Митрески: Повеќе не зборуваме за конфликти, туку за економија, за подобруваше на секојдневниот живот

Носителот на кандидатската листа на коалицијата „Можеме" во изборната единица 5 Јован Митрески,се обрати  на граѓанската трибина во Дебар,с е наведува во соопштението на СДСМ.

,,Во 2016 година седевме заедно и се договоривме, седнавме, заклучивме дека иако сме различни и дека и овде во Дебар не има и македонци, албанци, турци и власи и роми и сите други останати, не има и христијани и муслимани, не има и професори, лекари, работници и не има многу различни ама се договоривме, заклучивме дека овие проблеми кои што ги имавме заедно ќе седнеме, заедно ќе ги решиме, затоа што сите заедно имаме една држава која сите заедно ја чуствуваме како своја и само сите заедно здружени, сплотени може да продолжиме да живееме напред и да имаме подобар живот.

Ова го истакна носителот на кандидатската листа на коалицијата „Можеме" во изборната единица 5 Јован Митрески, на граѓанската трибина во Дебар, додавајќи дека во 2016 година влеговме во собранието, изборот на влада се случи после 6-7 месеци, се случи после крвавиот четврток.

Шест-седум месеци не држеа во заложништво со единствена цел да не ја предадат власта, ама пак успеавме, успеавме затоа што ја имавме вашата поддршка, затоа што вие ја дадовте честа да ја преземеме одговорноста, да ја земеме работата во свои раце и конечно после 30 да ја одглавиме нашата земја и да тргне напред, станавме членка на НАТО, нашата мала држава, нашата мала Македонија седи на иста маса со многу големи земји, седи на иста маса и со Америка и со Франција, Германија, Британија, нагласи Митрески.

Тој истакна дека повеќе во нашата држава нема да зборуваме за конфликти, нема да зборуваме за судири, нема да зборуваме за сигурност затоа што нашата држава е сигурна, од денес натаму ние ќе зборуваме за економија, за подобрување на секојдневниот живот, за решавање на лични и општествени инетереси коишто ни се секојдневие.

Само заедно можеме уште повеќе, уште подобро, порача Митрески во Дебар.

ВМРО-ДПМНЕ:Над 550 студенти не добија платежни картички

Над 550 студенти не добија платежни картички, институциите веднаш да одговорат на приговорите на студентите!

Власта на СДСМ не успеа да се справи со пандемијата создавајќи тотален хаос во државата. Без ни малку срам ги извисија студентите за домашна платежна картичка затоа што дел од нив останаа без денар доделен од Владата. Група од околу 550 студенти на УКИМ кои иако ги исполнуваат критериумите не добиле платежни картички.

Како може МОН во време на најмодерна технологија да нема основен регистар со број на студенти во државата?

Наместо постапката на објавување да биде целосно транспарентна за на списокот да не се најдат некои што не требало да се таму очигледно власта свесно пред избори изврши класичен поткуп.

Власта го крши уставното право сите студентите да имаат еднакви можности за добивање финансиска помош од државниот буџет во услови на пандемијата. Со тоа Власта докажа дека платежната картичка за купување домашни производи е класичен поткуп. И претходно апелиравме дека делењето на картички и ваучери е предизборен поткуп на купување гласови.

Институциите веднаш да одговорат на приговорите на студентите и да им овозможат тоа што го ветуваа пред избори.

Власта предводена од СДСМ свесно со поткупот за жал го поткопува образованието.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Клиниката за неврологија: „Водич за справување со невролошки заболувања во услови на ковид 19“

Со растечкиот број заболени од COVID-19, се објавуваат и сознанија за директно и индиректно инволвирање на нервниот систем.

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија, кој содржи стручни препораки и насоки во однос на следење на одложени имунолошки посредувани компликации, невропсихолошки последици, и евентуално одложен развој на невродегенеративни заболувања кај заболените со Ковид-19. Препораките се направени врз основа на досегашните искуства и известувања од повеќе медицински центри, стручни асоцијации на невролози и мислења од експерти, а во согласност со иницијативaта на Европската академија за неврологија (EAN).

Водичот содржи посебни поглавја во однос на невролошките заболувања и ковид-19, како и генерални препораки за имуносупресивна/имуномодулаторна терапија кај пациенти со невролошки заболувања, како што се пациенти со мултипла склероза, миастенија гравис, невромускулни заболувања и неинфламаторни заболувања на централниот нервен систем.

- Со растечкиот број заболени од COVID-19, се објавуваат и сознанија за директно и индиректно инволвирање на нервниот систем. Со оглед на фактот дека ACE-2 (angiotensin converting enzyme-2), рецепторот за SARS CoV-2 е присутен во мозокот, јасно е дека вирусот може да ги инфицира невроните и да предизвика директни и индиректни невролошки компликации. Од друга страна, пациентите со некои невролошки заболувања и терапијата која ја примаат за третман, спаѓаат во групата лица со зголемен ризик за развој на компликации од COVID19. Сознанијата за COVID-19 секојдневно се збогатуваат и менуваат, што значи дека ставот за третман, постапување и процена на ризик кај пациенти со невролошки заболувања во услови на COVID-19 пандемија не е дефинитивен. Се наоѓаме на турбулентен терен со постојани динамични промени кои бараат следење и збогатување на знаењата и токму тоа е основната идеја за изработка на овој краток водич, кој треба да биде рамка во која неврологот со своето знаење и искуство ќе направи процена и ќе донесе одлуки за третман запазувајќи го индивидуализираниот пристап кон секој пациент, се посочува во воведот на овој водич.

Во Софија повторно демонстрантите со шатори го блокираа сообраќајот

Откако полицијата ги отстрани шаторите од клучните раскрсници во Софија во петокот наутро, група демонстранти синоќа повторно поставиле шатори  и го блокирале сообраќајот на најмалку три места.

Овојпат полицијата не ги отстрани шаторите. Главниот инспектор Красимира Стојадинова од управата за внатрешни работи изутринава изјави дека полицијата ќе продолжи да се обидува да ги убеди демонстрантите да ги отстранат блокадите. Никој не е приведен во текот на ноќта.

Претседателот Румен Радев прокоментира на Фејсбук дека Владата ја вклучила полицијата во судир со илјадници демонстранти.

„Подготвеноста да се жртвува социјалниот мир во името на политичкиот опстанок е чин на досега невидена политичка ескалација за време на бугарската транзиција. Кризата на бугарската демократија не може да се реши со репресивни и полициски мерки, може само да се продлабочи“, наведе Радев.

Тој смета дека оставките на Владата и на јавниот обвинител ќе бидат првиот чекор кон враќањето на Бугарија во владеењето на правото и демократијата.

24

притисни ентер