Мисајловски од кумановско: Потребна е обнова во сите сегменти

Сакам еден апел и до централната и до локалната власт, иако технички премиер Оливер Спасовски, иако локалната самоуправа е на СДСМ немојте да си поигрувате со интелигенцијата на граѓаните.

Носителот на листата од ИЕ2 од ВМРО ДПМНЕ, Владо Мисајловски и кандидатите за пратеници од оваа изборна единица денеска остварија средби со жителите на кумановското село Љубодраг на кои им ги презентираа проектите со кои настапува Коалицијата на овие парламентарни избори.

Мисајловски истакна дека граѓаните постојано им кажуваат за проблеми од инфраструктура, земјоделците не се задоволни, граѓаните имаат нерешени прашања, за кои рече општината или некој локален функционер не сака да им помогне, бидејќи граѓаните ја дале довербата на ВМРО ДПМНЕ, а централната и локалната власт се на СДСМ.

– Сакам еден апел и до централната и до локалната власт, иако технички премиер Оливер Спасовски, иако локалната самоуправа е на СДСМ немојте да си поигрувате со интелигенцијата на граѓаните и немој да ги правите некои граѓани дека се граѓани од втор ред. Ако имаат предмети за легализација не им ги чувајте во вашите фиоки-решете им ги. Ако сте ветиле нешто претходно со децении, дојдете појавете се пред овие луѓе тука каде што сум јас и објаснете им зашто тоа сте го ветиле, а не сте го направиле, рече Мисајловски.

Тој истакна дека народот со години е лажен од локалната власт и се соочуваат со проблеми кои со мали зафати се решливи. Носителот на листата ги повика граѓаните да им дадат масовна поддршка за обнова на Македонија, за ВМРО ДПМНЕ и за Коалицијата „За Обнова на Македонија".

Тој рече дека е потребна обнова особено за инфраструктура во Куманово, во руралните средини, вложување на средства за секое населено место,

– Треба обнова на културата, семејните вредности на традицијата или како што ми кажуваат повеќе граѓани ни треба обнова на идентитетот, на македонизмот и на она што сме ние-вели Мисајловски.

Тој се надева дека ќе победат во Куманово и ќе се променат повеќе работи и рече дека и по изборите ќе бидат помеѓу граѓаните за да им се решат реалните проблеми со кои се соочуваат.

Реми во Севиља, Шпанија и Полска без победник

Фудбалерите на Шпанија и Полска одиграа без победник во второто коло од Групата Е на Европскот првенство. 

Избраниците на Луис Енрике не успеаја да ја оправаат улогата на фаворит на дуеот во Севиља против вечерва солидната Полска.

Црвената фурија го отвори резуласки мечот со голот на Мората во 25 минута. Шпанија со водство од 1-0 го заврши првото полуврее. Но, во вториот дел проработе најдобриот европски стрелец. Капитенот на Послака Роберт Левандовски со својот првенец на ЕУРО во 54 минута го израмни резулатот на 1-1 и не дозволи нов пораз на Полска на првенството. По 2 кола во групата Е , Шведска е на водечката позиција со 4 бодови пред Словачка со 3. Шпанија е трета со 2 бода а Полска е четврта со 1 бод.

За патниците во нокаут рундата ќеодлууваат натпреварите Шпанија - Словачка и Шведска Полска.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

притисни ентер