Молк од Владата за дописот од Мијатовиќ за поништување на амнестијата на хашките случаи

Владата го игнорира барањето на Советот на Европа за поништување на амнестијата за Хашките случаи и отповикување на амнест

Испратено од Комесарката за човекови права Дуња Мијатовиќ до сега екс премиерот Димитар Ковачевски на 15 јануари, се препорачуваат конкретни чекори за справување со минтатото.

„Да се отповика автентичното толкување во 2012 година на Законот за амнестија од 2002 година и да се истражат досиејата кои што беа трансферирани од Хашкиот трибунал на домашните судови“...е првата препорака на Советот на Европа, но техничкиот премиер на новинарско прашање за барањето на Мијатовиќ кратко одговори дека:

„Тоа прашање е регулирано со закон и е потврдено со одлуки на Уставниот суд.“

Станува збор за четири случаи кои произлегоа од седуммесечниот воорушен судир меѓу македонските безбедносни сили и албанските сили на т.н ОНА во 2001 - „Водство на ОНА“, „Непроштено“ , „Липковска брана“ и „Мавровски работници“. Хашкиот трибунал му ги врати на македонското обвинителство во 2009 но постапувањето по нив запре врз основа на автентичното толкување на Законот за амнестија, што го направи Собранието по коалицискиот договор меѓу Груевски и Ахмети во 2011 година, иако меѓуанродното право не познава амнестија на воените злосторства. Сепак адвокатот Ванчо Шехтански, кој ги застапуваше смејствата од случајот Непроштено, смета дека комесарката Мијатовиќ се обратила на погрешна адреса.

„Обвинителството требаше да поведе или обвинителен акт или да донесе решение за затворање на овие предмети. Меѓутоа тоа не постапило ни тогаш ни до ден денеска. Автентичното толкување, кое не е потпишано од тогашниот премиер, е кршење на меѓународното право. Писмото е на погрешна адреса, бидејќи обвинителството не е обврзано да постапува по автентично толкување на Собранието.“

Единствен од хашките случаи кој заврши во судница беше Мавровски работници со обвинети вкупно 22 поранешни припадници на ОНА, за киднапирање и измачување на седум македонски градежни работници во 2001 година. Но по контроверзната амнестија, судот ја запре постапката.

Дали сегашното писмо на Мијатовиќ, може повторно да ги отвори слуачаите останува неизвесно, но според информациите на Канал 5, таа за ова наскоро ќе ја посети Макеоднија..

Силна експлозија одекна во Санкт Петерсбург

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов објави дека во областа Красногварде во тој град се случил „инцидент“ во кој делумно се оштетени балконите на две куќи, но дека нема повредени.

„Министерството за вонредни ситуации и припадниците на полицијата работат на местото на инцидентот во областа Красногварде. Нема повредени“, напиша Белглов на Телеграм.

Тој изјави дека станарите од тие згради се евакуирани, пренесува РИА Новости.

Силна експлозија го потресе рускиот град Санкт Петербург рано утринава, откако беспилотно летало удрило во станбена зграда, јавија локалните медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Како што пренесува локалниот весник Фонтанка, експлозијата се случила во северниот дел на градот, а фасадата на станбениот блок е „сериозно оштетена“.

Весникот „Известија“ објави и дека во Санкт Петербург имало експлозија која оштетила две згради и дека нема жртви.

По месец и половина, откриена е причината за смртта на претседателот на Херта

Иако неодамнешниот претседател на Херта од Берлин, Каи Бернштајн почина кон средината на јануари, јавниот обвинител дури по месец и половина ги откри причините за смртта, што ја шокираше Германија.

Да потсетиме дека Бернштајн легнал една вечер и не се разбудил утрото, а бил пронајден мртов од неговата сопруга која потоа повикала брза помош. За 43-годишниот Каи, сепак немало спас.

Во меѓувреме, германската јавност излезе со информација дека Бернштајн починал од природна смрт. Со други зборови, токсиколошките и хистолошките тестови не покажале ништо сомнително. Исто така, се верува дека причина за смртта е најверојатно срцев удар.

Бернштајн беше на чело на Херта од 2022 година, а веќе е познато дека е голем поддржувач на овој клуб и дека беше еден од симпатизерите во 90-те години.

СДСМ: Ново убиство, началниците и техничкиот министер на ДПМНЕ во МВР немаат капацитет

Техничкиот министер на ДПМНЕ, Тошковски и неговите началници немаат капацитет.

Пред само неколку дена во еден ден во Скопје се случи убиство, а потоа беше запален и кафе бар.

Се уште нема разрешница за овие настани.

Ново убиство е случи и во Прилеп, каде свирепо беше убиено малолетно момче.

Што прават неспособните кадри на ДПМНЕ во МВР?

Безбедноста на граѓаните се загрозува поради нивната некадарност, се наведува во партиското соопштение.

притисни ентер