Моќен кардинал во Ватикан неочекувано поднесе оставка

Моќен ватикански кардинал, вовлечен во скандал со недвижнини денеска ненадејно поднесе оставка и се откажа од правото да учествува во изборот на следниот Папа.

Во краткото соопштение, невообичаено издадено навечер, се вели дека папата Франциско ја прифатил оставката на кардиналот Џовани Ангел Бечиу, шеф на одделот што одлучува за канонизација.

Но, позначајниот дел од изјавата е оној во кој се наведува дека 72-годишниот Бечиу се одрекол од „правата поврзани со функцијата на кардинал“.

Најважното право на кардиналот на возраст под 80 години е да учествува во конклавата што избира нов Папа. Таквото одрекување значи дека причината за оставката на Бечиу е веројатно сериозна.

Последен што го сторил тоа бил шкотскиот кардинал Кит О’Брајан, во 2013 година поради сексуален скандал.

До 2018 година, Бечиу бил заменик државен секретар, една од најмоќните позиции во Ватикан.

За време на неговиот мандат, тој бил дел од контроверзен договор според кој Секретаријатот на Ватикан користел црковни пари за да купи луксузна зграда во Лондон.

Истрагата за случајот минатата година доведе до суспендирање на пет претставници на Ватикан, оставка на началникот на полицијата во Ватикан и заминување на поранешниот шеф на Канцеларијата за финансии на Ватикан.

Бечиу тогаш ја негираше својата вина и го бранеше купувањето во Лондон, тврдејќи дека имотот добил на вредност.

Ватиканската полиција во јуни го уапси Џиналуиџи Торси, италијанскиот посредник во набавката, обвинувајќи го за изнуда, проневера, измама и перење пари.

Подоцна бил ослободен, но истрагата сè уште трае. Извори од Ватикан тврдат дека пресудите ќе бидат изречени наскоро.

Згодната Никол покажа со што го завела Бред Пит

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Откако во јавноста како бомба одекна веста за нејзината врска со Бред Пит, атрактивната Германка со полски корени Никол Потуралски стана вистинска сензација. Нема веќе кој не знае за нејзиното име, а згодната бринета тоа знае да го искористи.

Се до неодамна таа беше обичен модел со адреса на живеење во Берлин, а денес името Никол Потуралски и тоа како е познато. Заради врската со холивудскиот шармер, и се отворија многу врати во модната индустрија.

Но, не е само новата љубов заслужна за тоа. Потуралски дефинитивно има предиспозиции да стане нов супермодел.

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Тоа сега и го покажа на јавноста преку својот јавен Инстаграм профил на кој ја следат неверојатни 230 илјади луѓе.

Додека во тоалетот од хотелската соба позираше пред последното снимање, многумина останаа без здив гледајќи го нејзиното совршено обликувано тело. Совршените пропорции дојдоа до израз,а на многумина им стана јасно со што таа успеала да го заведе хиливускиот актер.

Никол се фотоградираше во бикини со леопард принт и напиша дека не може да оди на плажа, но затоа себе ќе си дозволи ден во спа центар.

Видео: Студенти во Англија преку прозор бегаат од обезбедување

Студенти во Англија се снимени како скокаат низ прозорци за да побегнат од обезбедувањекое им ја попречило забавата во време на корона.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат како студентите се спуштаат од голема височина додека пријателите се обидуваат да ги фатат.

Гласноговорникот на Универзитетот во Салдорд рекол дека се свесни за проблемот и дека преземаат мерки.

-Студентите ги потсетувавме и продолжуваме да ги потсетуваме на правилата и однесувањето кое од нив се очекува, рекол тој.

Гебрејесус: Наредните месеци ќе бидат посебно тешки

Наредните месеци ќе бидат посебно тешки кога станува збор за пандемијата со корнавирусот, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Гебрејесус.

Гебрејесус на состанокот во Женева рекол дека ова е критичен момент кога станува збор за пандемијата, особено на северната хемисфера. Тој истакнал дека неколкуте наредни месеци ќе бидат многу тешки и дека некој земји се на опасен пат, пренесе „ТАС“.

Голем број земји бележат раст на бројот на заразени, што доведува до преоптоварување на здравствениот систем, истакна генералниот директор на СЗО.

Тој ги повика лидерите на државите да преземат итни чекори со цел спречување на понатамошно влошување, како и сеопфатна анализа на епидемиолошката ситуација и итно прилагодување на мерките во оние места кои бележат голем раст на бројот на новозаразени.

Освен тоа, властите мораат јасно да ја информираат јавноста за реалната епидемиолошка ситуација и да им помогнат на граѓаните и економијата, додава Гебрејесус.

Тој забележал дека има недостаток на кислород во многу болници низ светот.

Некои од најсиромашните држави на светот имаат само 5 до 20 отсто од потребниот кислород за лекување на пациенти, истакна генералниот директор на СЗО.

притисни ентер