Младеновски: УБК беше организатор на упадот во собранието

УБК била директно инволвирана во организацијата на насилниот упад во Собранието на 27-ми април, открија обвинетите браќа Младеновски во нивното сведочење. 

Тие посочија дека главна врска меѓу групата маскирани лица предводени од Александар Василевски – Нинџа и тајната полиција бил агентот Никола Бошковски, кој подоцна заедно со началникот Горан Грујевски пребега во Грција.

Стефан Младеновски кажа дека вечерта откако излегол од Собранието се упатил кон Жена Парк кај споменикот на Прометеј. Таму веќе биле Нинџа, Кољо а по кратко време и и сите останати кои пред упадот се собрале во еден од рестораните на Кејот на Вардар.

„Во еден момент се слушна дека групи на Албанци се собираат и се спремаат да дојдат кон Собранието. По тоа Нинџа отиде да се види со Никола Бошковски – Прскач кој како што разбрав е дојден со некое возило кај градска болница. Потоа разбрав дека во тоа возило имало оружје автоматско, полуавтоматасо и оружје. Кога го прашав Нинџа што ќе се случи ако дојдат Албанци кажа дека и тука има луѓе кои знаат да пукаат. Но од тоа ништо не се случи“ – вака сведочеше Стефан Младеновски.

Тој откри дека вечерта кај споменикот на Прометеј бил присутен и уште еден агент на УБК Дејан Димковски – Боксер кој ги убедувал дека нема потреба да се грижат бидејќи ги искршил сите камери во Собранието.

Истото тоа лице ни кажа дека околу 22 часот претседателот Иванов ќе има обраќање и ќе прогласи воена состојба, дека воена полиција веќе е поставена на патарините кај Гостивар и Тетово и кај Корупчино, но од тоа не се случи ништо. Иванов излезе и повика на мир и наредниот ден ги повика двете партии на лидерска. Дејан Димковски – Боксер кажа дека таа информација ја добил од некое лице Синиша кое работи кај претседателот Иванов – раскажа Стефан Младеновски.

Сведочењето на неговиот брат, Михаил Младеновски пак фрли ново светло за физичките напади на јавни личности за време на протестите. Тој рече дека поранешниот директор на УБК Владимир Атансовски му кажал на Нинџа да следи за него интересни лица, што ги нарекувал државни непријатели, а биле следени и обвинители од СЈО.

„За време на протестите пред ДИК требаше возилата на Петре Шилегов и Љубомир Фрчкоски да се дигнат во воздух. За време на протестите ‘За заедничка Македонија’ физички беа напаѓани и навредувани новинари и други луѓе кои учествуваат во јавниот живот на Република Македонија. Овие дејствија беа организирани од Нинџа, по насока од Владимир Атанасовски, тогашниот директор на УБК” ... раскажа Михаил Младеновски.

Двајцата браќа раскажаа и дека Нинџа и ексдиректорот на УБК често се среќавале по изборите во декември 2016та, кога се планирал упад со молотови коктели во ДИК, но не се случил затоа што расправата по приговорите на ВМРО ДПМНЕ се одложила.

Сведочењето на Стефан Младеновски беше оценето како храбро иако задоцнето од обвинетиот Горан Ангелов. Според него со ова се докажало дека упадот бил организиран од УБК , а патриотските здруженија биле искористени. Задоволство од исказите имаше и кај водачите на иницијативата “За заедничка Македонија”.

Зголемен бројот на издадени дозволи за градење, планирани нови 519 станови

 Во јуни годинава се издадени 273 одобренија за градење што е за 35,1 отсто повеќе во однос на истиот месец лани. 

Предвидената вредност на објектите изнесува 12.913.000.000 денари што е зголемување за 469 проценти.

Според Државниот завод за статистика, од вкупниот број издадени одобренија за градење, 142 или 52 отсто се за објекти од високоградба, 54 или 19,8 отсто се за објекти од нискоградба и 77 или 28,2 процента за објекти за реконструкција. Од вкупно 273-те објекти, на 159 или 58,2 отсто инвеститори се физички лица, а на 114 или на 41,8 отсто објекти инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 519 станови, со вкупна корисна површина од 45.634 метри квадратни.

-Зголемената предвидена вредност се должи на фактот дека во наведениот период се издадени одобренија за градење на објекти од нискоградбата со поголеми вредности, како магистралниот транспортен гасовод во Пелагонискиот регион, делница 5 од магистралниот гасовод во Полошкиот регион, биогасната и ветерна електроцентрала во Вардарскиот регион, далноводот од Битола до македонско-албанската граница во Југозападниот и во Пелагонискиот регион, наведува Државниот завод за статистика.

Коалицијата Алијанса за Албанците- Алтернатива: Немаме преговори за учество во Влада

Иако не сме легитимни победници на изборите на 15 Јули во албанскиот политички камп, ние нема да влеземе во преговори, се додека ДУИ не го исполнува предизборното ветување за Премиер да биде Насер Зибери.

Сакаме да ја известиме јавноста дека ние не сме имале ниту една официјална средба и ниту друга средба на тема за учество во новата влада и нема да преговараме пред легалниот, но нелегитимен победник на изборите, во албанскиот камп, односно ДУИ, да го исцрпи правото за да биде дел од идната влада. Јавноста треба да знае дека заврши времето кога албанците се туркаа пред вратата на влада, кој прв ќе влезе во неа, кој повеќе ќе попушти во пазарот.

Иако не сме легитимни победници на изборите на 15 Јули во албанскиот политички камп, ние нема да влеземе во преговори, се додека ДУИ не го исполнува предизборното ветување за Премиер да биде Насер Зибери.

Дури, како што сме кажале, ако во Собранието на Република Македонија доаѓа предлог Насер Зибери да биде Премиер, ние со нашите 12 Пратеници ќе гласаме за истиот. Но, ако ДУИ не успее да го реализира ова ветување, за што има легалитет, таа партиа нема право да биде дел од идната влада и нејзиното место е во опозиција.

Кога сме веќе тука, сакаме да ве изветиме и за средбата на Тркалезната Маса на Парламентарните Албански Партии. И покрај неоснованите и навредливите зборови на Претедателот на ДУИ кон нас, кои не се новости во нејзиниот речник, сакаме да соопштиме дека ние на 07.08.2020 година, ја примивме поканата за учество и на 10.08.2020 година, на истата позитивно сме одговориле, барајќи истата да се одложи за неколку дена и да се одреди дневниот ред на средбата. Но наместо пролонгирање на датумот, тие што не поканеа ни одговориа истиот ден, после нашето писмо, одредувајќи го дневниот ред, но без пролонгирање на датумот на средбата. Од таква наметнета позиција, нас ни се одзема можноста да учествуваме на таа средба, и подтекстот на ова покана било ние да не учествуваме и средбата да не се одржи. Како и да е, без оглед на ова ние посакуваме Тркалезната Маса на Парламентарните Албански Партии да продолжи, како инструмент за координација на албанските ставови во Република Македонија, и во иднина да се надминат ови пречки.

За крај, уште еднаш ве повикаме кратко и јасно „Или Насер Зибери Премиер, или одете во опозиција„

На 2 септември во Вашингтон средба на српски и косовски претставници

На 2 септември во Вашингтон ќе се одржи средба на претставниците на Србија и Косово на покана од специјалниот американски пратеник за преговорите, Ричард Гренел, кој утрово на твитер ја објави информацијата за тоа.  

Веста ја потврди на фејсбук и косовскиот премиер Авдулах Хоти со најава дека во Белата куќа ќе се разговара за теми од областа на економијата, кои, според него , „ќе ја сменеле економската перспектива на Косово и на регионот“. благословени сме што имаме такви пријатели напиша Хоти на Фејсбук.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи на Твитер ја поздрави поканата од Вашингтон за Приштина и Белград, меѓутоа не кажа дали и тој ќе учествува на неа.

И српскиот претседател Александар Вучиќ потврди дека ќе учествуваат на средбата во Вашингтон, истакнувајќи дека ќе се разговара за економски теми кои се важни за Србија.

притисни ентер