука информира дека на www.mon.gov.mk е објавен јавен повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање на месечен паричен надоместок од околу 2400 денари за 9 месеци во годината.

Рокот за пријавување за тековните студенти е од 25 ноември до 3 декември 2022 година.

Аплицирањето се спроведува електронски преку порталот https://e-uslugi.mon.gov.mk/, а на повикот можат да се пријават сите редовни студенти на додипломски студии на државни и приватни високообразовни установи, кои се државјани на Република Северна Македонија. Притоа, апликантите треба да ги исполнуваат и следните услови:

-да не се во редовен работен однос;

-да не се регистрирани како индивидуални земјоделци и

-да немаат месечен приход по кој било основ поголем од минималната нето-плата во тековната година.

При поднесувањето на апликацијата, студентите задолжително пополнети и потпишани ги прикачуваат и обрасците Пријава за стекнување со право на субвенциониран студентски оброк и Изјава за точност на внесените податоци во пријавата за стекнување со право на субвенциониран студентски оброк, а воедно упатуваме апел да го погледнат и документот - Насоки за внесување на трансакциска сметка при пријавување за субвенциониран студентски оброк.

МОН по службена должност ги обезбедува сите останати докази за исполнетост на условите, а кои ги поседуваат МВР, АВРМ, УЈП и студентските служби на факултетите.

По завршување на рокот за пријавување, секој апликант од страна на МОН ќе биде известен за статусот на пријавата по електронски пат. Годинава, исплатата ќе се реализира ретроактивно за периодот од 15 септември.

МОН обезбедува и непосредна поддршка за аплицирање за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк преку Секторот за ученички и студентски стандард преку следниот контакт: [email protected] или во наменската канцеларија на приземјето во зградата на Министерството.

Финансиската поддршка во износ од 120 денари за секој работен ден во месецот, освен за државни, верски празници и неработни денови, не е предвидено да се исплаќа во периодот на летниот распуст од 1 јули до 14 септември.

Министерство за образование и наука

Груби се сретна со американската амбасадорка Агелер

 Успесите на нашата земја се заеднички со Соединетите Американски Држави.

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес се сретна со новата амбасадорка на Соединетите Американски Држави,Ангела Агелер, на која и посака успешно враќање во нашата земја во новата дипломатска мисија.

Груби и Агелер на оваа средба разговараа за потребата од уставните измени, интеграцијата на земјата во Европската Унија, реформите во земјата, политичката ситуација и процесот на ветинг.

Уставните измени се оценети од посебно значење поради тоа што се услов за продолжување на европскиот пат. На средбата беше проценето дека земјава нема време за губење.

Понатамошната интеграција на Западен Балкан во Европската Унија е дополнителна гаранција за стабилност и просперитет во овој дел од Европа, а САД, како сојузник на Македонија, продолжуваат да ја даваат поддршката за завршување на интегративниот процес.

Секој успех на нашата земја е постигнат во соработка со Соединетите Американски Држави.

Функционирањето на владината коалиција беше оценето како квалитативно, а Груби истакна дека европскиот пат бара еден заеднички фронт на сите прогресивни сили, додека САД остануваат силно посветени на поддршката на Република Македонија на патот кон реформите за да се овозможи функционална и стабилна демократија.

На средбата се разговараше и за предлогот за ветинг кој треба да ги опфати сите, од политичките личности, судиите и обвинителите,како форма на борба против корупцијата и акција која гарантира суштинска контрола на функционерите пред да бидат избрани на функцијата.

Груби изрази благодарност за американската помош и поддршка за еднаквост, демократија и интеграција на нашата земја во последните три децении.

Русија: Три лица загинаа, а два воени авиони се оштетени во украински напад

Три лица загинаа, а два воени авиони се оштетени во украинскиот напад – соопшти руското Министерство за одбрана .

Две воздушни бази во региони далеку од руско-украинската граница биле цел на беспилотни летала, соопшти Москва.

Украински напад со беспилотно летало врз две руски воздушни бази во регионите Рјазан и Саратов резултираше со смрт на тројца воени лица и мала штета на два авиони, објави во руското Министерство за одбрана.

Хрватска е нов четвртфиналист на Мундијалот во Катар, пенал рулетот е кобен за Јапонија

Светскиот вицешампион Хрватска останува во трка за тронот на фудбалскиот Мундијал во Катар.По 90 минути игра без победник 1-1 и дополнителните 30 минути без голови, осминафиналниот пенал рулет беше кобен за упорната и борбена селекција на Јапонија. 

Во првото продолжение и пенали на светскиот шампионат во Катар популарните „коцкести“имаа повеќе среќа и на голот го имаа маестралниот Ливаковиќ за ново четврфинале на Мундијалите.

Огнените ја запреа низата победа на Јапонија над фаворитите на светскиот самит во Катар.

Јапонија поведе преку Дајзен Маеда во 43. минута по гужва пред хрватскиот гол, а израмни Иван Перишиќ во 55. минута. во продожението од осминафиналната пресметка немаше голови.Мрежите од головите митуваа и по двете продолженија од по 15 минути по што пенал рулетот одлучуваше за патникот меѓу осумте најдобри на шампионатот.

Во пенал серијата Хрватска го имаше неверојатниот голман Ливаковиќ кој успеа да одбрани дури три пенали и да и обезбеди на својата селекција триумф од вкупни 3-1 за ново мундијалско четврфинале.

Во четврфиналето Хрватска сега ќе го очекува победникот од вечерашната пресметка Бразил - Јужна Кореја.

притисни ентер