Млад Палестинец давал интервју за CNN и NBC, па го привеле израелски војници (ВИДЕО)

Мохамед Ел-Курд е млад палестински активист и автор, но исто така и жител на областа Шеик Џарах во источен Ерусалим и еден од неколкуте десетици Палестинци кои станаа своевидни sвезди на социјалните мрежи во последните неколку дена.

Имено, неговите гостувања на Си-Ен-Ен и МСНБЦ, во кои тој одлучно ги бранеше правата на своето семејство и сонародниците да останат во нивните домови и ги обвини израелските власти за „етничко чистење“ и „насилно одземање на имотот“, брзо станаа вирални на социјалните медиуми, особено во кругови критички настроени кон Израел и политиката на израелската влада кон жителите на окупираните или блокирани палестински територии.

Но, според новите извештаи, Ел-Курд е приведен во средата, само еден ден откако се појавил на Си-Ен-Ен и МСНБЦ.

Израелски војници дошле во областа Шеик Џарах и насилно ги одвеле Ел-Курд и другите членови на неговото семејство, пренесува американскиот портал Дејли Бист.

Видеото објавено на Твитер покажува двајца војници кои го водат Ел-Курд по улицата кон полициската ограда што го опкружува соседството, потоа оттурнуваат жена која им пришла викајќи на арапски јазик „оставете го“ и се обидела да ја фати за рака младиот Палестинец.

Друго видео покажува дека неговата сестра Муна Ел-Курд и другите собрани Палестинци се туркани.

Ел-Курд потоа на Твитер објавил дека е „добар и бестрашен“, објаснувајќи дека тој вечерта бил на протест во неговото соседство со други Палестинци.

"Неколку забелешки: Нашиот протест беше мирен, веројатно беше насочен кон ова (не велам дека ненасилството е супериорно). Доселениците, на кои им е дозволено да доаѓаат додека нè бркаат, се вооружени со ножеви и пиштоли. Војниците се однесуваа анималистички вечерва, завивајќи. Тие исто така зјапаа во нас. Многу се лути “, додаде ал-Курд.

Да потсетиме, планираното иселување на семејството Ел-Курд и уште неколку палестински семејства од оваа населба во Источен Ерусалим беше првата причина за големите палестински протести во Ерусалим кои потоа прераснаа во судири со полицијата, а потоа и во невидени масовни ракетни напади на Хамас од Газа врз цивили цели во Израел, како и насилни израелски контранапади врз Газа.

Во Газа досега се убиени најмалку 109 лица, од кои 28 деца и 15 жени. Од друга страна, седум Израелци се убиени, вклучувајќи еден војник и двајца израелски Арапи. Стотици се повредени од двете страни.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер