Молк во Софија и Скопје пред Советот за општи работи во Луксембург

Затишје пред бура или соочување со се поизвесниот епилог дека Македонија годинава ќе остане без почеток на преговори со Унијата. 

Молк и во Софија и во Скопје, пред министерскиот состанок, каде следниот вторник треба да се формализира одлука. Она што е јасно е дека преговарачката рамка на Македонија вчера не го мина филтерот на ниво на амбасадори и според се уште неофицијалните информации , опцијата за вклучување датум за одржување на првата меѓувладина конференција е отстранета од заклучоците. Нема никакви детали ниту за патоказот, на кој инсистира Софија, а кој неодамна го спомена министерот Османи како механизам за следење на спроведувањето на Договорот со Бугарија. Цврстиот став на Бугарија денеска се обидоа да го амортизираат опозициските социјалисти. Костадин Паскалев за бугарската БТВ вели дека однесувањето на Софија ќе има трајни последици во односите со Македонија.

-Однесувањето на Бугарија кон Македонија ќе има трајни и неповратни последици. Бојко Борисов би требало да ги седне неговите министри и политички партнери и да стори се што е возможно со неговите партнери преку границата, и овој еден народ во две држави да стане член на ЕУ. Во последниве недели неопходни се категорични дејствија од Бугарија за да стане Македонија членка на ЕУ. Земјата можеби има претензии кон Бугарија? -Какви претензии? Со двата тенка, што им ги подаривме? Немојте така. Тоа е несериозно. , вели Костадин Паскалев, член на Националниот Совет на БСП

Во затегнати политички односи, 11-тата средба во низа ја очекуваат и членовите на мешовитата Комисија за историја, кои во среда и четврток на онлајн разговори ќе се обидат да ги поместат позициите. Последните пораки на првите луѓе Ангел Димитров и Драги Ѓоргиев не влеваат надеж дека научните факти ќе надвладеат над политиката.

-Големата одговорност треба да ја понесат политичарите, треба да заземат позиција, а не да се занимаваат со мантрата дека историчарите ќе го решат спорот. Нашите колеги сакаат тие спорови да ги пролонгираат додека не се пензионираат. , вели Ангел Димитров, копретседател со Мешовитата комисија за историски прашања (28.11.2020).

- Не можам ништо да прогнозирам дали ќе има некаков напредок. Го чувствуваме притисокот и на јавноста и на актуелните политички случувања, вели Драги Ѓоргиев, копретседател со Мешовитата комисија за историски прашања (26.11.2020).

Според најавите, клучни теми на средбата се очекува да бидат Гоце Делчев и македонските учебници по историја за седмо одделение.

По тригодишна врска, девојката на Дибала признава: Сакам и мажи и жени (ФОТО)

Пејачката и актерка Оријана Сабатини е во врска со sвездата на Јувентус, Пол Дибала, а на социјалните мрежи ја следат 5,5 милиони луѓе.

Дибала ја видел на концертот на Ариана Гранде во Буенос Аирес во 2017 година, каде што Сабатини била танчерка. Тој бил толку маѓепсан што веднаш и го побарал бројот и ја поканил на пијачка по што започнала романсата. Тие се во врска веќе три години.

Сега Сабатини го сврте вниманието кон себе велејќи дека таа сака и жени.

„Ако треба да си ставам етикета - да, мислам дека сум бисексуалка.

Италијанците и Аргентинците пишуваат веќе три години, навестувајќи дека Сабатини сака и мажи и жени, особено по синглот „Остани или бегај“ во чие видео таа се гушка и бакнува со манекенката Соледад Алонсо.

„Нема ништо подобро во животот од чувството за слобода“, одговорила таа тогаш на прашањето дали е личност која сака и мажи и жени.

Руски доктор: Имунитет се создава 45 дена по вакцинацијата

Имунолошкиот одговор на корона вирусот не се развива пред 32-45 дена по вакцинирањето, или максимум 52 дена после тоа, изјави денеска Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија.

„Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32-45 дена, додека максималното количество се развива по четири периоди на инкубација или 56 дена подоцна, кога сите можеме слободно да дишеме. Сепак, тоа не значи дека можеме да престанеме да носиме маски “, рече Горелов, пренесува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако поради некоја причина го пропуштат датумот на втората доза.

"Всушност, тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Значи, мислам дека времето може да се избере во овој период. Всушност, веќе сме свесни дека ова е класичен пример за 30 -45 дена временската рамка помеѓу вакцинациите да биде прифатлива “, рече експертот.

Русија на 18 јануари започна масовна вакцинација против корона вирусот.

Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини Спутник V или ЕпиВаКорона.

Пејачка тврди дека во својот дом чува череп на шестгодишно девојче (ВИДЕО)

Пејачката Азалија Бенкс тврди дека поседува череп на шестгодишно девојче што го чува во својот дом.

Азалија била гостинка во една австралиска радио станица каде зборувала за нејзината љубов кон коските и човечката анатомија.

За време на разговорот, таа им открила на водителите на шоуто, Кајл Сандилендс и Џеки О, дека е сопственик на черепот на шестгодишно девојче, што го купила преку Интернет.

„Ако ги проверите картичката и возачката дозвола, ако сте донатор на органи, не земаат само здраво срце или црн дроб, туку имаат право на секој дел од телото и некои од нив ги продаваат, на пример черепи, како овој “, рече пејачката, покажувајќи го черепот.

Шокирани од она што го виделе и слушнале, домаќините ја прашале зошто има череп на дете во нејзиниот дом.

"Ова е череп на шестгодишно девојче кое починало од траума на главата. Обожавам коски. Го почитувам задгробниот живот. Мислам дека коските се место каде човек ја задржува енергијата", рече Азалија.

Пејачката гостувала во емисијата за да ги демантира гласините кои кружат на Интернет дека ја изела својата мртва мачка.

Таа објасни дека мачката Луцифер се борела со проблеми со бубрезите многу години, по што починала од лоша исхрана.И откако ја закопала мачката, Азалија рекла дека решила да ја ископа и да го зачува черепот.

"Јас не јадам мачки. Не би јадела мачка која е мртва веќе три месеци", заклучила Азалија.

притисни ентер