Канал 5 Телевизија - Мобилна верзија
МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

КАТЕГОРИЈА: Култура

недела, 22 април 2018 во 12:00
img

Концерт на Музичка младина во чест на Саша Николовски Ѓумар
Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија вечер од 20 часот во големата сала на Македонската филхармонија ќе одржи концерт во чест на својот долгогодишен диригент и уметнички раководител Саша Николовски Ѓумар (1966-2017).

сабота, 21 април 2018 во 17:22
img

„Исцелител“ во Виена прогласен за најдобар дебитантски филм во Југоисточна Европа
Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар дебитантски филм на филмскиот фестивал Let’s CEE во Виена, Австрија.

сабота, 21 април 2018 во 16:11
img

Во Бабино одбележан Светскиот ден на книгата
Општина Демир Хисар, избран Град на културата во Република Македонија за 2018 година, продолжува со организација на културни настани.

сабота, 21 април 2018 во 10:27
img

Во Бабино ќе биде одбележан Светскиот ден на книгата
Светскиот ден на книгата и авторското право денеска ќе биде одбележан во демирхисарското село Бабино, во организација на библиотеката „Ал-Би“.

сабота, 21 април 2018 во 09:34
img

Филмскиот фестивал за млади Џифони патува во Берово
На патувачкиот дел на Филмскиот фестивал за млади „Џифони во помалите градови од Македонија“, денеска и утре пред ученици од Берово ќе бидат прикажани италијанскиот филм „Девојка во лет“ и холандскиот филм „Малиот ганстер“.

петок, 20 април 2018 во 14:05
img

„Дух“ - нова премиера на МНТ
Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ во вторник премиерно ќе биде изведена во Македонкиот народен театар.

петок, 20 април 2018 во 12:47
img

Овации за Ана Дурловски на настапите во Јапонија
Македонската оперска дива со светска кариера Ана Дурловски реализираше турнеја со Берлинската комична опера со четири изведби во Токио, Хирошима и Осака, каде со својата изведба ја воодушеви јапонската публика.

петок, 20 април 2018 во 12:21
img

Композиторите реагираат: Дали на Алаѓозовски не му се допадна списокот на наградени автори, па го поништи конкурсот?
Композиторите чии дела беа избрани на Конкурсот на Министерство за култура за откуп на нови композиции од 2017 година, реагираат откако Министерството одлучи да го поништи конкурсот.

петок, 20 април 2018 во 08:48
img

Премиера на „Партија реми“ на Драмски театар
Драмски театар-Скопје вечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева, со која актерот Ѓокица Лукаревски ќе одбележи 40 години актерска кариера.

четврток, 19 април 2018 во 22:18
img

Со филмот ,,Година на мајмунот”, отворен 21. Скопје филм фестивал
Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и во продукција на „Панк филм“, вечерва во кино „Милениум“ е отворен 21. Скопје филм фестивал.

четврток, 19 април 2018 во 10:43
img

„Бикини Мун“ на Манчевски почнува турнеја низ Македонија
Со проекциите во Штип утре и на 25 април, почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун“, петтиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски.

четврток, 19 април 2018 во 08:41
img

Почнува 21. Скопје филм фестивал
Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и во продукција на „Панк филм“, вечер во 20 часот во кино „Милениум“ ќе биде отворен 21. Скопје филм фестивал.

среда, 18 април 2018 во 08:36
img

„Сè што ни е заедничко“ - меѓународна изложба во МСУ
Во Музејот на современата уметност - вечер од 20 часот ќе биде отворена меѓународна изложба „Сè што ни е заедничко“, во која најголем број од учесниците се уметници од регионот. Куратори се Мира Гаќина и Јованка Попова.

среда, 18 април 2018 во 08:27
img

Премиера на македонско-косовската копродукција „Враќање“
Долгометражниот игран филм „Враќање" по сценарио и режија на Кастриот Абдули вечер од 20 часот премиерно ќе биде прикажан во киното „Синеплекс“.

среда, 18 април 2018 во 08:23
img

Меѓународен ден на спомениците и локалитетите
Националниот комитет на ИКОМОС денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите, годинава на тема „Наследството за генерациите“.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА